Zmień

4 David Alaba

Środkowy obrońca, 31 lat

Informacje

 • Pełne nazwisko: David Olatokunbo Alaba
 • Urodzony: 24.06.1992 (Wiedeń)
 • Obywatelstwo: Austria
 • Wzrost: 180 cm
 • Mocniejsza noga: lewa
 • Sponsor: Adidas

Biografia

David Alaba jest już nowym piłkarzem Realu Madryt. Austriak, urodzony 24 czerwca 1992 roku podpisał kontrakt do 2026 roku i po wygaśnięciu obecnej umowy z Bayernem, wraz z początkiem lipca, dołączy do nowej drużyny. Alaba jest jednym z najbardziej doświadczonych i utytułowanych piłkarzy na Starym Kontynencie, a jednocześnie jednym z najbardziej wszechstronnych.

Austriak w swojej ojczyźnie nie zostawił piłkarskiego śladu. Grał na niższych poziomach rozgrywkowych, aż trafił do rezerw Austrii Wiedeń, skąd został podkupiony przez Bayern, gdy miał jeszcze zaledwie 16 lat. Od tego czasu swoją piłkarską karierę kontynuował w drużynie z Monachium, z półrocznym epizodem na wypożyczeniu w TSG Hoffenheim. Co ciekawe, w Austrii grywał raczej na pozycji ofensywnego rozgrywającego i dopiero w Niemczech przemianowano go na lewego obrońcę. W kadrze narodowej cały czas występuje w drugiej linii. 

Karierę seniorską zaczął niezwykle wcześnie. W sezonie 2009/10 regularnie występował w trzecioligowych rezerwach Bayernu, a w październiku 2009 roku zadebiutował w reprezentacji w wieku zaledwie 17 lat, zostając tym samym najmłodszym debiutantem w historii austriackiej drużyny narodowej. W pierwszej drużynie Bayernu zadebiutował 10 lutego 2010 roku w meczu DFB Pokal. Niecały miesiąc później, 6 marca, rozegrał pierwsze spotkanie w Bundeslidze, a nie miał wtedy nawet 18 lat, zostając również najmłodszym debiutantem w historii Bayernu. Po wypożyczeniu do Hoffenheim w 2011 roku powrócił do ekipy Bawarczyków i na stałe został zawodnikiem pierwszego składu, grając najczęściej jako lewy obrońca.

W następnych latach święcił wiele sukcesów i pracował z wieloma świetnymi szkoleniowcami. Na koncie ma obecnie 10 mistrzostw Niemiec, 6 Pucharów Niemiec, 6 Superpucharów Niemiec, dwie Ligi Mistrzów, dwa Superpuchary Europy oraz dwa Klubowe Mistrzostwa Świata. Dwukrotnie znajdował się w Drużynie Roku UEFA. Stał się absolutną gwiazdą w Austrii, gdzie w latach 2011-2016 i w 2020 roku wygrywał nagrodę dla Austriackiego Sportowca Roku.

Do Realu Madryt trafia za darmo, ponieważ jego kontrakt z Bayernem wygasł, a sam stwierdził, że potrzebuje nowego wyzwania. W Bawarii wygrał już wszystko, co tylko mógł wygrać, i to nie raz. Królewscy nabywają więc piłkarza, który jest w kwiecie wieku i jeszcze co najmniej 4 lata będzie grał na wysokim poziomie, a przy tym już niezwykle doświadczonego. David Alaba jest typem zawodnika, którego każdy trener chciałby mieć w swoim zespole, ponieważ, choć najwięcej meczów w karierze rozegrał jako lewy obrońca, to cały czas może występować w środku pola, a w ostatnich dwóch sezonach częściej oglądaliśmy go na środku obrony. Od 1 lipca będzie wdziewał białą koszulkę i bronił barw Realu Madryt.

Kontuzje w barwach Realu Madryt

 • Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 Klub poinformował oficjalnie, że Austriak otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Obrońca przebywa na izolacji w Madrycie. Zakończył ją 3 sierpnia, gdy wznowił treningi z drużyną.
 • Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 Klub poinformował oficjalnie, że Austriak otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Atakujący przebywa na izolacji w Madrycie.
 • Problem z mięśniem przywodziciela Austriak przestał trenować 24 lutego z powodu dyskomfortu mięśniowego. Trenerzy oszczędzają go z ostronożności i oczekuje się, że wróci do drużyny w następnym tygodniu.
 • Przykurcz mięśnia przywodziciela w prawym udzie Austriak nabawił się urazu 20 kwietnia podczas spotkania z Osasuną. Sobotnie badania wykazały, że zmaga się z przykurczem mięśnia.
 • Przykurcz prawego mięśnia przywodziciela Austriak 26 kwietnia nie wyszedł na drugą połowę pierwszego półfinału z City przez odnowienie przykurczu mięśnia, którego nabawił się tydzień wcześniej w meczu z Osasuną. // Do pracy z grupą wrócił 17 maja, ale doznał kolejnego przeciążenia, przez które nie zagra z Betisem.
 • Kontuzja prawego mięśnia płaszczkowatego Klub poinformował oficjalnie, że Austriak nabawił się kontuzji przed Superpucharem Hiszpanii. 26 lutego wrócił do kadry, ale poczuł dyskomfort w łydce i ponownie wypadł z treningów.
 • Kontuzja mięśnia dwugłowego prawego uda Austriak nabawił się urazu podczas pierwszego spotkania z Liverpoolem i musiał opuścić boisko. Dwa dni później przeszedł badania, które potwierdziły, że czeka go przerwa w grze.
 • Kontuzja mięśnia trójgłowego prawej łydki Austriak nabawił się urazu podczas rewanżowego spotkania z Chelsea, gdy opuścił murawę w przerwie. Badania przeprowadzone w czwartek przez klub potwierdziły uraz łydki.
 • Przeciążenie mięśniowe w przywodzicielu prawej nogi Austriak nabawił się urazu podczas spotkania z Las Palmas. Klub nie wydał w jego sprawie żadnego komunikatu oficjalnego.