Menu
/ SER

Prokuratura otworzyła postępowanie ws. rasizmu wobec Viníciusa

Foto: Prokuratura otworzyła postępowanie ws. rasizmu wobec Viníciusa
Fot. Getty Images

Prokuratura w Barcelonie otworzyła postępowanie w sprawie rasistowskiej obelgi wobec Viníciusa Júniora, jaka została wystosowana w ostatnim Klasyku. Wniosek w tym temacie złożyła La Liga.

W poniedziałkowym programie El Día Después po Klasyku opublikowano to wideo z kulisami występu Viniego na Camp Nou. Od znacznika 2:00 widzimy sytuację ze zwróceniem się Brazylijczyka w kierunku trybun i wskazaniem na kogoś palcem. Narrator opisał tę sytuację, że atakujący Królewskich skarcił w ten sposób dziecko, które pokazało mu środkowe palce.

Okazało się, że Vinícius nie reagował na zachowanie dziecka, a jego ojca, co zauważyli kibice Królewskich na Twitterze. Program El Día Después startuje w kanale #Vamos należącym do Movistar+ w poniedziałki o 21:30. Wcześniej w wiadomościach sportowych o 20:30 pokazano inną wersję filmiku, na którym okazuje się, że ojciec chłopaka wyzywa atakującego Realu Madryt na tle rasistowskim. W wiadomościach narrator opisuje sytuację w ten sposób: „Bo nienawiść to jedyne wytłumaczenie tego, że ojciec i syn schodzą do pierwszego rzędu, by pokazać Brazylijczykowi środkowy palec i kończąc na wyzwaniu go od «małpy». Ta obelga zwróciła uwagę Viníciusa”.

W filmiku, jaki pojawił się w El Día Después i potem został wrzucony do Internetu, nie ma ani śladu po rasistowskim zachowaniu kibica Barcelony. Sytuacja jest sklejona tak, jakby Brazylijczyk zwracał uwagę dziecku. Zdarzenie pokazano jednak w telewizji i dzień później La Liga poinformowała, że zgłosiła zachowanie fana do prokuratury.

Jordi Martí, kataloński dziennikarz radia SER, poinformował, że prokuratura w Barcelonie rozpoczęła postępowanie w tej sprawie i zleciła śledztwo funkcjonariuszom Mossos d’Esquadra, formacji katalońskiej policji. Decyzję podjęto po tym, jak La Liga na prośbę prokuratury rozszerzyła wniosek o materiał dowodowy, który ma udowadniać, że doszło do incydentu na tle rasistowskim. Nie informuje się na razie, jaka kara grozi kibicowi Barcelony za potencjalne przestępstwo wynikające z nienawiści i dyskryminacji.

„To coś bardzo smutnego, że w tych czasach dzieją się takie rzeczy. Nie nadaję jednak znaczenia ludziom, którzy są szaleni. […] Jeśli ktoś robi coś takiego, nie może wrócić na trybuny. Trzeba usuwać takie osoby i muszą ponosić konsekwencje, by ludzie rozumieli, że nie można robić takich rzeczy”, w taki sposób Vinícius skomentował wydarzenie z Camp Nou w ostatnim wywiadzie dla radia SER.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!