13. kolejka: Real i Barcelona liderują, Sevilla awansuje do „czwórki”

Przed przerwą na reprezentację większość ekip z górnej części tabeli wygrało swoje mecze, w związku z czym wciąż kolejne pozycje niemal się od siebie nie różnią dorobkiem punktowym, a margines błędu jest bardzo nieduży, bo już jedna porażka może spowodować wypadnięcie za ósemkę. Prowadzą wciąż Real i Barcelona, z zaległym El Clásico na koncie.

Po przedwczorajszych meczach, gdzie Real pokonał Eibar, a Barcelona wygrała z Celtą Vigo, przyszedł czas na równie ciekawie zapowiadającą się niedzielę. Na samym początku Mallorca pokazała, że naprawdę chce utrzymać się w tej lidze, a trener Balearczyków przekonał się, że nie może już dłużej trzymać Kubo na ławce. Japończyk wywalczył rzut karny i strzelił bardzo ładnego gola, prowadząc swoją ekipę do zwycięstwa 3:1 z Villarrealem, które może dać im oddech przed przerwą reprezentacyjną.

Następnie przenieśliśmy się na San Mamés, gdzie Athletic Bilbao w bardzo emocjonujących okolicznościach pokonał Levante 2:1, zwycięskiego gola zdobywając w samej końcówce meczu. Ta wygrana pozwoliła Los Leones utrzymać się na 6. miejscu z nadzieją na więcej. Na Wanda Metropolitano zawitał Espanyol, który tydzień temu poważnie postraszył Valencię. W Madrycie też spisywali się dobrze i do przerwy mieli szansę prowadzić po golu Dardera, ale w doliczonym czasie wyrównał Correa. Jak się potem okazało, był to kolejny w ostatnim czasie błąd sędziego, bo podczas rozegrania akcji Morata znajdował się na pozycji spalonej. W drugiej połowie bramki dołożyli właśnie Hiszpan oraz Koke, a wynik zamknął się na 3:1, choć z pewnością Espanyol może mieć nieco żalu do arbitra, bo Papużki zaprezentowały się naprawdę nieźle.

Najnudniejszy mecz tego dnia miał miejsce między Getafe i Osasuną. Zakończył się on bezbramkowym remisem i wydawało się, że obie ekipy to zadowala, bo obie jakby bały się konkretniej zaatakować rywala, być może w obawie o kontrę. Na deser czekało nad Gran Derbi w Sewilli, gdzie triumfatorem okazała się Sevilla Julena Lopeteguiego. Miał to być hit tej kolejki i zdecydowanie nie zawiódł. Emocje, trzy świetne gole, niesamowite tempo gry i atak za atakiem. Ostatecznie jednak, nawet mimo obecności Joaquína na boisku, który przecież zwykł być bohaterem derbów, Sevilla zgarnęła pełną pulę, co pozwoliło jej znów zagościć w pierwszej czwórce La Ligi.