Advertisement
Menu
/ as.com

26. derby Madrytu w Copa del Rey

Real Madryt i Atlético Madryt zmierzą się ze sobą już po raz 26. w historii krajowego pucharu. Ogólny bilans jest korzystniejszy dla Królewskich, ale Los Rojiblancos wypadają lepiej w samych finałowych starciach.

Foto: 26. derby Madrytu w Copa del Rey
Ostatnie derby Madrytu w Copa del Rey miały miejsce 15 stycznia 2015 roku (fot. Getty Images)

Real Madryt i Atlético Madryt już w czwartek zmierzą się ze sobą w ramach ćwierćfinału Copa del Rey i będzie to jednocześnie ich 26. starcie w historii krajowego pucharu. Do tych pierwszych pucharowych derbów Madrytu doszło w sezonie 1908/09, gdy w ramach pojedynczego meczu w fazie grupowej Campeonato Regional Madrileño lepsze okazało się Atlético, które wygrało 2:0. Ostatecznie jednak ani jedni, ani drudzy nie dotarli do fazy finałowej turnieju.

Na siedemnaście pojedynków w formie dwumeczów w jedenastu przypadkach wygrywał Real Madryt, a w sześciu Atlético. W sezonie 1963/64 w ćwierćfinale rozgrywek doszło do jednej dogrywki, po której do kolejnej rundy awansowali Los Rojiblancos. Co ciekawe, bilans wygląda zupełnie inaczej, gdy pod uwagę weźmiemy finałowe derby stolicy Hiszpanii – doszło do pięciu takich finałów, w których cztery razy triumfowali piłkarze Atlético i tylko raz piłkarze Realu Madryt.

Ostatni derbowy pojedynek w Copa del Rey miał miejsce w sezonie 2014/15 podczas pierwszej ery Carlo Ancelottiego na ławce trenerskiej Królewskich. W 1/8 finału rozgrywek lepsi byli podopieczni Diego Simeone, którzy awansowali po zwycięstwie 2:0 na Vicente Calderón (bramki Raúla Garcíi i José Giméneza) i po remisie 2:2 na Santiago Bernabéu (bramki Sergio Ramosa i Cristiano Ronaldo oraz dublet w wykonaniu Fernando Torresa).

Tamten dwumecz był zakończeniem swego rodzaju passy, w trakcie której Real Madryt i Atlético na przestrzeni pięciu kolejnych edycji wpadali na siebie czterokrotnie. Oprócz wyżej wskazanego sezonu 2014/15 do derbowych pojedynków dochodziło w ćwierćfinale sezonu 2010/11 (awans Królewskich), półfinale sezonu 2013/14 (awans Królewskich) i w finale sezonu 2012/13 (wygrana Atleti na Santiago Bernabéu).

Atlético z 45 meczami na koncie jest drugim rywalem, z którym Real Madryt mierzył się najczęściej w historii Copa del Rey. Tym pierwszym jest Athletic Bilbao – 56 meczów. W drugą stronę wygląda to podobnie, gdyż dla Los Rojiblancos najczęstszym pucharowym rywalem jest Barcelona, z którą mierzyli się w sumie 46-krotnie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!