Porażka Austrii, awans Danii

W meczu 8. kolejki eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze Dania wygrała z Austrią 1:0. Całe spotkanie rozegrał David Alaba.

Austria miała dziś bardzo trudne zadanie. Mierzyła się z Danią, która jak dotąd miała zdecydowanie najlepszy bilans w eliminacjach w całej Europie. Zespół, który świetnie zaprezentował się podczas EURO 2020, wygrał wszystkie siedem dotychczasowych spotkań, imponował też bilansem bramkowym (26:0). Dziś gospodarze grali o zapewnienie sobie awansu, a goście – o życie.

Mimo wszystko różnicy klas na początku spotkania nie było widać. Duńczycy atakowali bardzo nieśmiało i na dobrą sprawę nie stworzyli ani jednej bardzo dobrej okazji pod bramką Daniela Bachmanna. David Alaba, który tradycyjnie pełnił funkcję kapitana reprezentacji, wystąpił na lewej obronie, gdzie spisywał się całkiem poprawnie. W obronie raczej nie pozwalał rywalom na zbyt wiele, a jego dośrodkowanie z rzutu wolnego zakończyło się jedynym niecelnym uderzeniem Austrii w pierwszej połowie. Martin Hinteregger uderzył nad bramką.

Austria nieźle trzymała się przez całą pierwszą połowę, ale drugą rozpoczęła najgorzej, jak mogła. W 53. minucie szybka akcja Duńczyków zakończyła się trafieniem Joakima Mæhle, który w kadrze nie zawodzi. W ciągu ostatnich 20 minut do głosu dochodzili Austriacy, ale nie potrafili tego wykorzystać.

Dania w świetnym stylu zapewniła sobie awans na Mistrzostwa Świata w Katarze, a Austria musi obejść się smakiem. Nie ma już żadnych szans na drugą lokatę, ponieważ Szkocja i Izrael zgodnie wygrały swoje spotkania i powiększyły przewagę nad Austriakami. Jedyna nadzieja dla Alaby i spółki to awans do baraży przez zwycięstwo w swojej grupie w Lidze Narodów.

Dania – Austria 1:0 (0:0)
1:0 Mæhle 53' (asysta: Delaney)

Dania: Schmeichel; Christensen, Kjær, Vestergaard; Wass (90' Nørgaard), Højbjerg, Delaney (90' Jensen), Mæhle; Skov Olsen (77' Stryger Larsen), Poulsen, Damsgaard (44' Dolberg).
Austria: Bachmann; Trimmel, Posch, Hinteregger, Alaba; Ilsanker (72' Onisiwo), Grillitsch; Laimer (83' Kainz), Sabitzer, Grüll (83' Gregoritsch), Kara (72' Schaub).