REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

wybitni piłkarze

José Emilio Santamaría (1957 - 1966)

José Emilio Santamaría narodził się 31 lipca 1929 roku w stolicy Urugwaju – Montevideo. Jego pierwszym klubem był tamtejszy Club Nacional de Football, z którym wygrał pięć mistrzostw kraju, grając na pozycji środkowego obrońcy. To właśnie w zespole ze stolicy José Emilio zyskał uznanie piłkarskich ekspertów.

Santamaría dostał powołanie od reprezentacji już na Mistrzostwa Świata w 1950, jednak nie uzyskał pozwolenia od klubu i tym samym nie pomógł drużynie w zdobyciu drugiego złotego medalu. W zespole Urugwaju zadebiutował w 1952 roku i już dwa lata później pojechał na kolejny Mundial. W tej imprezie wystąpił w pięciu meczach i wraz z kolegami zajął ostatecznie czwarte miejsce – po porażce z Węgrami w półfinale 2:4 i przegranej z Austrią o trzecie miejsce – 1:3. ?ącznie dla drużyny narodowej zagrał 20 razy.

W 1957 roku opuścił swój kraj by zasilić szeregi Realu Madryt – wówczas najlepszego klubu Europy. Santamaría słynął przede wszystkim z ogromnej solidności i fenomenalnej gry w powietrzu. Urugwajczyk był uczestnikiem pamiętnego – i według ekspertów najlepszego w historii Realu Madryt – finału Pucharu Europy z Eintrachtem, który Królewscy wygrali 7:3. Był to zarazem trzeci z czterech triumfów w Lidze Mistrzów dla José w białych barwach. Oprócz tego pięciokrotnie świętował zdobycie Mistrzostwa Hiszpanii, wygrał Puchar Kraju oraz Puchar Interkontynentalny.

Santamaría jest jednym z niewielu piłkarzy, którzy reprezentowali barwy więcej niż jednego kraju. Po otrzymaniu obywatelstwa w Hiszpanii, zrzekł się barw urugwajskich na rzecz tego właśnie państwa.

W reprezentacji Hiszpanii zadebiutował w 1958 roku i razem z tym krajem brał udział w Mistrzostwach Świata cztery lata później. Zagrał jedynie w dwóch meczach, a Hiszpania odpadła już w pierwszej fazie rozgrywek. W sumie José Emilio 16 razy przywdziewał koszulkę swojego drugiego kraju.

Zakończył karierę piłkarską w Realu Madryt po dziewięciu latach reprezentowania tego klubu. Nie odszedł jednak na całkowitą emeryturę, gdyż został trenerem Espanyolu, a w 1980 objął stanowisko selekcjonera Hiszpanii. Prowadził ten kraj na MŚ w 1982 (rozgrywanych zresztą właśnie w Hiszpanii), z których odpadł już w pierwszej rundzie.

José Emilio Santamaría do dziś uznawany jest za jednego z najlepszych środkowych obrońców na świecie. W internetowym rankingu UEFA na piłkarza wszech czasów zajął 48. miejsce. Dzisiaj pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Weteranów Realu Madryt i zajmuje miejsce na środku obrony w Jedenastce Wszech Czasów klubu z Madrytu.

Autor: Sheila

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama