Menu
/ as.com

„Doradzam Camavindze pozostanie na jeszcze jeden sezon w Stade Rennais”

Foto: „Doradzam Camavindze pozostanie na jeszcze jeden sezon w Stade Rennais”
Fot. Getty Images

Julien Stéphan prowadzi Stade Rennais, które w poprzednim sezonie wygrało Puchar Francji, a teraz przed zawieszeniem rozgrywek było na trzecim miejscu w Ligue 1. Francuz to także trener Eduardo Camavingi i między innymi właśnie o nim opowiedział w rozmowie z dziennikiem AS. Przedstawiamy najważniejsze fragmenty tej rozmowy.

– Jak odkryłem Camavingę? On wcześniej grał w kategoriach juniorskich Stade Rennais. Powinien był grać w ekipie U-16, ale cały sezon grał z U-17, a ja trenowałem rezerwy i bardzo często go oglądałem. Odkryłem go w sezonie 2017/18. Powoływałem go na treningi rezerw, a w następnym sezonie wystawiałem w pierwszym składzie. Grał u mnie w całej pierwszej rundzie, a na początku grudnia zostałem trenerem profesjonalnego zespołu. Od razu zaprosiłem go na treningi, bo szybko zobaczyłem, że ma ogromny potencjał. Nie żałuję tego.

– Ten awans nie był za szybki? Nie patrzyłem, czy ma 16 lat czy 20. Talent nie ma wieku i kiedy jest się gotowym, to jest się gotowym, kropka. Staraliśmy się przygotować jego wejście do zespołu i widzieliśmy sygnały pokazujące, że nie jest dla niego za wcześnie. Widzieliśmy, że pójdzie mu dobrze i pod koniec sezonu daliśmy mu zadebiutować, a on dosłownie wybuchł.

– Ma warunki, by grać w Realu? Tak, ma je. W niedługim czasie widzę go w ekipie z wysokiego poziomu z wysokimi wymaganiami. Jeśli będzie wypełniał swój potencjał i nabywał odpowiednie cechy, pewnego dnia wyląduje w topowym klubie.

– Rozmowy z Camavingą na temat transferu? Zawsze doradzam mu pozostanie na jeszcze jeden sezon w Stade Rennais, bo to klub, który go wychował. Po dobrym sezonie zawsze trzeba potwierdzić ten skok jakościowy i łatwiej byłoby mu zrobić to tutaj. Uważam, że zostają mu 1-2 etapy zanim przeskoczy do wielkiego klubu. Jest różnica między grą na wysokim poziomie w swoim domowym klubie, a możliwością rozgrywania 60 meczów w sezonie w gigantycznym klubie co 3 dni. On już robi wielką różnicę, ale zostaje mu kilka kroków, by móc potwierdzić swój status w topowym klubie.

– Cena Camavingi spadnie przez koronawirusa? Nie jestem pewny. To wyjątkowy zawodnik i uważam, że na pozyskanie takich graczy zawsze znajdą się odpowiednie środki. Dla innych zawodników na pewno to letnie okienko będzie inne, ale nie jestem przekonany, że będzie tak w przypadku młodych cracków.

– Z ojcem [Guy Stéphan, asystent Didiera Deschampsa w kadrze] wiemy, jak zatrzymać Mbappé? To bardzo trudne. Mbappé w tym sezonie ma 30 goli we wszystkich rozgrywkach. On ma wszystko: szybkość, jakość techniczną i niesamowitą pewność siebie. Widzę, że chce wygrać wiele tytułów. Do tego ma tylko 21 lat i przed nim ciągle wielki rozwój. Ma wszystko, by zostać jednym z najlepszych atakujących na planecie i pewnie także Złotą Piłką.

– Jak ograniczyć Mbappé? Kiedy ma przestrzeń za plecami obrony, jest bardzo mocny w atakowaniu wolnego miejsca. To zawsze robiliśmy przy nim dobrze, kontrolowaliśmy ten aspekt. Do tego pomagaliśmy sobie w zamykaniu środka pola i zmuszaliśmy ich do wrzutek, które kontrolowaliśmy dobrym ustawieniem. W finale Pucharu Francji PSG zareagowało poprzez wprowadzenie Cavaniego, który jest najsilniejszym fizycznie z ich atakujących, ale dopasowaliśmy się do niego taktycznie. Na skrzydłach miejsce próbował wykorzystywać Di María i musieliśmy szybko tam doskakiwać. W drugiej połowie finału coraz lepiej operowaliśmy piłką, tworzyliśmy im problemy i udało nam się utrzymać wysoki pressing, co pozwalało nam ranić ich w każdej akcji. Wykazaliśmy się niesamowitą siłą mentalną, że odrobiliśmy wynik 0:2 i wygraliśmy.

– Neymar i Mbappé graliby lepiej w Hiszpanii? Neymar już pokazał swoje w Hiszpanii, ale we Francji ma niesamowite statystyki. W tym sezonie rozegrał 15 meczów w lidze, w których zanotował 13 goli i 6 asyst. Mbappé ma 30 goli w tym sezonie. To gwiazdy Ligue 1 i przy takim talencie mogą pokazywać swoje w każdej lidze. Mają wszystko: szybkość, jakość, pewność siebie...

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!