Advertisement
Menu
/ marca.com, laliga.com

UEFA i La Liga akceptują środki ochronne dla klubów Superligi

„Akceptujemy to orzeczenie, ale czekamy na ostateczny wyrok”, w taki sposób można podsumować reakcje La Ligi i UEFA na przywrócenie środków ochronnych dla klubów Superligi. Przeciwnicy tej inicjatywy pozostają bardzo pewni siebie.

Foto: UEFA i La Liga akceptują środki ochronne dla klubów Superligi
Fot. Getty Images

„FIFA i UEFA nie mogą usprawiedliwiać swojego antykonkurencyjnego zachowania, jak gdyby były jedynymi depozytariuszami określonych wartości europejskich, szczególnie jeśli to służy jako wymówka, by utrzymywać swój monopol na podstawie stawiania przeszkód inicjatywom, które mogą być jej rywalem. Na przedstawionych przykładach, jakie nam pokazano, nie wydaje nam się, że zachowanie pozwanych można usprawiedliwiać ochroną ogólnych interesów europejskiego futbolu, a wygląda na zachowanie, które ma wszelkie cechy niesprawiedliwego nadużywania pozycji, która jest dominująca. Dlatego tymczasowe środki ochronne powinny zostać przywrócone”, na takiej podstawie sąd wyższej instancji Audiencia Provincial odrzucił decyzję Sądu Gospodarczego numer 17 w Madrycie i przywrócił tymczasowe środki ochronne dla klubów Superligi. Więcej o tej sytuacji można przeczytać w tym artykule.

Na tę decyzję zareagowały UEFA i La Liga, które pozostają spokojne w sprawie zablokowania Superligi. Europejski organ przekazał mediom krótką notę prasową: „Główne postępowanie Sądu Gospodarczego w Madrycie jest obecnie zawieszone w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po jednoznacznej opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości, która wsparła centalną misję UEFA w zarządzaniu europejskim futbolu, UEFA czeka na wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który zostanie przekazany Sądowi w Madrycie, aby ten mógł zastosować go do swojego głównego postępowania”.

W podobnym tonie wybrzmiewa oficjalny komunikat La Ligi: „La Liga jako zaangażowana strona w tym postępowaniu akceptuje tymczasowe orzeczenie, ale pozostaje w oczekiwaniu na zakończenie głównego postępowania w Sądzie Gospodarczym w Madrycie, które zostanie rozstrzygnięte po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przeszłości sądy Unii Europejskiej oraz niedawno Rzecznik Generalny Athanasios Rantos zawsze jednoznacznie wskazywali na legalne i potrzebne podstawy rywalizacji w postaci integralności, zasług sportowych i otwartości rozgrywek. La Liga wierzy, że Trybunał Sprawiedliwości poprze obecny model europejskiego sportu, który wspierają instytucje europejskie i rządy krajowe”.

„Stworzenie Superligi poza obecnym modelem zarządzania oznaczałoby koniec lig krajowych, skończyłoby z modelem, który wykazuje się efektywnością od 100 lat, oraz złamałoby marzenia milionów fanów z rozgrywek krajowych. Stworzenie ligi nastawionej na wzbogacanie największych klubów i koncentracja władzy wśród małej liczby drużyn, które już dominują w europejskim futbolu, doprowadziłyby także do utraty dziesiątek tysięcy miejsc prawy i drastycznie zmniejszyłoby przychody fiskalne krajów z całego kontynentu”, dodają Hiszpanie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!