REKLAMA
REKLAMA

Sąd nakazuje Federacji otwarcie postępowania wobec filmików Real Madrid TV

Organizacja Javiera Tebasa dąży do ukarania Królewskich i odniosła mały sukces w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
Sąd nakazuje Federacji otwarcie postępowania wobec filmików Real Madrid TV
Logo Real Madrid TV. (fot. RealMadridTV)

Iusport zajmujący się sprawami prawnymi w sporcie, a za nim madryckie media, podają, że Centralny Sąd Administracyjny numer 4 w Madrycie przyjął wniosek La Ligi nakazujący Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej ponowne otwarcie postępowania dyscyplinarnego w sprawie tak zwanych filmików Real Madrid TV.

Początek sprawy sięga 1 marca 2024 roku, gdy Sevilla i La Liga wniosły do Komitetu Dyscyplinarnego Federacji skargi na Real Madryt i jego oficjalny kanał telewizyjny, w którym zdaniem klubu i organizacji Królewscy realizowali kampanie z naciskiem i nękaniem arbitrów poprzez materiały wideo w sezonach 2022/23 i 2023/24. Komitet wszczął postępowanie 7 marca 2024 roku i orzeczenie wydał 5 czerwca 2024 roku, stwierdzając, że nie doszło do jakiegokolwiek naruszenia dyscyplinarnego. Postępowanie zostało wtedy zamknięte.

Sevilla i La Liga złożyły następnie odwołanie do Komitetu Apelacyjnego Federacji, ale ten przekroczył terminy swojego postępowania i sprawa została oddalona wobec naruszenia tego rodzaju przepisów. Wobec tego klub i organizacja ruszyły dalej do Trybunału Administracyjnego ds. Sportu, ale ten w listopadzie nie przyjął ich odwołań, stwierdzając, że nie zostały złożone odpowiednimi kanałami, a poza tym w przypadku La Ligi brakuje im podstawy prawnej.

REKLAMA
REKLAMA

Teraz Centralny Sąd Administracyjny miał stwierdzić, że wnioski odwoławcze klubu i La Ligi mają podstawy prawne, a Trybunał Administracyjny powinien był je rozpatrzyć. Ostatecznie orzeczenie Sądu wskazuje, że sprawa na podstawie decyzji Trybunału Administracyjnego powinna zostać cofnięta do momentu dyscyplinarnego w Federacji, a konkretnie początkowego postępowania wyjaśniającego, by zbadano wszystkie dowody wniesione przez La Ligę, które początkowo miały zostać odrzucone.

W skrócie, La Liga otrzymuje legitymację do walki z filmikami Real Madrid TV, a Federacja (konkretnie Trybunał Administracyjny, który ma to zarządzić) w zasadzie otrzymała sądowy nakaz ponownego otwarcia postępowania przeciwko Realowi Madryt i jego telewizji w sprawie nacisków i nękania sędziów, przy czym musi to jeszcze potwierdzić Trybunał Administracyjny. Czekamy więc na ruch tego organu, a następnie najpewniej na ruch Federacji, ale w poprzednim roku podkreślano, że związkowi prawnicy nie widzą możliwości ukarania Królewskich za wydawanie opinii o konkretnych akcjach w ich meczach.

Przypominamy, że Real Madryt przed meczami publikuje filmiki, w których wskazuje jego zdaniem błędy popełnione przez danego arbitra w jego meczach, czasami dodając statystyki tego rozjemcy lub jego zachowania pobocznego wobec piłkarzy Królewskich. Real Madrid TV tworzy filmiki o sędziach od 20 lat, ale proces został nasilony po wybuchu Sprawy Negreiry, czyli opłacania wiceszefa sędziów przez Barcelonę przez okres przynajmniej 17 lat.

Ostatnie aktualności

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (40)

REKLAMA