Advertisement
Menu
/ as.com

Real Madryt najbardziej wartościowym klubem Europy

Jak co roku, firma KPMG opublikowała raport dotyczący najwyżej wycenianych klubów na Starym Kontynencie, biorąc pod uwagę w swoich obliczeniach ogromną liczbę czynników. Real Madryt utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu względem ubiegłego roku.

Foto: Real Madryt najbardziej wartościowym klubem Europy
Fot. Getty Images

Według najnowszego raportu autorstwa KPMG, firmy konsultingowo-doradczej, Real Madryt utrzymał pozycję najbardziej wartościowego klubu Europy. Tuż za plecami Los Blancos znajdują się Manchester United oraz FC Barcelona. Jest to piąty tego rodzaju raport, które spółka publikuje corocznie. Bazuje on na analizie klubów jako przedsiębiorstw pod kątem ich wartości na bazie zyskowności działań, popularności, potencjału sportowego, zysku z praw telewizyjnych, ale uwzględniając również takie czynniki jak na przykład posiadanie na własność stadionu. Co warte zauważenia, raport był analizowany na dzień 1 stycznia 2020 roku, więc nie ma w nim jeszcze efektu pandemii koronawirusa.

Real Madryt otwiera zestawienie z oszacowaną wartością w wysokości 3,478 miliarda euro, co oznacza wzrost o 7,9% względem poprzedniego roku. Drugi jest Manchester United, wyceniany na 3,342 miliarda euro, ze wzrostem o „jedynie” 4,2%. Podium zamyka Barcelona, która zanotowała ogromny wzrost względem ubiegłego roku, bo aż o 19,2%, co daje jej wycenę na poziomie 3,193 miliarda euro. Czwarte miejsce należy do Bayernu, wycenianego na 2,878 miliarda euro.

Pierwsze dziesięć miejsc rankingu uzupełniają Liverpool (2,658 miliarda euro), Manchester City (2,606 miliarda), Chelsea (2,218 miliarda), Tottenham (2,067 miliarda), PSG (1,911 miliarda) i Arsenal (1,852 miliarda). Nietrudno więc zauważyć dominację angielskich klubów w tym zestawieniu, ponieważ aż sześć z pierwszych dziesięciu pozycji to ekipy z Wielkiej Brytanii. Oczywiście ma to związek w dużej mierze z ogromnymi wpływami z praw telewizyjnych, ale, jak wyjaśnialiśmy wyżej, nie jest to jedyny czynnik wzięty pod uwagę. 

Jeśli natomiast chodzi o hiszpańskie drużyny, to oprócz Realu i Barcelony w całym zestawieniu, które uwzględnia 32 największe kluby na Starym Kontynencie, pojawiają się także Atlético na 13. miejscu (1,197 miliarda euro), Valencia na 25. pozycji (408 milionów), Sevilla jedną lokatę niżej (372 miliony), Athletic na 29. miejscu (320 milionów) oraz zamykający ranking Villarreal, z majątkiem wycenianym na poziomie 301 milionów euro.

Najbardziej wartościowe kluby w Europie
Lp. Klub Wartość w miliardach euro
1. Real Madryt 3,478
2. Manchester United 3,342
3. FC Barcelona 3,193
4. Bayern Monachium 2,878
5. Liverpool FC 2,658
6. Manchester City 2,606
7. Chelsea FC 2,218
8. Tottenham Hotspur 2,067
9. Paris Saint-Germain 1,911
10. Arsenal FC 1,852

 

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!