Menu
/ uefa.com

Oficjalnie: UEFA, kluby i ligi spróbują dokończyć sezon do 30 czerwca

Foto: Oficjalnie: UEFA, kluby i ligi spróbują dokończyć sezon do 30 czerwca
Fot. UEFA

UEFA, Europejskie Stowarzyszenie Klubów, Europejskie Zawodowe Ligi Piłkarskie i FIFPro Europe podpisały rezolucję w sprawie reakcji europejskiego futbolu na pandemię wywołaną przez COVID-19.

„1. UEFA zwołała dzisiaj pilne spotkanie za pomocą wideokonferencji z reprezentantami Europejskiego Stowarzyszenia Klubów [ECA], Europejskich Zawodowych Lig Piłkarskich [EL] i FIFPro Europe [razem nazywane stronami], by jako grupa zastanowić się nad serią wyjątkowych wydarzeń, z jakimi europejska piłka mierzy się w wyniku trwającego globalnego kryzysu zdrowotnego wywołanego przez pandemię COVID-19 i by przedyskutować rozsądne rozwiazania dla europejskiej rodziny piłkarskiej w celu poradzenia sobie z tą niepokojącą, będącą wyzwaniem i bezprecedensową sytuacją.

2. Jako reprezentanci największy piłkarskich organizacji na europejskim poziomie, Strony uważają, że ich obowiązkiem jest wzięcie głównej odpowiedzialności w rozwoju zjednoczonego europejskiego podejścia do globalnej pandemii, która doprowadziła do zawieszenia ogromnej większości rozgrywek na kontynencie.

3. Pamiętając o tym, podkreślając przy tym podstawowe zaangażowanie w ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego bytu zawodników, klubów, kibiców, oficjeli, pracowników i szeroko pojętej piłkarskiej społeczności, Strony przedyskutowały i jednogłośnie zgodziły się co do zasad planu awaryjnego dotyczącego sportowego sezonu 2019/20.

4. Te zasady zawierają co następuje:
ROZGRYWKI REPREZENTACJI NARODOWYCH:

  • Eliminacje play-ff do UEFA EURO 2020 zaplanowane na marzec 2020 roku zostaną przesunięte na międzynarodowe okienko w czerwcu 2020 roku, co pozostaje zależne od rozwoju sytuacji.
  • Finały UEFA EURO 2020, które miały odbyć się od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku, zostaną przłożone na okres 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku. To pomoże zapewnić, że UEFA EURO 2020 może być wielką celebracją futbolu dla wszystkich kibiców na całym kontynencie.
  • Terminy 3 i 4 europejskich kwalifikacji, które miały odbyć się w czerwcu 2021 roku, zostaną przełożone.
  • Liga Narodów UEFA, finałowy turniej UEFA EURO U-21 i UEFA EURO Kobiet zaplanowane na czerwiec i lipiec 2021 roku zostaną także odpowiednio przełożone.
  • Kluby zwolnią zawodników dla reprezentacji na wszystkie zaplanowane turnieje.

ROZGRYWKI KLUBOWE:

  • Zobowiązanie do zakończenia wszystkich krajowych i europejskich rozgrywek klubowych do zakończenia obecnego sezonu sportowego, to jest najpóźniej do 30 czerwca, jeśli sytuacja poprawi się i wznowienie gry będzie stosowne i wystarczająco rozważne.
  • Możliwe ograniczenia czy braki lub obecnie ekskluzywne miejsca w terminarzu mogą potencjalnie pozwolić na rozgrywanie meczów krajowych w środku tygodnia i ustawianie spotkań klubowych rozgrywek UEFA w weekendy.
  • Możliwe dostosowanie rund kwalifikacyjnych Ligi Mistrzów i Ligi Europy 2020/21 w związku z późnym zakończeniem sportowego sezonu 2019/20, to jest po 30 czerwca 2020 roku.

GRUPY ROBOCZE:

  • Grupa robocza złożona z przedstawicieli UEFA, lig i klubów zostanie natychmiast stworzona, by przebadać istotne sprawy terminarzowe i zaplanować rozwiązania pozwalające na wznowienie i/lub zakończenie trwającego sezonu w spójny sposób.
  • Druga grupa robocza złożona z przedstawicieli UEFA, lig, klubów i zawodników zostanie zawiązana na późniejszym etapie, by ocenić ekonomiczne, finansowe i regulacyjne skutki epidemii COVID-19 i by zaproponować środki, które pomogą złagodzić konsekwencje pandemii.

5. Strony są przekonane, że ten plan awaryjny jest najlepszym wyjściem na ten moment. Wzięto w nim pod uwagę rady międzynarodowych ekspertów od zdrowia, jak również restrykcyjne nakazy nałożone przez rządy krajowe i władze lokalne. Pozwala on też na elastyczność, czego wymagają wydarzenia, pozostając z nadzieją na wznowienie gry przed kibicami na całym europejskim terytorium jak tylko będzie to stosowne i rozważne, by trwający sezon sportowy mógł zostać dokończony.

6. Strony będą dalej dokładnie analizować sytuację każdego dnia, a w międzyczasie zachęcają szeroką piłkarską społeczność do podjęcia wszystkich niezbędnych środków ostrożności.

7. Na koniec, Strony chcą podkreślić, że ich myśli są ze wszystkimi osobami i społecznościami, które zostały dotknięte przez COVID-19.

Aleksander Čeferin, prezes UEFA
Andrea Agnelli prezes Europejskiego Stowarzyszenia Klubów
Lars-Christer Olsson, prezes Europejskich Lig
Bobby Barnes, prezes FIFPRO Europe”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!