Menu
/ UEFA

Oficjalnie: Półautomatyczny spalony w Superpucharze i Lidze Mistrzów

Foto: Oficjalnie: Półautomatyczny spalony w Superpucharze i Lidze Mistrzów
Fot. twitter.com

UEFA poinformowała, że Półautomatyczna Technologia Spalonego, jaką FIFA wprowadzi na jesiennym mundialu, w Europie zadebiutuje na najbliższym meczu o Superpuchar Europy, w którym zagra Real Madryt.

Na początku FIFA potwierdziła, że półautomatyczna technologia spalonego zostanie wykorzystana we wszystkich meczach mistrzostw świata w Katarze, oferując wsparcie technologiczne dla sędziów na boisku i tych obsługujących system VAR. Federacja opisywała, że technologia korzysta głównie z 12 kamer, jakie są umieszczane pod dachem obiektu i które śledzą piłkę oraz nawet do 29 punktów ciała u każdego zawodnika, które są brane pod uwagę w wyliczaniu pozycji spalonej, a to wszystko będzie mierzone do 50 razy na sekundę.

Dodatkowo w futbolówce ma pojawić się specjalny sensor, który dodatkowo będzie przesyłać położenie piłki na boisku 500 razy na sekundę, co pozwoli określić dokładny punkt kopnięcia futbolówki przez zawodnika. To wszystko doprowadzi do dokładnego określenia pozycji futbolówki i zaangażowanych w potencjalną pozycję spaloną zawodników, po czym algorytm wyliczy, czy doszło do spalonego.

Sędziowie VAR po otrzymaniu informacji o spalonym i przeanalizowaniu dostarczonych przez system danych takich, jak punkt kopnięcia piłki czy wyrysowana linia, będą zatwierdzać decyzje komputera i informować o niej sędziego głównego. Wyliczanie spalonych przez półautomatyczny system ma znacząco skrócić analizę tych sytuacji. Po podjęciu decyzji dostarczone dane zostaną wykorzystane do stworzenia animacji 3D, która następnie będzie pokazana kibicom na stadionie i widzom w telewizji. Ma ona przypominać znane już grafiki związane z goal line technology.

Dzisiaj UEFA potwierdziła, że Półautomatyczna Technolnogia Spalonego [po angielsku Semi-Automated Offside Technology ze skrótem SAOT] zadebiutuje w europejskich rozgrywkach 10 sierpnia w meczu o Superpuchar Europy między Realem Madryt a Eintrachtem Frankfurt i będzie dodatkowo używana w fazie grupowej najbliższej Ligi Mistrzów. Europejska federacja precyzuje, że od 2020 roku wykonano 188 testów systemu, w tym we wszystkich spotkaniach ostatniej Ligi Mistrzów.

„UEFA stale szuka nowych rozwiązań technologicznych, by usprawniać grę i wspierać pracę sędziów. Innowacyjny system pozwoli ekipom VAR szybciej i dokładniej oceniać sytuacje ze spalonym, zwiększając rytm gry i stałe kryteria w decyzjach”, skomentował Roberto Rosetti, szef sędziów UEFA.

Filmik FIFA z opisem tej technologii można znaleźć tutaj.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!