Menu
/ abc.es

„Zidane ma obsesję na punkcie przygotowania fizycznego”

Foto: „Zidane ma obsesję na punkcie przygotowania fizycznego”
Fot. Getty Images

Wieloletni trener od przygotowania fizycznego w Realu Madryt zdradza, co jego zdaniem stanowi o sukcesie Zidane'a, jako szkoleniowca Królewskich.

Zinédine Zidane zaskakuje tych, którzy nie znają go najlepiej. Jego liczby pokazują, że rozkład sił i okresowa zmiana ustawienia zespołu nie są decyzjami intuicyjnymi, ale bardzo dobrze przemyślanymi. Francuski szkoleniowiec wierzy w rotacje, aby zaangażować jak największą liczbę zawodników i co parę dni dawać szansę innym piłkarzom. Doskonale rozumie to José Luis San Martín, który przez 37 lat był trenerem od przygotowania fizycznego w Realu Madryt. Hiszpan doskonale zna Zizou z czasów, gdy ten był jeszcze piłkarzem i gdy przygotowywał go do kolejnych sezonów w stolicy Hiszpanii.

– Gracze na wysokim poziomie szanują tego, który był „wielki” w piłce nożnej. Nikt nie może zaprzeczyć, kim był Zidane jako piłkarz. Zrozumiał tę grę jak nikt. Szatnię zdobywa nieskończonym zaufaniem, jakim obdarza zawodników. Jego mottem jest „przekonać”, a nie „wygrać”. Jego „mała książka” trenera wynika z jego obsesji na punkcie przygotowania fizycznego. Nadaje temu duże znaczenie. To jeszcze pokłosie jego pobytu we Włoszech i na tym polu jest bardzo wymagający. Gdy był piłkarzem, przygotowywał swoje ciało pod intensywną włoską szkołą. Zawsze zdawał sobie sprawę, że najbardziej rozwinął się jako zawodnik, gdy grał w Juventusie. Dziś nie przejmuje się zbytnio podejściem taktycznym, w pierwszej kolejności jest stała pomoc od jednego do drugiego piłkarza podczas meczów. Solidarność w sporcie drużynowym to podstawa sukcesu – mówi San Martín.

– W piłce nożnej stawy i mięśnie poddawane są dużym obciążeniom, ponieważ to sport acykliczny, w którym ruchy się nie powtarzają, a to pociąga za sobą ogromne wysiłki i należy je dawkować piłkarzom. Zabezpieczenie piłki jest innym z jego priorytetów. Naciska na to u zawodników, by zawsze o to dbali przed treningiem, w trakcie czy nawet po jego zakończeniu. Zawsze jest czas na poprawę. Najlepszym nauczycielem jest ten, który daje przykład i nieustannie stara się przekazywać spokój oraz naturalność w każdej sytuacji. W szatniach na najwyższym poziomie ten przepis zawsze się sprawdza. Wielki Ronaldo Nazário został kiedyś zapytany w wywiadzie o Bobby'ego Robsona, trenera Barcelony. „Jaki był dla ciebie Robson?”, zapytał dziennikarz. „Sprawiał, że byłem zrelaksowany”, odpowiedział Brazylijczyk. To przepis na sukces, a na czele naszego Realu stoi teraz świetny facet – zakończył San Martín.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!