Advertisement
Menu
/ YouTube

Aktywowano tryb meczowy na Santiago Bernabéu

Real Madryt w czwartek po 77 dniach wróci na Santiago Bernabéu. Na obiekcie aktywowano już tryb meczowy.

Foto: Aktywowano tryb meczowy na Santiago Bernabéu
Widok na wnętrze Santiago Bernabéu 23 stycznia 2023 roku (źródło: kanał Fanáticos Real Madrid). (fot. YouTube)

Ostatni raz Królewscy wystąpili na swoim stadionie 10 listopada w ligowym meczu z Cádizem. Zgodnie z letnią prośbą przed ustaleniem terminarza, po przerwie na mundial pierwsze ligowe spotkania rozgrywali na wyjeździe, a na obiekt mogli wrócić najwcześniej po Superpucharze Hiszpanii w ramach spotkania Pucharu Króla. W losowaniu 1/8 finału z pierwszą taką szansą trafiono wyjazdowe starcie z Villarrealem, ale już ćwierćfinały przyniosły domowe spotkanie z Atlético Madryt. Gdyby ten mecz odbył się na Metropolitano, to drużyna już na pewno wróciłaby do domu w niedzielę w ramach domowego starcia ligowego z Sociedadem, więc w rzeczywistości powrót został przyśpieszony tylko o 3 dni.

W trakcie tej przerwy na obiekcie stale odbywało się codziennie 400 różnych działań. Wśród tych najbardziej widocznych były: montaż kolejnych paneli na fasadzie; montaż kratownic rozsuwanego dachu (na ten moment zainstalowano 9 z 12, a przed derbami zainstalowana ma zostać także 10.); dobudowanie dodatkowej trybuny od wschodniej strony stadionu; tworzenie nowego budynku od strony wschodniej; naprawianie murawy.

Jednym z największych jesiennych problemów na stadionie była właśnie murawa, którą wymieniono już we wrześniu po tym, jak większa część letniej trawy po prostu się nie przyjęła. Zmiana pomogła w małym stopniu i pod koniec jesiennej części sezonu znowu zaczęto zauważać problemy z boiskiem, na które narzekali nawet piłkarze i sam Carlo Ancelotti. Przez ostatnie miesiące bez gry ogrodnicy otrzymali czas na odpowiednie zabiegi, które miały ożywić murawę i pomóc trawie się zakorzenić. W poniedziałek ściągnięto z boiska specjalne płachty ocieplające (w Madrycie nocą są notowane teraz nawet temperatury poniżej 0) i rozpoczęto zabiegi przedmeczowe. Influencerzy zajmujący się przebudową obiektu są zdania, że boisko na żywo wygląda dobrze, a z klubu wypuszczane są sygnały, że trawa się zakorzeniła i nie powinna już sprawiać tak dużych problemów problemów. Wszyscy są jednak ostrożni i czekają na ostateczny efekt, bo latem i jesienią w pierwszych spotkaniach boisko też wyglądało dobrze.

Włączenie trybu meczowego poza przygotowaniem murawy oznacza także instalację brakujących krzesełek i oczyszczenie ich w różnych sektorach, przygotowanie ławek rezerwowych i otoczenia boiska oraz uprzątnięcie stref wokół obiektu, by pozwolić fanom na dostanie się na obiekt.

Co ważne i bardzo widoczne w transmisji telewizyjnej, wciąż wyłączona z użytku będzie dolna trybuna za bramką od strony południowej (w transmisji telewizyjnej po lewej), która ciągle po prostu nie istnieje i jest platformą do podjazdu dla ciężarówek i innego rodzaju pojazdów z materiałami dostarczanymi do budowy podziemnej szklarni. Ten sektor wróci do użytku dla kibiców najpewniej dopiero od następnego sezonu, a teraz pozostanie przykryty tradycyjną już płachtą.

Królewscy wracają na Santiago Bernabéu od bardzo mocnych uderzeń, bo w ciągu tylko 7 dni od 26 stycznia do 2 lutego rozegrają domowe mecze z Atlético, Sociedadem i Valencią. W sumie przez najbliższe dwa miesiące do marcowej przerwy na reprezentacje obiekt Realu Madryt może przyjąć od 8 do 10 spotkań.

* * *

Pierwotna wartość przebudowy Santiago Bernabéu to 575 milionów euro, które dzieliły się na następujące inwestycje: 300 milionów euro na prace budowlane; 100 milionów euro na wyposażenie technologiczne obiektu; 175 milionów euro na poprawienie infrastruktury, która pozostanie na stadionie. W związku z wdrożeniem pomysłu chowanej murawy Florentino Pérez poprosił instytucje finansowe o powiększenie kredytu o 225 milionów. Rata miała przez to wzrosnąć ostatecznie z 29,5 miliona euro rocznie do około 37-38 milionów euro rocznie. W sumie dało to około miliardowy kredyt z odsetkami, który klub zacznie spłacać od 2023 roku. Oficjalnie prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku, a zakończyć się mają po zakończeniu trwającego sezonu. Pojemność obiektu ma pozostać taka sama, chociaż dobudowana zostanie górna trybuna od strony wschodniej.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!