Advertisement
Menu

Ośrodek treningowy Valdebebas

Foto: Ośrodek treningowy Valdebebas
Fot. Getty Images

30 września 2005 roku był kolejną bardzo ważną datą dla Realu Madryt. Wtedy odbyło się uroczyste otwarcie miasteczka sportowego Realu Madryt, w którym udział wzięli między innymi: Florentino Pérez, Alfredo Di Stéfano, Emilio Butragueño czy mający wtedy 12 lat przedstawiciel szkółki Królewskich Dani Carvajal. Valdebebas znajduje się w północnej części miasta, niedaleko lotniska Barajas. Jest to ogromna inwestycja klubu. 1,2 miliona metrów kwadratowych, na których ma się kształtować przyszłość klubu. Kompleks został zaprojektowany przez Lamela Foundation. Kosztował około 100 milionów euro, ale ciągle dokonuje się nowych inwestycji. Wszystko po to, aby zagwarantować zawodnikom pierwszej drużyny najwyższy komfort, a piłkarzom ze szkółki jak najlepsze warunki do rozwoju.

W Valdebebas znajduje się dwanaście boisk, w tym Estadio Alfredo Di Stéfano. Na tym, mogącym pomieścić około dziesięciu tysięcy kibiców obiekcie, swoje mecze rozgrywa Castilla oraz Juvenil A przy okazji spotkań w Lidze Młodzieżowej UEFA. Gdy drugi zespół walczył o awans do Segunda División, zbudowano tymczasowe trybuny za bramkami, przez co pojemność zwiększyła się do 20 tysięcy. Jednak na ligowe zmagania taka liczba miejsc nie jest potrzebna. Pierwszy mecz na Alfredo Di Stéfano rozegrano 9 maja 2006 roku. Real Madryt zmierzył się ze Stade Reims, co miało upamiętnić finał Pucharu Europy z 1956 roku. Królewscy wygrali 6:1, a zaszczyt strzelenia pierwszej bramki przypadł Sergio Ramosowi. Kilkanaście dni później na stadionie odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie. Castilla podejmowała Málagę B w ramach 38. kolejki Segunda División. Wówczas rezultat otworzył Roberto Soldado, a druga drużyna Królewskich wygrała 4:1.

Oprócz Alfredo Di Stéfano, na terenie Valdebebas znajduje się jedenaście innych boisk. Na nich trenują i rozgrywają swoje mecze wszystkie drużyny ze szkółki Realu Madryt. Również gracze pierwszego zespołu przyjeżdżają na treningi do miasteczka sportowego. 

Kompleks sportowy w Valdebebas jest podzielony na cztery części. Pierwsza z nich, najbardziej odseparowana od reszty zabudowań, jest przeznaczona dla drużyn gości, które przyjeżdżają do Valdebebas, a także dla sędziów. Druga część należy do kilku najmłodszych zespołów ze szkółki – Benjamínów, Alevínów, Infantilów i drużyn Cadete. Trzecia – do trzech Juvenili i Castilli. Wreszcie ostatnia, najbardziej luksusowa część, należy do pierwszego zespołu. W Valdebebas znajduje się wszystko, czego mogą potrzebować piłkarze i trenerzy – szatnie, siłownie, sale konferencyjne, biura, centrum medyczne, centrum odnowy biologicznej, jadalnie, a także miejsca, w których zawodnicy mogą się zrelaksować, oglądając telewizję czy grając na konsolach.

Do Valdebebas można dojechać oczywiście samochodem. W kompleksie sportowym znajduje się ponad osiemset miejsc parkingowych i specjalna strefa, gdzie mogą parkować autobusy. Inną możliwością jest skorzystanie z metra. Należy dojechać do stacji Campo de las Naciones i przejść około dwóch kilometrów, żeby znaleźć się pod miasteczkiem sportowym. Klub walczy o to, żeby miasto wybudowało stację metra bliżej Valdebebas, ale takie inwestycje są realizowane przez wiele lat, dlatego na razie dojazd do kompleksu, na przykład na mecze Castilli, nie jest najłatwiejszy. 

Kompleks, którego budowa rozpoczęła się w 2004 roku, ciągle jest modernizowany i rozbudowywany. Na początku 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie rezydencji dla pierwszej drużyny oraz szkółki. Ceremonii przewodził Florentino Pérez, a poza nim pojawili się honorowy prezes Alfredo Di Stéfano, trenerzy Ancelotti i Laso oraz zawodnicy – Casillas, Ramos, Reyes, Llull, Arbeloa, Diego López, Carvajal, Jesé, Morata, Casemiro, Nacho, Jesús, Tomás Mejías, Dani Díez i Nikola Mirotić.

W rezydencji cantery od początku 2014 roku mieszka ponad 50 zawodników, którzy pochodzą spoza Autonomicznej Wspólnoty Madrytu. W budynku znajduje się 40 dwuosobowych pokojów, które swoim odciskiem palca mogą otworzyć tylko jego mieszkańcy. W każdym z nich znajduje się łazienka, stół do nauki, telewizor czy podwójna szafa. Do tego piłkarze mają balkony z widokami na boiska w Valdebebas. W korytarzach można znaleźć zdjęcia legend klubu i wzorów dla adeptów, wśród nich także to samego Santiago Bernabéu. Poza tym najmłodsi mogą cieszyć się wspólną jadalnią. O menu dba między innymi Sztab Medyczny Królewskich, który dogląda zrównoważonej i odpowiednio dostosowanej diety. Jadalnia jest dostępna dla wszystkich drużyn, które korzystają z Valdebebas. Warto dodać, że klub zadbał także o dwie sale do nauki. Młodzi piłkarze rano jeżdżą do swojej szkoły, a druga część zajęć odbywa się już w rezydencji. W budynku nie zabrakło biblioteki czy sali do różnych ćwiczeń. Po dniu nauki i treningów zawodnicy mogą razem odpocząć w sali z telewizorami, grami wideo, piłkarzykami, bilardem czy ping-pongiem.

Prace nad rozwojem ośrodka trwały i w kwietniu 2016 roku oddano do użytku kolejny budynek, tym razem z myślą o sekcji koszykarskiej. Obiekt przeznaczony do treningów ma powierzchnię 8 225 metrów kwadratowych i, oprócz pomieszczeń dodatkowych, składa się z czterech pełnowymiarowych boisk. Właśnie tam treningi odbywa nie tylko pierwsza kadra klubu, ale także drużyny młodzieżowe. W 2019 roku w Valdebebas treningi rozpoczęły zawodniczki drużyny CD Tacón, która od sezonu 2020/21 będą już występować w koszulkach Realu Madryt.

Na wirtualne zwiedzanie Valdebebas można udać się na oficjalnej stronie internetowej klubu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!