Komitet Arbitrów opublikował kryteria oceniania sędziów La Ligi
Komitet Arbitrów opublikował oficjalny raport dotyczący oceny i klasyfikowania sędziów w Primera i Segunda División. Przedstawiamy kryteria, na podstawie których w tym sezonie będą oceniani arbitrzy.

Fran Soto, nowy prezes Komitetu Arbitrów. (fot. RFEF)
Komitet Arbitrów (CTA) poinformował, że ustalił kryteria oceny i klasyfikowania sędziów głównych, asystentów oraz arbitrów VAR w Primera i Segunda División. Ich podstawą jest zagwarantowanie przejrzystości, obiektywizmu i merytokracji. Te same zasady stosowane są do mężczyzn i kobiet.
Sędziów boiskowych (głównych i asystentów) oceniać się będzie na podstawie poniższych 4 głównych punktów obejmujących oceny fizyczno-techniczne, oceny obserwatorów boiskowych, oceny obserwatorów telewizyjnych i oceny Komisji Technicznej. Szczegółowo prezentuje się to w następujący sposób:
1. OCENA FIZYCZNO-TECHNICZNA (15% całości)
- TESTY FIZYCZNE (20% tego punktu) – oficjalne testy przeprowadzane przez Komitet zgodne ze standardami Federacji i UEFA
- TESTY TECHNICZNE (20%) – egzaminy teoretyczne
- TESTY WIDEO (20%) – rozwiązanie testów na podstawie prawdziwych akcji pokazywanych na wideo
- TRENINGI (40%) – obowiązkowe raportowanie swoich treningów.
2. OCENA OFICJALNEGO OBSERWATORA PRZY WSPARCIU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI (45% całości)
- SZTUCZNA INTELIGENCJA (40% tego punktu) – obiektywna ocena na podstawie statystyk, poprawnych decyzji technicznych i dyscyplinarnych oraz interwencji VAR-u
- OFICJALNY OBSERWATOR KOMITETU (60%) – raport oceniający aspekty techniczne, dyscyplinarne, kontrolowanie meczu, ustawienie, kondycję fizyczną czy zarządzanie piłkarzami i trenerami.
3. OCENA OBSERWATORA TELEWIZYJNEGO (20% całości)
Niezależna ocena wykonana przez zespół 13 analityków, którzy oglądają, analizują i oceniają każdy mecz Primera i Segunda División. Zespół ten będzie odbywać cotygodniowe spotkania w celu ujednolicenia kryteriów, zapewniając spójność i porównywalność wystawianych ocen.
4. OCENA KOMISJI TECHNICZNEJ (20% całości)
Nadrzędny organ techniczny Komitetu Arbitrów w każdym tygodniu będzie oceniać występy sędziów po obejrzeniu każdego meczu. Oprócz poprawności technicznej oceniane będą również takie aspekty, jak perspektywy rozwoju sędziego oraz jego wkład w wartość rozgrywek.
W przypadku systemu VAR mówimy o czterech aspektach branych pod uwagę przy ocenianiu takiego arbitra: ocena raportów (20% całości); poprawność decyzji (55%); egzaminy, testy i badania (5%); ocena Komisji Technicznej (20%).
Komitet Arbitrów podsumowuje, że Komisja Techniczna i prezydium Komitetu uznają wspólnie, że wdrożenie ustrukturyzowanego i zrównoważonego modelu oceny, łączącego parametry obiektywne z kwalifikowaną oceną techniczną, stanowi istotny krok naprzód w umacnianiu przejrzystości, merytokracji i obiektywizmu w hiszpańskim arbitrażu. System ten ma na celu zapewnienie każdemu sędziemu jasnego zrozumienia, czego oczekuje się od jego pracy i w jaki sposób będzie ona oceniana, wzmacniając tym samym zaufanie do procesów klasyfikacyjnych oraz motywację do osiągania najwyższych standardów zawodowych.
Podkreślono, że sezon 2025/2026 należy traktować jako etap przejściowy, w którym poszczególne elementy modelu będą poddawane testom, korygowaniu wag, doskonaleniu procedur oraz walidacji wykorzystania narzędzi technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja, które jednak zawsze będą nadzorowane przez ludzkich ekspertów. Proces ten umożliwi spójne łączenie danych obiektywnych, obserwacji technicznych oraz ocen uzupełniających, gwarantując, że wystawiane oceny będą konsekwentne i poparte możliwymi do zweryfikowania dowodami.
W tej początkowej fazie Komisja Techniczna zobowiązuje się do ciągłego przeglądu wyników oraz wprowadzania niezbędnych usprawnień, tak aby na początku sezonu 2026/2027 dysponować modelem w pełni zdefiniowanym, stabilnym i funkcjonalnym. Ostatecznym celem jest stworzenie systemu, który zagwarantuje sprawiedliwość podejmowanych decyzji, wesprze wykrywanie i promowanie talentów, w sposób obiektywny uzasadni przydzielanie obsad sędziowskich oraz będzie sprzyjał kulturze ciągłego doskonalenia w całym środowisku sędziowskim.
Dlatego w najbliższych miesiącach głównymi celami Komisji Technicznej w temacie oceniania arbitrów będą:
a. Opracowanie i wdrożenie programu telematycznego raportowania dotyczącego treningów.
b. Planowanie i koordynacja testów sprawnościowych opartych na testach FIFA w trakcie całego sezonu.
c. Organizacja i przeprowadzanie egzaminów teoretycznych oraz testów wideo na potrzeby oceny technicznej.
d. Określenie i standaryzacja konkretnych parametrów oceny.
e. Integracja danych pochodzących ze sztucznej inteligencji oraz raportów Oficjalnego Obserwatora w jednolitym systemie oceny.
f. Specjalistyczne szkolenie Analityków VAR-PRO w zakresie korzystania z narzędzia raportowego.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze