/ as.com, marca.com

Getafe zaskarżyło Real za rzekomo nieprzepisową zmianę

W najbliższych dniach Komitet Rozgrywek zajmie się sytuacją, która miała miejsce w 84. minucie ostatniego spotkania ligowego między Realem Madryt a Getafe. Skarga gości sprawia, że w teorii Królewskim grozi walkower i kara finansowa.

Getafe postanowiło złożyć skargę na Real Madryt do Komitetu Rozgrywek. Podmadrycki klub uważa, że jedna ze zmian dokonanych przez Królewskich w sobotnim meczu była niezgodna z regulaminem. W 84. minucie spotkania boisko opuścić miał Marco Asensio, ale kontuzja kolana Camavingi wszystko zmieniła i to Francuz ostatecznie zszedł z murawy. Getafe twierdzi, że Odriozola był już na murawie, więc zmiana została dokonana

Trzy dni na wyjaśnienie
Hiszpańska Federacja Piłkarska przekazała skargę do Realu Madryt. Klub będzie miał trzy dni na odparcie zarzutów, a następnie zajmie się tym Komitet Rozgrywek.

Zasada, która wyjaśnia, jak postępować ze zmianami, mówi w jednym z paragrafów, że „zmiana jest przeprowadzona, gdy zmiennik wchodzi na boisko”. I na tym swoją skargę opiera Getafe: ponieważ Odriozola był już na boisku, zmiennikiem powinien być Asensio, a nie Camavinga. Jeśli skarga zostanie uwzględniona, Getafe wygra spotkanie walkowerem 3:0. Dodatkowo Królewskim grozi grzywna w wysokości od 6 001 do 9 000 euro.

Co mówią przepisy?
We wszystkich meczach nazwiska zawodników rezerwowych muszą być podane sędziemu przed rozpoczęciem spotkania. Zmiennik, którego nazwisko nie zostało podane arbitrowi tym czasie, nie może brać udziału w meczu.

Następujące warunki muszą być przestrzegane podczas zastępowania zawodnika rezerwowym:

• Sędzia musi zostać poinformowany przed dokonaniem proponowanej zmiany.
  • Z rezerwowy nie może wejść na plac gry, dopóki zawodnik, którego ma zastąpić, nie opuści pola gry i po otrzymaniu sygnału od sędziego.
  • Zmiennik wchodzi na plac gry tylko z linii połowy boiska i tylko podczas przerwy w grze.
  • Zmiana kończy się w momencie wejścia zmiennika na plac gry.
  • Od tego momentu zmiennik staje się zawodnikiem, a piłkarz, którego zastępuje, staje się zawodnikiem rezerwowym.
  • Zmieniony zawodnik nie bierze ponownie udziału w meczu, z wyjątkiem przypadków, w których dozwolone są nieograniczone zmiany.
  • Wszyscy zawodnicy rezerwowi podlegają władzy i jurysdykcji sędziego, niezależnie od tego, czy przebywają na placu gry.

MARCA udowodniła dzień po meczu, że Asensio nie opuścił jednak murawy, więc zespół sędziowski uznał, że zmiana nie została przeprowadzona i możliwe było zejście Camavingi. Getafe przejrzało jednak nagrania oraz zdjęcia i zdecydowało się złożyć skargę do Komitetu Rozgrywek, który zbada sprawę. Wszystko będzie uzależnione od argumentów obronnych Los Blancos i tego, w jaki sposób przepisy zostaną zinterpretowane przez Komitet Rozgrywek.