Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ elespanol.com

Żenująco niskie kary za rasistowskie obelgi wobec Viníciusa

Kluby niemal w ogóle nie odczuwają konsekwencji za rasistowskie zachowania kibiców na trybunach, ponieważ kary wymierzane przez Komitet Rozgrywek wydają się niewystarczające, biorąc pod uwagę możliwości ekonomiczne klubów i powagę sytuacji.

Foto: Żenująco niskie kary za rasistowskie obelgi wobec Viníciusa
Fot. Getty Images

Valencia została ukarana grzywną w wysokości 45 000 euro i zamknięciem trybuny Kempes na Estadio Mestalla na pięć meczów po rasistowskich obelgach pod adresem Viníciusa. Apelacja Nietoperzy zmniejszyła jednak kwotę do zapłaty przez klub do 27 000 euro, a trybuna została ostatecznie zamknięta na trzy spotkania. Nie był to pierwszy werdykt Komitetu Rozgrywek w sprawie rasistowskich obelg lub przemocy werbalnej wobec Brazylijczyka. Zawodnik Realu Madryt był ofiarą takich czynów w co najmniej ośmiu innych przypadkach od tego do ubiegłego sezonu

Dwie z tych spraw zakończyły się sankcją w wysokości 12 000 euro dla klubów, jedna grzywną w wysokości 5 000 euro, kolejna grzywną w wysokości 1 503 euro, a jedna ze spraw została zamknięta. Dwie ostatnie sprawy są obecnie w fazie dochodzenia. Komitet Rozgrywek podjął zatem działania przeciwko rasistowskim obelgom skierowanym do Viniego, choć bez częściowego zamknięcia stadionów innych niż Estadio Mestalla i z grzywnami, które wydają się niewystarczające, biorąc pod uwagę możliwości ekonomiczne klubów i powagę sytuacji.

Son Moix, Metropolitano…
Pierwsza skarga na rasistowskie zachowamnia wobec Viníciusa pojawiła się 17 marca ubiegłego roku podczas wyjazdowego spotkania z Mallorcą. W pomeczowym protokole sędziowskim mogliśmy przeczytać: „W 29. i 76. minucie skandowano «J**any Real Madryt, j**any Real Madryt»”. Też w 29. minucie pojawiły się rasistowskie odgłosy w kierunku Viniego: „Uh, uh, uh, uh, uh”. Ponadto „jeden z kibiców zwrócił się do zawodnika słowami: «idź i zbieraj banany»”. Mallorca została za to ukarana grzywną w wysokości 12 000 euro. 

W bieżącym sezonie zgodnie z protokołem z 28 września ubiegłego roku, kibice Atlético skandowali „Vinícius zdychaj” podczas derbów Madrytu. Inne przyśpiewki według protokołu to: „Madridistas sk**wysyny”, „Madridisto, sk**wysynie, z twojej śmierci cieszy się Frente Atlético”, „Vinícius głupek, głupek”. Przed spotkaniem pod bramami Metropolitano pojawiło się kilka rasistowskich przyśpiewek: „Vinícius jesteś małpą”. Nie zostały one jednak wzięte pod uwagę przez Komitet Rozgrywek, ponieważ nie pojawiły się w protokole. Za to wszystko Atlético zostało ukarane grzywną w wysokości 5000 euro. 

Real Madryt zaskarżył te rasistowskie obelgi, jednak główny prokurator prowincji Madryt nie dopatrzył się przestępstwa z nienawiści i uzasadnił swoją decyzję faktem, że miały one miejsce w kontekście „maksymalnej rywalizacji piłkarskiej”. Skarga została więc zaskakująco oddalona. 

Valladolid bezkarny
Do rasistowskich obelg pod adresem Viníciusa doszło również w meczu z Realem Valladolid na Nuevo Zorrilla 30 grudnia 2022 roku. Według protokołu „niektórzy miejscowi kibice kierowali pod adresem brazylijskiego piłkarza Realu Madryt takie wyrażenia jak «sk**wysyn», «czarny drań», «gówniany czarnuch» czy «uh, uh, uh, uh, uh»”. Komitet Rozgrywek zdecydowała się odłożyć skargę na półkę, ponieważ, zgodnie z ich wersją okrzyki „były wykrzyczane w sposób indywidualny oraz nieskoordynowany”. 

W meczu z Athletikiem na San Mamés w tym sezonie nie było rasistowskich przyśpiewek, ale były obelgi, które zostały zapisane w protokole: „Vinícius niedorozwój” i „Vinícius błazen Hiszpanii”. Kara nałożona na klub z Bilbao wyniosła 1 503 euro.

Son Moix po raz kolejny było sceną rasistowskich przyśpiewek. Tym razem miało to miejsce podczas meczu 20. kolejki w tym sezonie. Zgodnie z protokołem „kamery zarejestrowały dźwięk skierowany do zawodnika Realu Madryt”, który brzmiał: „Vinicius, jesteś małpą”, „jesteś pieprzoną małpą”. Ostatecznie Komitet Rozgrywek ponownie zamknął sprawę, ponieważ przy tej okazji stwierdził, że przyśpiewki „zostały wykonane indywidualnie”.

W następnym meczu wyjazdowym Realu Madryt, gdy zespół mierzył się z Osasuną, El Sadar skandowało: „Vinícius sk**wysynie”, „Vinícius zdychaj, zdychaj”. Klub został ukarany grzywną w wysokości 12 000 euro za liczne przyśpiewki przeciwko Realowi Madryt i Saragossie, z których niektóre zostały uznane za wywyższające terroryzm. 

Dwie ostatnie sprawy są obecnie przedmiotem dochodzenia i dotyczą wyjazdowych meczów Realu Madryt z Gironą i Barceloną. Na Montilivi skandowano „głupek, głupek” i „Vinícius sk**wysynie”. Z kolei na Camp Nou skandowano „Vinícius zdychaj” i „Madridistas sk**wysyny”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!