Menu
/ as.com, MARCA

Przebudowa Santiago Bernabéu staje

Foto: Przebudowa Santiago Bernabéu staje
Fot. twitter.com

W czwartek ogłoszono, że Santiago Bernabéu stanie się magazynem materiałów sanitarnych. Nie przeszkadzało to w kontynuowaniu prac nad jego przebudową, ale ostatecznie wstrzymano także takie aktywności w całym kraju.

Ukończenie przebudowy obiektu oraz nowe zagospodarowanie terenu wokół niego pierwotnie planowane było na drugą połowę 2022 roku. Pomimo pandemii prace budowlane nie ustawały. Władze Madrytu próbowały wymusić na rządzie ich ogólne zawieszenie, ale w Królewskim Dekrecie dotyczącym stanu wyjątkowego nie zawarto nakazu zastopowania prywatnych prac budowlanych, a kwestię publicznych przetargów, które już rozpoczęto, pozostawiono w kwestii firm prowadzących prace.

Klub skontaktował się w tej sprawie z FCC Construcción, która wygrała przetarg na przebudowę stadionu i przedyskutował zabezpieczenia, jakie zostaną podjęte na obiekcie. Prace trwały do wczoraj, gdy premier Pedro Sánchez ogłosił, że w domach bezwzględnie mają pozostać osoby, których wykonywane zawody nie są podstawowymi usługami dla życia Hiszpanów. Oczywiście wśród nich są aktywności budowlane. Ta przerwa wstępnie potrwa do 9 kwietnia.

Dotychczas najbardziej widoczne prace prowadzono od La Castellany, gdzie rozpoczęto budowę nowych dwóch wież narożnych. Kolejnymi krokami w przebudowie obiektu miało być rozebranie starych wież oraz demontaż dachu. Szczególnie najcięższe prace miały być prowadzone latem. Jeśli La Liga będzie grać w te miesiące wakacyjne, plan będzie musiał oczywiście zostać zmodyfikowany. Po wczorajszej decyzji rządzących wszystko będzie oczywiście zależało od pozwolenia na wznowienie prac.

Filmik z kolejnymi etapami przebudowy można znaleźć tutaj, a najnowsze zdjęcia z placu budowy tutaj.

***

Przypomnijmy, że wartość przebudowy to 525 milionów euro, które dzielą się na następujące inwestycje: 300 milionów euro na prace budowlane; 100 milionów euro na wyposażenie technologiczne obiektu; 125 milionów euro na poprawienie infrastruktury, która pozostanie na stadionie. Nowy obiekt ma mieć dobudowane 3 tysiące miejsc, ale jego pojemność pozostanie taka sama (oficjalnie 81044 widzów), bo dodatkowe siedziska pozwolą zwiększyć komfort i dostępną przestrzeń w innych sektorach.

Klub wziął na tę przebudowę kredyt w amerykańskich i hiszpańskich bankach w wysokości prawie 800 milionów euro, który został rozłożony na 27 lat przy rocznej racie w wysokości niecałych 30 milionów euro. Rocznie nowy obiekt ma przynosić 150 milionów euro przychodów więcej niż dotychczas. Wszystkie sprawy papierkowe dopięto w maju 2019 roku, a prace budowlane rozpoczęły się latem. Według pierwotnego planu, w sierpniu 2022 roku oddany do użytku ma być stadion, a jesienią tego roku mają zostać ukończone prace nad przestrzenią wokół niego.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!