MARCA: Ani UEFA, ani FIFA nie planują zawieszać Izraela
Ani UEFA, ani FIFA nie mają natychmiastowych planów, by kluby i reprezentacja tego kraju przestały rywalizować.

Aleksander Čeferin. (fot. Getty Images)
Piłka nożna patrzy na to, co dzieje się w Gazie. Panuje niepokój. To, co wydarzyło się podczas kolarskiej Vuelty, skierowało uwagę na sport jako przestrzeń społecznych postulatów. Kolejną wielką sceną stała się piłka nożna – w próbie wymuszenia wykluczenia zarówno klubów, jak i samej reprezentacji Izraela, która w ciągu najbliższych dwóch tygodni znów zagra na wyjazdach w eliminacjach mundialu 2026 z Norwegią i Włochami, dwiema federacjami, które najmocniej sprzeciwiają się obecności Izraela, opisuje dziennik MARCA.
Życzenia wielu osób w ostatnich dwóch tygodniach przerodziły się w doniesienia oderwane od rzeczywistości. Ani UEFA nie zwołała swojego Komitetu Wykonawczego, by wykluczyć Izrael i jego kluby z europejskich rozgrywek, ani FIFA jak dotąd nie wykluczyła Izraelskiej Federacji Piłkarskiej, mimo że niektóre związki o to wnioskowały.
Co więcej, w porządku obrad Rady FIFA nie ma punktu dotyczącego ewentualnego wykluczenia Izraela z eliminacji mundialu 2026, który – nie zapominajmy – w dużej mierze odbędzie się w państwie rządzonym przez Donalda Trumpa, wielokrotnie publicznie deklarującego poparcie dla Izraela; dochodzi do tego jego wspólna z Benjaminem Netanjahu, premierem Izraela, „propozycja” pokojowa, zauważa MARCA.
Wykluczenie Izraela i jego klubów nie jest proste
Wbrew temu, co mówiono w ostatnich dwóch tygodniach, UEFA nie zebrała swojego Komitetu Wykonawczego w trybie pilnym. Rozmowy trwają od miesiąca na wniosek niektórych federacji, ale nic nie zostało oficjalnie ogłoszone. To Komitet Wykonawczy musi podjąć taką decyzję i na razie nie przyspieszono posiedzenia zaplanowanego na grudzień. Do przyjęcia decyzji wystarczyłaby zwykła większość. Maccabi zagra w czwartek z Dinamem Zagrzeb w Serbii, podkreśla MARCA.
Brak tych kwestii w oficjalnych, najbliższych planach zarówno FIFA, jak i UEFA nie oznacza, że nie można zrobić kroku w stronę zawieszenia izraelskiej federacji i drużyn. Jednak – jak wynika z informacji dziennika MARCA – źródła w obu instytucjach nie widzą łatwej drogi do wykluczenia, co zresztą odzwierciedlił już Międzynarodowy Komitet Olimpijski po wniosku Wyższej Rady Sportu. Oczywiście panują niezadowolenie i niepokój; fakt, że spełniane są zapisy Karty Olimpijskiej, utrudnia podjęcie działań, podsumowuje MARCA.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze