Advertisement
Menu
/ as.com

Mur Courtois

Thibaut znajduje się na dobrej drodze do Trofeo Zamora. Belg prezentuje się znakomicie w bramce Królewskich, ale zasługi w grze defensywnej należy przypisywać całemu zespołowi.

Foto: Mur Courtois
Fot. Getty Images

Real Madryt podąża drogą w kierunku 34. tytułu mistrzowskiego. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrej defensywie. Po wznowieniu rozgrywek drużyna straciła zaledwie dwa gole. Takich wyników Królewscy nie notowali od trzech dekad. Courtois zbliża się do trzeciego Trofeo Zamora (pierwsze dwa zgarnął w barwach Atlético Madryt). Byłoby to pierwsze takie wyróżnienie dla golkipera Realu Madryt od 12 lat. Ostatni raz ta sztuka udała się Ikerowi Casillasowi w sezonie 2007/08. Statystyki Belga nie wyróżniają się tylko w samej Hiszpanii, ale również biorąc pod uwagę pozostałe z pięciu najlepszych lig Europy.

Średnia straconych goli przez Courtois mówi wszystko. Thibaut puszcza średnio 0,58 bramek na mecz (kapitulował 18 razy w 31 spotkaniach). Pod tym względem wyprzedza nawet Alissona, mimo że Liverpool w tym sezonie wręcz zmiażdżył konkurencję w Premier League. Średnia Brazylijczyka wynosi 0,63 (15 goli w 24 meczach). Jest ona słabsza od bramkarza Królewskich, a do tego Alisson zaliczył mniej występów z powodu kontuzji na początku sezonu.

Thibaut wyprzedza również najlepszego bramkarza Serie A, którym jest Wojciech Szczęsny. Polak do tej pory puszczał średnio 0,97 bramki na mecz. Manuel Neuer prezentuje się nieco lepiej (0,94), a Bayern sięgnął już po mistrzostwo Niemiec. We Francji niespodziewanie najlepszy jest Predrag Rajković z Reims (0,67). Courtois wyprzedził również Agustína Marchesína, który rozgrywa znakomity sezon w barwach FC Porto (0,62).

Dobre defensywne wyniki Realu Madryt biorą się nie tylko z postawy Courtois czy samych obrońców. Zidane zdołał przekonać cały zespół do zaangażowania w pracę defensywną i wywierania presji na rywalach. Na San Mamés Belg zachował czyste konto w czwartym meczu z rzędu. Takiej serii Królewscy nie mieli od początku sezonu 2015/16 (w pierwszych czterech kolejkach). Od tamtej pory minęło już prawie pięć lat.

Courtois zachował czyste konto 17 razy w 31 meczach w tym sezonie ligowym (jedno czyste konto zachował też Areola w debiutanckim występie z Osasuną). Postęp Belga w porównaniu do poprzedniego sezonu jest wyraźny. Wtedy udało się 10 spotkań zakończyć bez puszczonej bramki (35 występów), biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. Zakończył wówczas rozgrywki ligowe, tracąc bramkę w każdej z ośmiu ostatnich kolejek. Wliczając do tego początek obecnego sezonu, łącznie Thibaut zaliczył 12 meczów ze straconym golem.

Do momentu porażki z Mallorcą Courtois miał skuteczność obron na poziomie poniżej 50%. Później rozpoczęła się znakomita passa, gdy zatrzymał 25 z 28 kolejnych strzałów. Teraz średnia obron Belga wzrosła do ponad 78%, co jest najlepszym wynikiem wśród bramkarzy La Ligi. Kolejne miejsca zajmują Aitor Fernández (Levante, 76%) oraz Unai Simón (Athletic, 75%).

Courtois stracił 18 goli w 31 meczach w lidze, czyli średnio 0,58 bramki na spotkanie. Z takim wynikiem trudno mu będzie stracić Trofeo Zamora w ostatnich czterech kolejkach. Drugi w klasyfikacji Oblak puścił 25 goli w 34 występach (0,74). Jeśli obaj do końca sezonu będą grać, Belg musiałby stracić o cztery gole więcej niż Słoweniec, żeby przegrać rywalizację o nagrodę dla najlepszego bramkarza.

Wysiłek drużynowy
Nie tylko Courtois pracuje w defensywie. Real Madryt traci najmniej goli w lidze dzięki pracy całego zespołu. Królewscy pozwolili rywalom na oddanie 291 strzałów. To drugi wynik w stawce. Lepsze jest tylko Getafe z wynikiem 247 uderzeń. Jednak biorąc pod uwagę tylko strzały celne, madrytczycy są najlepsi (94 strzały przy 98 Getafe i Atlético). W tym sezonie ligowym żadna drużyna nie była w stanie strzelić Realowi Madryt więcej niż dwóch goli. Ostatni raz taka sztuka udała się Królewskim w sezonie 2009/10.

Niewiele brakuje, żeby ten Real Madryt osiągnął najlepszy defensywny wynik w swojej historii, biorąc pod uwagę sezony, gdy w stawce było 20 drużyn. Do tej pory najlepszy był sezon 1987/88. Beenhakker był wówczas trenerem, a Buyo odgrywał rolę podstawowego bramkarza. Królewscy stracili wtedy tylko 26 goli (w tym momencie Blancos mają 21 puszczonych bramek). W 18-zespołowej lidze najlepszy wynik udało się uzyskać w sezonie 1982/83, kiedy drużyna zamknęła sezon z 25 bramkami.

Aktualną klasyfikację Trofeo Zamora można znaleźć tutaj.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!