Zwycięstwo Ukrainy, czyste konto Łunina

W swoim pierwszym meczu tej edycji Ligi Narodów Ukraina wygrała na wyjeździe z Irlandią 1:0. Andrij Łunin rozegrał całe spotkanie i zanotował dobry występ.

Po zakończonej niepowodzeniem walce o udział na Mistrzostwach Świata w Katarze Ukraina rozpoczęła dziś swoje zmagania w Lidze Narodów. W Dublinie mierzyła się z Irlandią, a Ołeksandr Petrakow po raz pierwszy postawił od początku na Andrija Łunina, który bardzo dobrze spisywał się w barwach Realu Madryt w dwóch meczach ligowych w końcówce sezonu 2021/22.

Lepiej w to spotkanie weszli gospodarze, którzy od początku starali się zadbać o to, by Łunin się nie nudził. Postarał się o to też sam bramkarz Ukrainy, który w 5. minucie w prosty sposób stracił piłkę, choć ostatecznie nie skończyło się to trafieniem dla Irlandii.

Inicjatywę dość szybko przejęli Ukraińcy, którzy chętniej atakowali i dłużej budowali swoje akcje. Pod koniec pierwszej połowy znaleźli nawet sposób na pokonanie Caoimhina Kellehera, ale przepiękne trafienie Tarasa Kaczaraby nie zostało uznane z powodu pozycji spalonej przy wyprowadzeniu piłki. Do przerwy goli – przynajmniej tych uznanych – kibice w stolicy Irlandii nie zobaczyli.

Początek drugiej połowy był dla Ukraińców znakomity. Dośrodkowanie z rzutu wolnego z bocznej strefy boiska minęło ustawionych w polu karnym zawodników i całkowicie zaskoczyło rezerwowego bramkarza Liverpoolu. Wiktor Cyhankow, który pojawił się na boisku na początku drugiej połowy, tuż po wejściu wpisał się więc na listę strzelców.

Przez jakiś czas Irlandia nie potrafiła odpowiedzieć, ale po przeprowadzeniu kilku zmian coraz mocniej atakowała. Nie była jednak w stanie zbyt często zmuszać Łunina do interwencji. W 80. minucie bramkarz Realu zbił piłkę na poprzeczkę po strzale Shane'a Duffy'ego. Ukraina ostatecznie dowiozła zwycięstwo do końca.

Gola można obejrzeć, klikając poniżej na nazwisko strzelca.

Irlandia – Ukraina 0:1 (0:0)
0:1 Cyhankow 47’

Irlandia: Kelleher; N. Collins, Duffy, Egan (62' O'Shea); Christie (69' Browne), Hendrick, Cullen, Stevens (69' McClean); Robinson (69' Obafemi), Ogbene (78' Hamilton), Knight.
Ukraina: Łunin; Popow, Bondar, Syrota, Kaczaraba (72' Karawajew), Szaparenko, Sydorczuk (88' Ihnatenko), Mykołenko; Zubkow (46’ Cyhankow), Dowbyk (80' Sikan), Mudryk (72' Pichalonok).