Advertisement
Menu

Rower stacjonarny – hit na wiosnę! Jakie korzyści dają ćwiczenia na rowerze?

Artykuł sponsorowany.

Foto: Rower stacjonarny – hit na wiosnę! Jakie korzyści dają ćwiczenia na rowerze?
Fot. Źródło własne reklamodawcy

Ćwiczenia w domu zyskują popularność, a sprzęty do ćwiczeń cardio – takie jak rower stacjonarny – wydają się dobrym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają tysiące osób. Czy to tylko wygoda, czy może istnieją także konkretne korzyści płynące z regularnych treningów na tym sprzęcie? Okazuje się, że ćwiczenia na rowerze stacjonarnym mają całkiem sporo zalet dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a w efekcie mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Jazda na rowerze stacjonarnym to doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, osób młodych i starszych. Dzięki temu jeden rower może przynieść korzyści zdrowotne całej rodzinie!

Dlaczego warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?
Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym to łatwo dostępny, nieskomplikowany trening cardio (wytrzymałościowy), z którym poradzą sobie osoby na różnych poziomach zaawansowania. Regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na cały organizm – od nóg, przez pośladki i brzuch, aż po plecy i ramiona. Takie ćwiczenia mogą być uzupełnieniem innych treningów (np. konkretnej dyscypliny lub ćwiczeń siłowych). Stanowią także znakomitą rehabilitację i powrót do sprawności dla osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa, dyskopatią lędźwiową czy po operacji biodra. Duże korzyści dla całego organizmu są na wyciągnięcie ręki – mogą czekać w naszym salonie lub sypialni na kilkanaście wolnych minut w ciągu dnia.

Wybór ćwiczeń na rowerze stacjonarnym we własnym domu to duży komfort i oszczędność czasu. Nie musimy tracić wolnych chwil oraz pieniędzy na dojazdy na siłownię, korzystać ze sprzętów, z których korzystają inni lub czekać w kolejce, aż ktoś zwolni wybrane przez nas maszyny do ćwiczeń. W domu możemy ćwiczyć na własnym rowerze, kupionym z myślą o indywidualnych potrzebach. To rozwiązanie z pewnością jest bardziej higieniczne i pozwala wykorzystać wolną chwilę w ciągu dnia – np. rano lub przed snem. To dobre rozwiązanie dla osób o napiętym grafiku lub z mnóstwem obowiązków, którym trudno wygospodarować czas na regularne treningi. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym możemy wykonywać nawet w trakcie opieki nad dziećmi, oglądania ulubionego serialu czy podczas pracy – niektóre modele rowerów stacjonarnych umożliwiają postawienie laptopa na pulpicie przed sobą.

Prostota treningów na rowerze stacjonarnym to ich ogromna zaleta – nawet osoba początkująca, która nie zna się na sprzętach do ćwiczeń, poradzi sobie z rowerem. Stabilne urządzenie umożliwia bezpieczne, bezkontuzyjne treningi w zakresie własnych możliwości, jednak osoby bardziej zaawansowane również mogą być zaskoczone wydajnością takiego rodzaju aktywności – wystarczy wybrać wyższy stopień trudności. Rower stacjonarny umożliwia ćwiczenia bez względu na pogodę i porę dnia, a jedno urządzenie może z powodzeniem służyć wszystkim domownikom i wprowadzać do naszego domu zdrowe nawyki.

Trening na rowerze stacjonarnym – korzyści
Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym poprawiają krążenie i pracę serca, obniżają ciśnienie krwi, dotleniają mózg i zwiększają siłę mięśni – zwłaszcza nóg. Ale działają na różne partie mięśni w ciele ćwiczącej osoby – w zależności od ustawienia i rodzaju treningu możemy wzmacniać mięśnie pośladków, brzucha, pleców i ramion. Regularne ćwiczenia pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów i wysmuklić sylwetkę, a także poprawiają mobilność stawów. Dzięki nim możemy odczuć wyraźne zwiększenie wytrzymałości i siły, cieszyć się poprawą kondycji, lepszym snem i dużą dawką pozytywnej energii. Aktywność fizyczna poprawia naszą postawę ciała, zwiększa pewność siebie i jest korzystna dla zdrowia psychicznego.

Co więcej, nawyk regularnych ćwiczeń pozwala nam kształtować swoją samodyscyplinę, a trening na rowerze stacjonarnym to doskonały pretekst do obejrzenia odcinka ulubionego serialu! Warto pamiętać, że korzystne zmiany w naszym ciele oraz samopoczuciu odczujemy dopiero po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Ile powinien trwać trening na rowerze stacjonarnym?
Regularność to podstawa każdego rodzaju ćwiczeń. Wsiadanie na rower stacjonarny raz w miesiącu lub rzadziej pozwoli co prawda się rozruszać, ale nie da spodziewanych efektów. Aby wysmuklić sylwetkę, zrzucić parę kilo, wzmocnić mięśnie i zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 20 minut. Jeśli jednak zależy nam na odchudzaniu się, powinniśmy trenować przez około godzinę. Warto zadbać, by intensywność treningów była dopasowana do naszych możliwości – intensywne lub interwałowe ćwiczenia dadzą lepsze efekty niż najprostsze ustawienia i powolna, „relaksacyjna” jazda.

Rower stacjonarny to czasem niedoceniany sprzęt do ćwiczeń. Okazuje się jednak, że prawidłowo wykorzystywany ma bardzo pozytywny wpływ na organizm oraz samopoczucie. Równocześnie ułatwia treningi zapracowanym osobom, którym profesjonalny sprzęt do ćwiczeń we własnym domu umożliwia regularną aktywność fizyczną.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!