Belgia lepsza od Szwecji

Belgia dobrze rozpoczęła eliminacje do EURO 2024 i w pierwszym meczu ograła na wyjeździe Szwecję 3:0. Cały mecz między słupkami rozegrał Thibaut Courtois.

Szwecja i Belgia to główni kandydaci do zajęcia pierwszych dwóch miejsc w grupie F eliminacji do EURO 2024. Belgowie mają za sobą kiepski mundial, a z reprezentacją pożegnał się selekcjoner Roberto Martínez, którego zastąpił Domenico Tedesco. Szwedzi z kolei chcieli dzisiaj powalczyć o bardzo cenne punkty na własnym terenie i postawić się wyżej notowanym rywalom. W drużynie Czerwonych Diabłów od pierwszej minuty zagrał Thibaut Courtois.

Początek był dosyć spokojny w wykonaniu obu zespołów. Gospodarze byli dobrze zorganizowali, ale już w 6. minucie to Belgowie mogli wyjść na prowadzenie. Groźny strzał oddał Carrasco, ale piłka minimalnie minęła słupek. Na odpowiedź Szwedów nie trzeba było długo czekać. W 15. minucie Kulusevski przedryblował dwóch rywali i znalazł się w dobrej sytuacji, ale najpierw świetną interwencją popisał się Courtois, a następnie piłki z linii bramkowej wybił Faes. W kolejnych minutach gracze Tedesco z coraz większą częstotliwością szturmowali bramkę strzeżoną przez Olsena. W 35. minucie wynik spotkania otworzył Romelu Lukaku, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Lukebakio, wygrał walkę w powietrzu i mocnym strzałem głową pokonał bramkarza rywali.

Po przerwie Belgowie szybko podwyższyli prowadzenie. Ponownie asystą popisał się Lukebakio, który wyłożył piłkę Lukaku, a ten tylko dołożył nogę i drugi raz trafił do siatki. Szwedzi próbowali odrobić straty, ale za każdym razem brakowało im ostatniego podania. W drugiej połowie tempo meczu spadło i goście w pełni kontrolowani to, co działo się na boisku. W 73. minucie na murawie zameldował się Zlatan Ibrahimović, ale i on nie był w stanie odwrócić losów meczu. W końcówce wynik spotkania ustalił Romelu Lukaku, który skompletował hat-tricka.

Belgia zagrała solidne zawody. Piłkarze Domenico Tedesco byli dobrze zorganizowani w obronie i wykorzystali błędy Szwedów, którzy byli dzisiaj o klasę niżej od swoich rywali. Udany początek eliminacji dla Czerwonych Diabłów. W drugim meczu tej grupy Austria ograła Azerbejdżan 4:1.

Szwecja – Belgia 0:3 (0:1)
0:1 Lukaku 35' (asysta: Lukebakio)
0:2 Lukaku 49' (asysta: Lukebakio)
0:3 Lukaku 82' (asysta: Bakayoko)

Szwecja: Olsen; Wahlqvist, Ekdal, Lindelöf, Augustinsson (Gudmundsson 85'); Gustafson, Olsson (Gyokeres 64'), Svanberg, Forsberg (Claesson 73'); Isak (Ibrahimović 73'), Kulusevski.
Belgia: Courtois; Castagne, Faes, Vertonghen, Theate (Saelemaekers 85'); De Bruyne, Onana, Carrasco (Openda 90+1'); Lukebakio (Bakayoko 61'), Trossard (Mangala 61'), Lukaku (Bornauw 85').