Menu
/ lagalerna.com

Dumnie jest być madridistą

Foto: Dumnie jest być madridistą
Fot. Getty Images

Autorem felietonu jest Ramón Álvarez de Mon. Przedstawiamy jego tłumaczenie. We wtorek prezydent Wspólnoty Madrytu ogłosiła, że Real przekazał znaczną darowiznę na zakup środków medycznych w walce z pandemią koronawirusa. Również we wtorek wiele mediów informowało, że gracze klubu czynnie biorą udział w udzielaniu pomocy, aby walczyć z COVID-19. Wczoraj UNICEF ogłosił zaś, że Ramos sfinansował zakup 264 571 maseczek, 15 000 testów i 1 000 strojów ochronnych, by wspomóc służbę zdrowia.

Real Madryt nie po raz pierwszy pokazuje swoją wrażliwość i działa w trudnych czasach dla społeczeństwa lub niektórych jego przedstawicieli. Nie wybiegając dalece pamięcią i nie mając zamiaru być wyczerpującym, można przypomnieć choćby o 2007 roku. Wówczas część dochodów z meczu z Atleti trafiło do ofiar trzęsienia ziemi w Peru. W 2005 roku klub przekazał zaś pieniądze i zapasy dla dzieci, które ucierpiały w wyniku huraganu Katrina. W 2015 roku milion euro trafiło z kolei do uchodźców w Hiszpanii. A należy również wspomnieć o wszelkiej pomocy udzielonej przez Real Madryt po wydarzeniach na Lorce, gdy w 2011 roku doszło tam do trzęsienia ziemi – Królewscy zbierali fundusze na odbudowę miasta i pomoc pokrzywdzonym, a także rozegrali tam towarzyski mecz.

Real Madryt nie jest również obojętny na trudne czasy, jakie przeżywają zasłużone kluby. Pamiętamy bezinteresowną pomoc dla Depor i udział w meczu o Trofeum Teresy Herrera (cały dochód trafił na konto klubu z A Coruñi, który miał poważne problemy finansowe). Królewscy wspierali też Oviedo przy nabywaniu akcji asturyjskiego klubu przy ich desperackim podwyższeniu kapitału. Innym razem Los Blancos za darmo udali się na mecz organizowany przez Real Sociedad z okazji stulecia istnienia klubu. Zrobili to po to, aby pomóc finansowo mieszkańcom Donostii, choć to Barcelona była początkowo zespołem wybranym przez Basków, ale poprosiła o pieniądze, których klub z San Sebastián po prostu nie miał. Madrycki klub kilkukrotnie decydował się też na transfery powyżej ceny określonej w klauzuli, mając na uwadze trudności ekonomiczne danego klubu. Poświadczyć o tym może Real Saragossa, gdy pozyskiwano Vallejo czy Alberto Soro, a także Málaga po niedawnym kupnie Hugo Vallejo.

Real Madryt pomaga ludziom każdego dnia. Emilio Butragueño zapewnia, że Fundacja Realu Madryt przekracza już ponad milion beneficjentów na całym świecie. A wszystko to bez żadnej chełpliwości lub reklamy, jak w przykładach, o których wspomniano powyżej. Czasami kusi jednak domaganie się od klubu większego zasięgu medialnego wszystkich jego działań charytatywnych. Nie po to, aby przechwalać się, że moglibyśmy dać więcej niż inni, ale po to, by służyć za przykład i inspirację dla tak wielu ludzi. Klub z Santiago Bernabéu dba jednak bardziej o to, co faktycznie robi, niż o tani poklask.

Każdy madridista wie natomiast doskonale, że jest kibicem największego i najważniejszego klubu na świecie. Nie tylko ze względu na liczne triumfy i zdobyte puchary, ale dlatego, że gdy inni wyjście z kryzysu zaczynają od myślenia o tym, jak uciąć pensje swoim pracownikom, Real Madryt przeprowadza kolejne akcje, które mają pomóc w uratowaniu i poprawieniu jakości życia. Możemy nazywać to, jak tylko chcemy, señorío lub wartościami, nie jest to ważne. Ważne jest to, że każdy madridista kolejny raz może odczuwać dumę z bycia kibicem tego klubu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!