Menu
/ UEFA

Oficjalnie: Pięć zmian w kolejnym sezonie Ligi Mistrzów

Foto: Oficjalnie: Pięć zmian w kolejnym sezonie Ligi Mistrzów
Fot. Getty Images

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził zmiany dotyczące rozgrywek klubowych w sezonie 2020/21. Wśród nich znalazło się 5 zmian i przepisy dotyczące masowego zarażenia koronawirusem w jednej ekipie.

Najważniejsze ciało wykonawcze UEFA poinformowało, że dopuszcza korzystanie z 5 zmian w meczu w rozgrywkach reprezentacyjnych i klubowych w sezonie 2020/21. Jeśli chodzi o Królewskich, dotyczy to oczywiście Ligi Mistrzów, gdzie przez cały sezon będzie można wymieniać w każdym spotkaniu po 5 zawodników. W związku z tym kadry meczowe zostają powiększone w każdych rozgrywkach z 18 do 23 piłkarzy, jeśli nie było to ustalone już wcześniej.

W aneksie do przepisów dotyczących Ligi Mistrzów i Ligi Europy w sezonie 2020/21 podkreśla się, że każdy klub musi zapewnić, że będzie można rozegrać mecze na terytorium jego kraju. Do 5 października należy uzyskać gwarancje co do kolejek od 1. do 3., a do 9 listopada gwarancje co do kolejek od 4. do 6. w fazach grupowych.

Jeśli zakazy rządu danego kraju uniemożliwiają rozegranie meczu na jego terytorium w zaplanowanym terminie, gospodarz musi przedstawić alternatywne miejsce rozegrania spotkania, które może odbyć się w innym kraju zrzeszonym w UEFA. Jeśli ograniczenia dotyczą podróży gości, także gospodarz musi przedstawić alternatywne miejsce rozegrania spotkania.

Jeśli określona część drużyny zarazi się koronawirusem, to mecz odbędzie się, chyba że rząd danego kraju nakaże całej ekipie kwarantannę. UEFA podkreśla, że jeśli przynajmniej 13 zawodników z Listy A, w tym przynajmniej 1 bramkarz, będzie dostępnych do gry, spotkanie ma odbyć się w terminie. Przełożenie starcia ze względu na brak przynajmniej 13 graczy będzie możliwe tylko przy uzyskaniu odpowiednich gwarancji dotyczących testów i kwarantanny od lokalnych władz.

Faza grupowa ma zostać dokończona najpóźniej 28 stycznia 2021 roku i jest to graniczny termin na przekładanie meczów. Jeśli jakiś klub nie będzie w stanie rozegrać zaległych meczów do tego terminu, przegra każde takie starcie 0:3.

Dodano, że jeśli wirusem zostanie zarażony sędzia, to UEFA w wyjątkowych przypadkach może wyznaczyć do poprowadzenia spotkania arbitra z kraju, z którego pochodzi jedna z drużyn.

UEFA na koniec przekazuje, że jeśli z jakichś powodów faza grupowa nie zostanie w pełni dograna, to kluby uczestniczące w fazie pucharowej wskaże Komitet Wykonawczy na podstawie wypracowanych przez siebie kryteriów.

***

Co do meczów reprezentacji, w październiku i listopadzie oficjalnie zaplanowane są okienka z 2 meczami kadr w każdym z nich. Dzisiaj UEFA potwierdziła dalszy terminarz dla ekip narodowych na kolejny rok: 22-31 marca z 3 spotkaniami; 31 maja-8 czerwca okienko na sparingi przed EURO; 11 czerwca - 11 lipca turniej finałowy EURO; 30 sierpnia - 8 września z 3 spotkaniami; 4-12 października z 2 spotkaniami; 8-16 listopada z 2 spotkaniami. Finały Ligi Narodów odbędą się od 6 do 10 października 2021 roku w Polsce, Holandii lub we Włoszech.

***

W Youth League zrezygnowano z fazy grupowej i kluby rozpoczną grę w marcu 2021 roku od 1/32 finału w bezpośrednich jednomeczowych starciach. Latem mistrzem tych rozgrywek został Real Madryt.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!