Menu
/ theobjective.com

95% wyszczepienia wśród piłkarzy La Ligi

Foto: 95% wyszczepienia wśród piłkarzy La Ligi
Fot. Puma

W La Lidze, czyli hiszpańskich Primera i Segunda División, zaszczepionych jest 95% zawodników. Wobec pozostałych 5% istnieje obowiązek regularnego testowania.

Głównym tematem na świecie pozostaje pandemia i ochrona przed koronawirusem. Portal The Objective wziął pod lupę sytuację w La Lidze i informuje, że kluby Primera i Segunda División dostarczyły organizacji informacje o pełnym zaszczepieniu 95% zawodników. Jeśli policzymy, że w kadrze każdego z 42 klubów jest maksymalnie 25 miejsc, to zaszczepionych byłoby 998 zawodników, a 52 nie zdecydowałoby się na szczepionkę bądź ciągle czekałoby na swoją drugą dawkę. Nie są to jednak dokładne liczby, ale dokładny jest wysoki procent zaszczepionych, który pozwala na poluzowanie obostrzeń dotyczących zawodowych piłkarzy w Hiszpanii.

Gdy La Liga wracała do gry w czerwcu 2020 roku, robiła to przy bardzo restrykcyjnym protokole, który nakazywał praktycznie codzienne testy przy każdym spotkaniu zawodników. Co więcej, były to wyłącznie testy PCR i w sumie La Liga zamawiała ich ponad 2000 tygodniowo.

W styczniu 2021 roku wobec rozwoju sytuacji pandemicznej zmieniono protokół i kluby przeszły na cztery testy antygenowe tygodniowo. Testy PCR pozostały w użyciu jedynie w specjalnych przypadkach (powroty z reprezentacji, powroty po dłuższych przerwach czy rozgrywki pucharowe) lub przy wystąpieniu objawów zarażenia. Poluzowano też obostrzenia dotyczące podróży (dopuszczono pociągi czy większą liczbę osób wokół drużyny). Ostatecznie w maju dopuszczono do powrotu także kibiców na trybuny.

Większość zaleceń i obostrzeń ze stycznia przeszła także na ten sezon, przy czym La Liga zmniejszyła protokół sanitarny ze 100 stron w czerwcu 2020 roku do zaledwie 18 stron na start sezonu 2021/22. Podstawą stały się szczepienia, a kluby mają obowiązek informować o skali wyszczepienia wśród piłkarzy i pracowników, jacy się nimi opiekują. Co najważniejsze, obecnie tylko ci, którzy nie są w pełni zaszczepieni, muszą przechodzić po 2-3 testy antygenowe tygodniowo. Pozostali zaszczepieni poddawani są jedynie okresowym kontrolom, przy czym przechodzą obowiązkowe testy przed rozgrywkami pucharowymi UEFA czy Federacji. Jeśli wykryty zostanie wynik pozytywny, piłkarz czy pracownik zostaje odizolowany na 10 dni, a drużyna przechodzi badania PCR.

Mimo wszystko La Liga utrzymuje rekomendację korzystania z maseczek FP2 na stadionie. Zwolnieni z tego zalecenia są jedynie zawodnicy grający i rozgrzewający oraz pierwszy trener. Poza tym z obowiązku do rangi rekomendacji zmniejszono zalecenia dotyczące liczby osób znajdujących się w szatniach czy salach ośrodków treningów. La Liga podkreśla, że kolejne luzowanie obostrzeń czy rekomendacji może nastąpić jedynie przy pełnym zaszczepieniu wśród piłkarzy.

Po zmianach w 2020 roku utrzymywane są zasady dotyczące dostępności piłkarzy. Klub ma obowiązek stawić się na mecz z przynajmniej 13 piłkarzami, z których przynajmniej 1 musi być zarejestrowanym bramkarzem. Jeśli drużyna z Primery ma problem ze skompletowaniem składu z powodu masowego zarażenia, może raz w sezonie przełożyć swoje spotkanie (w Segundzie dwa razy). Kolejne nadprogramowe nieprzygotowanie będzie skutkować walkowerem.

W najgorszym scenariuszu z 13 dostępnymi graczami przynajmniej 5 z nich musi należeć do 25-osobowej kadry pierwszego zespołu, jeśli klub udowodni, że nieobecność pozostałych wynika z masowego zarażenia. Poza tym utrzymuje się obowiązek posiadania przynajmniej 7 graczy pierwszego zespołu na murawie w każdym momencie spotkania. Co jednak ciekawe, jeśli klub ma tylko 5 lub 6 dostępnych piłkarzy pierwszej ekipy z powodu zarażenia pozostałych, to wszyscy ci gracze muszą wyjść w jedenastce i rozegrać pełne spotkanie. Ich zmiana z jakiegokolwiek powodu będzie skutkować walkowerem.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!