Advertisement
Menu
/ as.com

Pomocnik XXI wieku

Jude Bellingham zaczyna bić już nie tylko rekordy indywidualne, ale również klubowe. W tym momencie Anglik notuje najbardziej bramkostrzelny sezon ligowy w wykonaniu pomocnika Królewskich w XXI wieku.

Foto: Pomocnik XXI wieku
Jude Bellingham świętuje jedną z bramek zdobytą w meczu z Gironą (fot. Getty Images)

Jude Bellingham bije kolejne rekordy. W meczu z Gironą angielski pomocnik zanotował swój trzeci dublet w obecnym sezonie (wcześniej podwójnie strzelał również z Osasuną i Barceloną) i po rozegraniu 29 meczów w koszulce Realu Madryt ma obecnie na koncie w sumie 20 bramek – 4 w Lidze Mistrzów i 16 w La Lidze. Ponadto dwa trafienia z Katalończykami pozwoliły mu odskoczyć w walce o Trofeo Pichichi, gdyż Artem Dowbyk i Borja Mayoral zatrzymali się na razie na 14 bramkach.

Bellingham już jakiś czasu temu zostawił za sobą swój rekord z poprzedniego sezonu, gdy jako zawodnik Borussii Dortmund zdobył 14 bramek. W tym momencie jest już bliżej 24 bramek, jakie zdobył w sumie w trzech sezonach na boiskach Bundesligi. Pomijając jednak rekordy czysto indywidualne, 20-letni Anglik zaczyna się już nawet zapisywać w historii Realu Madryt.

Z 16 ligowymi bramkami na koncie Jude jest obecnie najbardziej bramkostrzelnym pomocnikiem Królewskich w jednym sezonie ligowym w XXI wieku – w tej klasyfikacji pobił już wyniki Jamesa Rodrígueza (13 bramek w sezonie 2014/15) i Isco (10 bramek w sezonie 2016/17). Ligowy rekord absolutny wśród pomocników Los Blancos należy do Luisa del Sola, który w sezonie 1960/61 zdobył 17 bramek. Patrząc na wszystkie rozgrywki, najlepszy wynik strzelecki w wykonaniu pomocnika należy do Fernando Hierro, który w sezonie 1991/92 grając na tej pozycji zdobył 26 bramek – Bellinghamowi do wyrównania tego wyniku brakuje tylko 6 trafień.

Patrząc z kolei na angielskie akcenty na Santiago Bernabéu, były zawodnik Borussii wyrównał już wynik bramkowy Davida Beckhama z jego przygody w Madrycie. Różnica polega na tym, że Becks na zdobycie 20 bramek potrzebował 159 meczów, a Bellingham tylko 29. Z 20 trafieniami na koncie swoją karierę w Realu Madryt zakończył również inny Anglik, Laurie Cunningham, który w koszulce Los Blancos rozegrał 66 meczów.

Najbardziej bramkostrzelny transfer dekady
Od dziesięciu lat żaden nowy nabytek Realu Madryt nie osiągnął granicy 15 ligowych trafień w swoim pierwszym sezonie. Po raz ostatni dokonał tego Gareth Bale, który w sezonie 2013/14 zatrzymał się właśnie na 15 bramkach w La Lidze. Te najlepsze pod tym względem wyniki należą do Ronaldo Nazário (23 ligowe bramki w sezonie 2002/03) i oczywiście Cristiano Ronaldo (26 ligowych bramek w sezonie 2009/10).

Dzisiaj ogłoszono kontuzję Anglika, która wyklucza go z najbliższych meczów.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!