Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ tuttosport.com

Bellingham odebrał nagrodę Golden Boy

Anglik wygrał z ogromną przewagą, o czym poinformowano już w połowie listopada, ale dopiero dzisiaj w Turynie odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody od dziennika Tuttosport.

Foto: Bellingham odebrał nagrodę Golden Boy
Fot. twitter.com

W poniedziałkowy wieczór Jude Bellingham odebrał wreszcie swoją nagrodę podczas gali organizowanej przez gazetę Tuttosport w Turynie. Angielski pomocnik zdeklasował konkurencję i w głosowaniu wyprzedził Alejandro Balde i Antonio Silvę. Nagroda Golden Boy jest wręczana od 2003 roku, a jej pomysłodawcą był dziennikarz Massimo Fanchi. Dziś nagrodę uważa się za najistotniejszy laur dla młodych graczy w Europie i istotniejszy niż Trofeum Kopy, które również wygrał w tym roku zawodnik Realu Madryt. Podczas dzisiejsze gali statuetka Golden Girl trafia też w ręce Lindy Caicedo.

Początkowo stu najlepszych młodych piłkarzy U-21 zostało wybranych przez algorytm Football Bechmark i Golden Boy, a następnie dwudziestu najlepszych plus pięciu z dzikimi kartami zostało wyłonionych w październiku. 50 dziennikarzy z całego świata głosowało na wybranych graczy, a zdecydowana większość z nich wskazała na Jude'a Bellinghama. Anglik wygrał również w głosowaniu kibiców, za co otrzymał odrębną statuetkę.

Dwa razy drugi
Angielski zawodnik, który zwyciężył w głosowaniu jury, zajął drugie miejsce w dwóch poprzednich edycjach. W 2021 roku to Pedri został uznany za najlepszego zawodnika do lat 21, a w zeszłym roku nagroda trafiła do kontuzjowanego Gaviego. Po raz pierwszy Real Madryt ma swoje nazwisko na znakomitej liście graczy, którzy tworzą Golden Boy. Jak dotąd żaden piłkarz Królewskich nie zdobył tej nagrody grając dla Los Blancos, choć wygrywali ją Van der Vart czy Isco, ale występowali wtedy w innych klubach.

Zmiana strategii w polityce transferowej realizowanej przez ostatnie pięć lat przynosi teraz efekty. Wcześniej Bernabéu było bardziej skłonne faworyzować gwiazdy o ugruntowanej pozycji, a zwrot w kierunku młodych talentów jest widoczny, o czym świadczy triumf Bellinghama i obecność Camavingi na trzecim stopniu podium w poprzedniej edycji.

Zmiażdżył konkurencję
Triumf Bellinghama nie ulegał wątpliwości. Pośród 50 dziennikarzy aż 45 wskazało go na pierwszym miejscu, a 5 na drugim. Uzyskał łącznie 485 punktów na 500 możliwych, co daje mu 97%. Liczby byłego gracza Borussii Dortmund już teraz zapowiadają coś wielkiego. Do tej pory zaliczył 17 występów dla Realu Madryt, w których strzelił 15 goli i zanotował 4 asysty. Jego wartość wzrosła ze 120 milionów do 150 milionów euro według portalu Transfemarkt.

Więcej nagród
To, co na początku było prostą ceremonią wręczenia nagród, z biegiem lat stało się obowiązkowym wydarzeniem w świecie piłki nożnej. W poniedziałkowy wieczór Lamine Yamale otrzymał statuetkę dla najlepiej zapowiadającego się młodego gracza, Halaand dla najlepszego zawodnika na świecie, Aitana Bonmatí dla najlepszej zawodniczki, Tony Bloom (Brighton) dla najlepszego prezesa, Edu (Arsenal) dla najlepszego dyrektora sportowego, Ali Barat dla najlepszego agenta i Cristiano Giuntoli wyróżnion za akcję roku.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!