Menu
/ COPE, laliga.com

Czym kieruje się La Liga ustalając latem mecze na godzinę 13:00?

Foto: Czym kieruje się La Liga ustalając latem mecze na godzinę 13:00?
Fot. Getty Images

La Liga nieoczekiwanie ustawiła w terminarzu pierwszej kolejki dwa mecze o godzinie 13:00.

Wieczorem prezes Javier Tebas ogłosił terminarz dwóch pierwszych kolejek Primery po wznowieniu gry. Niespodziewanie w sobotę i niedzielę ustawiono po jednym spotkaniu na godzinę 13:00. Nikt tego nie oczekiwał, a w pewnym momencie spekulowano nawet, że rząd zabronił rozgrywania meczów przed godziną 19:00, co ostatecznie okazało się fake newsem.

Powód tych decyzji jest prosty: chodzi o udostępnienie meczów w dogodnych godzinach dla widzów w Azji. Niekoniecznie chodziło o wypełnienie obowiązków kontraktowych, co zwykłe zadowolenie regionu, który przynosi rozgrywkom ogromne przychody z praw telewizyjnych. La Liga przygotowała jednak pełną argumentację tych decyzji pod względem kalendarza.

Przede wszystkim przy terminarzach dwóch pierwszych kolejek przy każdym meczu poza dniem i godziną podano także dwie temperatury w stopniach Celsjusza [specjalne grafiki można znaleźć na oficjalnej stronie La Ligi]. Jedna z nich to historyczna średnia temperatur w mieście gospodarza z dokładnie tego dnia z godziny rozpoczęcia nadchodzącego meczu z ostatnich 10 lat, a druga to część 15-dniowej prognozy pogody przygotowanej przez rządową Państwową Agencję Meteorologiczną.

Wcześniej informowano, że godzinami meczowymi od poniedziałku do piątku będą 19:30 i 22:00, a w weekend 17:00, 19:30 i 22:00. Co więcej, o 17:00 mogą być rozgrywane jedynie starcia na północy kraju, gdzie panują niższe temperatury niż na południu. Przy tym La Liga po opublikowaniu terminarza dodała, że czasami spotkania w weekendy mogą być jednak rozgrywane o 13:00, jeśli pozwolą na to właśnie warunki meteorologiczne.

W pierwszej kolejce po powrocie spotkania o 13:00 mają zostać rozegrane w Barcelonie i Bilbao. Prognoza pogody zakłada, że w momencie rozpoczęcia starcia Espanyolu z Alavés temperatura będzie wynosić 20 stopni Celsjusza, a w momencie startu meczu Athleticu z Atlético 18 stopni. Daty starć rozpoczynających się o 13:00 będą potwierdzane ostatecznie dwa dni przed danym spotkaniem na podstawie najnowszej prognozy. Jeśli temperatura i inne czynniki meteorologiczne przekroczą określone przez Federację wartości, spotkania będą przesuwane na 17:00 lub nawet późniejszą godzinę. Podkreśla się, że przy braku kibiców nie stworzy to dla nich żadnych niedogodności. Ta sama procedura obejmie też mecze rozgrywane o 17:00 w lipcu na przykład w Kraju Basków, gdzie czasami też mogą zostać przekroczone dopuszczalne limity.

Wszystko wskazuje na to, że w trzeciej kolejce, która odbędzie się w weekend, także należy spodziewać się meczu czy meczów o 13:00. Patrząc na procedurę La Ligi, dokładne terminy kolejnych starć będą zapewne wypuszczane, gdy pojawi się 15-dniowa prognoza pogody obejmująca daną serię spotkań.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!