/ MARCA, MisterChip

Marcelo = co drugi mecz bez wygranej

Kolejne porażki z Marcelo w pierwszym składzie przynoszą coraz większą krytykę Brazylijczyka. Wskazuje się, że liczby porażek z nim w jedenastce są po prostu niewybaczalne.

Po meczu z Cádizem hiszpański statystyk Misterchip opublikował brutalne dla Marcelo statystyki, z których wynika, że po powrocie Zinédine'a Zidane'a brał on udział we wszystkich ligowych porażkach. Kolejny występ 32-latka i kolejna przegrana pogorszyły te wyniki:

57 ligowych spotkań od powrotu Zidane'a w marcu 2019 roku:
Z MARCELO (28 spotkań): 16 wygranych (57%), 3 remisy i 9 porażek (32%).
BEZ MARCELO (29 spotkań): 20 wygranych (69%), 9 remisów i 0 porażek (0%).

Misterchip po sobotniej katastrofie w Walencji tym razem dodał jeszcze trzy inne bolesne zestawienia. Tylko dwie ekipy strzeliły Realowi Zizou w którymkolwiek z jego etapów 4 gole. Oba spotkania odbyły się w 2020 roku: najpierw w Pucharze Króla Sociedad wygrał 4:3 na Santiago Bernabéu, a w weekend Valencia rozbiła Los Blancos 4:1 na Mestalli. W obu spotkaniach na lewej obronie grał Marcelo.

Real Madryt Zidane'a przegrywał najwyżej maksymalnie 3 golami. W 2017 roku z Barceloną 0:3 w Madrycie (z Marcelo w składzie), w 2019 roku z PSG 0:3 w Paryżu (z Mendym w składzie) i w ten weekend 1:4 (z Marcelo w składzie). Do tego statystyk porównał częstotliwość tracenia bramki przez Królewskich w ostatnich trzech sezonach ligowych pod względem lewego obrońcy: z Marcelo ekipa wpuszcza gola co 72 minut; z Reguilónem wpuszczała co 140 minut; z Mendym wpuszcza co 180 minut.

W porównanie lewych obrońców zabawiła się także MARCA, który pod uwagę bierze wyniki z określonymi lewymi defensorami od początku sezonu 2018/19, czyli pierwszego roku po odejściach Zizou i Cristiano. Liczby są bezlitosne: ekipa z Marcelo na lewej flance nie wygrywa 47% spotkań.

Wyniki z lewymi obrońcami od startu sezonu 2018/19:
MARCELO: 31 zwycięstw, 7 remisów, 20 porażek (53%-12%-35%)
REGUILÓN: 15-1-6 (68%-5%-27%)
MENDY: 22-7-3 (69%-22%-9%).

Nawet jeśli odejmiemy Marcelo jego występy z całego sezonu 2018/19, ciągle daleko mu do wyników Mendy'ego. Francuz dołączył do zespołu właśnie latem 2019 roku i w bezpośredniej rywalizacji z Brazylijczykiem wypada korzystniej, szczególnie w porównaniu liczby porażek:

Wyniki z lewymi obrońcami od startu sezonu 2019/20:
MARCELO: 16-3-7 (61%-12%-27%)

W tym okresie Mendy był obecny jedynie przy okazji porażek w Lidze Mistrzów: przy 0:3 w Paryżu w fazie grupowej i w obu przegranych w fazie pucharowej z City. Z Marcelo przegrywano z Mallorcą, Sociedadem, Levante, Betisem, Cádizem, Szachtarem oraz teraz z Valencią.