Advertisement
Menu

Estadio Santiago Bernabéu

Foto: Estadio Santiago Bernabéu
Fot. Getty Images

W 1943 roku prezesem Realu Madryt został Santiago Bernabéu. Jednym z jego priorytetowych planów była budowa nowego, dużego stadionu, gdyż dotychczasowe Chamartín było już zdecydowanie za małe. W 1945 roku pełną parą ruszyła konstrukcja obiektu, która została ukończona ledwie dwa lata później. Za inaugurację posłużył mecz z portugalskim klubem Os Belenenses 14 grudnia 1947. Stadion był uważany za jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych aren świata, a jego pojemność wynosiła wtedy 75 342 miejsca. W 1954 roku odbyła się przebudowa, dzięki której obiekt stał się jednym z największych na świecie i mógł pomieścić 125 tysięcy kibiców. 

W 1957 roku zmieniła się także jego nazwa. Tradycyjne Chamartín przemianowano na Estadio Santiago Bernabéu. Ówczesny prezes Królewskich został w ten sposób odznaczony za zasługi dla klubu. Stadion stał się świadkiem największych sukcesów w historii Realu Madryt. Blancos w latach 1955–1960 zdobyli pięć kolejnych Pucharów Europy, a w drużynie grał wtedy najlepszy strzelec w historii klubu – Alfredo Di Stéfano. Rozgrywano tu między innymi finały Pucharu Mistrzów w 1957, 1969, 1980 i 2010 roku. Obiekt gościł też liczne uroczystości związane z Królewskimi, przykładowo 75. rocznicę założenia klubu w 1977 roku czy 100. rocznicę w 2002 roku. Na Estadio Santiago Bernabéu wielokrotnie odbywały się też finały Pucharu Króla, a w 2018 roku w wyjątkowych okolicznościach na obiekcie Realu Madryt rozegrano finał Copa Libertadores pomiędzy Boca Junior i River Plate (wygrali ci drudzy).

W 1982 stadion przeszedł kolejną modernizację. Była ona związana z organizacją mistrzostw świata. Zamontowano zadaszenie, a pojemność obiektu spadła wtedy do 105 tysięcy miejsc. Arena była gotowa na przyjęcie finału mundialu, w którym Włochy pokonały RFN 3:1. Na początku lat dziewięćdziesiątych zaostrzono przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Z tej przyczyny stadion musiał być ponownie przebudowany i w 1997 roku znacznie zmniejszyła się jego pojemność. Obiekt mógł pomieścić tylko 75 tysięcy kibiców, ale zyskał nowocześniejszą sylwetkę. Dwa lata później na stadionie otworzono klubowe muzeum, gdzie kibice mogą oglądać stale powiększającą się kolekcję trofeów zdobywanych przez klub.

Florentino Pérez 16 października 2013 roku poinformował, że klub poszukuje sponsora, który w zamian za sfinansowanie przebudowy stadionu będzie mógł umieścić w nazwie swój człon. Projekt wyglądu nowego obiektu autorstwa trzech firm: GMP, L35 i Ribas został upubliczniony 31 stycznia 2014 roku. Nowe Bernabéu zyska rozsuwany dach i stanie się kompleksowym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym. Wstępnie informowano, że prace mają zostać ukończone w 2017 roku. Jednak po drodze pojawiło się sporo trudności, takich jak znalezienie sponsora. Ostatecznie zdecydowano się porzucić ten pomysł i klub postanowił sfinansować przebudowę obiektu za pomocą kredytu w wysokości 575 milionów euro zaciągniętego w  JP Morgan Chase oraz Bank of America Merrill Lynch. Operację rozłożono na 30 lat ze stałym rocznym oprocentowaniem poniżej 2,5% oraz bez konieczności spłacenia ni jednego euro przed 2023 rokiem. Od tego momentu do 2050 roku rocznie klub będzie musiał znaleźć z tego tytułu 29 milionów euro. W sumie ostatecznie kredyt związany z przebudową po zsumowaniu odsetek wyniesie klub około 812 milionów euro.

Prace nad przebudową obiektu ruszyły ostatecznie w 2019 roku. Dzięki niej Santiago Bernabéu stanie się wielką światową i awangardową ikoną oraz odnośnikiem XXI wieku. Będzie nowocześniejszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy oraz będzie zaprojektowany dla celów rozrywkowych, posiadając nowoczesne sklepy i najbardziej zaawansowaną technologię. Będzie to wielki cyfrowy stadion przyszłości. Obecne muzeum od La Castellany otrzyma dużo większą powierzchnię. Powstanie nowe muzeum interaktywne posiadające najnowszą technologię VR. Doświadczenia związane z Tour Bernabéu zostaną poszerzone o nowy panoramiczny tour po obwodzie całego obiektu, na którym pojawią się nowe oferty rozrywkowe i restauracyjne oraz który stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych dla wszystkich osób odwiedzających Madryt.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!