Zmień

3 Éder Militão

Środkowy obrońca, 25 lat

Informacje

  • Pełne nazwisko: Éder Gabriel Militão
  • Urodzony: 18.01.1998 (Sertãozinho)
  • Obywatelstwo: Brazylia
  • Drugie obywatelstwo: Hiszpania
  • Wzrost: 187 cm
  • Waga: 79 kg
  • Mocniejsza noga: prawa
  • Stan cywilny: kawaler
  • Agent: Giuliano Bertolucci

Biografia

Éder Gabriel Militão został w marcu 2019 roku nowym piłkarzem Realu Madryt. Urodzony 18 stycznia 1998 roku w Sertãozinho stoper podpisał kontrakt z Królewskimi do 2025 roku. 21-letni Brazylijczyk dołączył do drużyny, a do stolicy Hiszpanii trafi z FC Porto, gdzie w sezonie 2018/19 stał się jednym z największych odkryć portugalskiej ligi i pięć razy z rzędu został wybierany najlepszym defensorem miesiąca.

Militão jest wszechstronnym zawodnikiem, który może występować zarówno na środku, jak i na prawej stronie obrony. Wyróżnią się szybkością, dobrym ustawianiem na boisku i umiejętnością przewidywania wydarzeń. Na dodatek wyśmienicie radzi sobie w pojedynkach główkowych, mając przy tym 186 cm wzrostu. Do Porto trafił latem 2018 roku i udowodnił, że potrafi bardzo szybko zaadaptować się do europejskiego futbolu.

W barwach Smoków rozegrał 47 spotkań i zdobył pięć bramek. Zadebiutował w ligowym meczu z Moreirense, a swojego pierwszego gola strzelił przeciwko Schalke w Lidze Mistrzów. W lidze portugalskiej wybierany był najlepszym obrońcą we wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu i styczniu. Jego świetną grę dostrzegał także Tite, które pozwolił zadebiutować mu w reprezentacji Brazylii we wrześniowym meczu z Salwadorem.

Éder Militão jest bardzo inteligentnym chłopakiem, który bardzo szybko przyswaja wiedzę. W São Paulo grał na boku, a tutaj występuje na środku, ale wygląda na to, że spędzi z nami jeszcze dużo czasu”, mówił swego czasu jego kolega z drużyny, Felipe. Do Porto wrócił jednak Pepe, a Sérgio Conceição przesunął obecnego zawodnika Królewskich na prawą stronę defensywy, gdzie nie radził sobie już tak wyśmienicie, ale wciąż prezentował dobry poziom.

Przed przybyciem do Portugalii Militão wychował się na brazylijskich boiskach. Pierwsze piłkarskie korki stawiał w szkółce São Paulo, do której trafił w wieku 13 lat. W 2016 roku sięgnął po Puchar Brazylii U-20, a gdy ukończył 17 lat zadebiutował w pierwszej drużynie Tricolor Paulista. Grał w niej do sierpnia 2018 roku, aż przeniósł się do Porto. Zdaniem rożnych mediów Portugalczycy zapłacili za niego wówczas 4 lub 7 milionów euro. Teraz Militão przenosi się jednak do Realu Madryt za aż 50 milionów i staje się najdroższym obrońcą, jakiego kiedykolwiek pozyskali Królewscy.

Kontuzje w barwach Realu Madryt