O krok bliżej drugiego miejsca

W 31. kolejce Ligi Endesa Real Madryt wygrał z Joventutem, dzięki czemu wykonał ważny ruch w kierunku drugiej pozycji w sezonie zasadniczym.

Real Madryt pokonał na własnym parkiecie Joventut i wykonał ogromny krok w kierunku drugiego miejsca w sezonie zasadniczym. Królewscy znajdowali się na prowadzeniu przez większość dzisiejszego pojedynku, jednak to wcale nie oznacza, że była to łatwa przeprawa. Joventut walczył i długo był w grze o zwycięstwo. Kilku graczy w drużynie z Badalony rozegrało znakomite zawody. Podopieczni Laso potrafili wspiąć się na jeszcze wyższy poziom, co pozwoliło odnieść zwycięstwo.

Początek spotkania należał do Realu Madryt, bo pierwsza piątka świetnie czuła się na parkiecie. Bardziej niewidoczny niż zwykle był tylko Tavares. Hanga, Yabusele i Causeur szybko zabrali się za budowanie przewagi. Joventut próbował otrząsnąć się z niemocy poprzez rotacje i faktycznie kluczowe było wejście Ribasa, który w ciągu kilku minut uzbierał 9 punktów. Katalończycy znaleźli się tuż za plecami Realu Madryt, ale skuteczne wykonywanie rzutów osobistych pozwoliło na kilka punktów przewagi po pierwszej kwarcie (29:23).

Druga część rywalizacji była najsłabsza w wykonaniu Blancos. Złożyło się na to kilka rzeczy. Przede wszystkim aktywował się Tomić i gospodarze stracili przewagę pod tablicami. Do tego pojawiły się straty, a skuteczność rzutów z dystansu nie sprzyjała (1/6). Sytuację ratowali Poirier z Randolphem. Joventut natomiast zanotował imponującą serię 15:2, co z dwucyfrowej straty pozwoliło mu doprowadzić do remisu. W połowie spotkania przewaga Realu Madryt była minimalna (47:46).

Tuż po zmianie stron Joventut po raz pierwszy w spotkaniu wyszedł na prowadzenie. To wreszcie zmotywowało Real Madryt, który zdobył 10 kolejnych punktów i znów znalazł się w korzystniejszej sytuacji. Wróciła skuteczność, w czym przewodził Hanga. Węgier wykorzystał wszystkie 3 próby rzutów z dystansu. Obudził się też Tavares i Królewscy mieli zaliczkę przed decydującą częścią meczu (76:69).

Czwarta kwarta rozpoczęła się od kolejnego skutecznego pościgu Joventutu. Gospodarzom nie kleiła się gra, co budziło zdenerwowanie u Laso. Katalończycy byli w stanie doprowadzić do remisu, ale wtedy madrytczycy odpowiedzieli serią 10:0. To właściwie rozstrzygało rywalizację. Joventut podjął jeszcze jedną próbę, lecz Real Madryt skutecznie uniemożliwił tę pogoń i przypieczętował wygraną.

99 – Real Madryt (29+18+29+23): Williams-Goss (4), Causeur (11), Hanga (20), Tavares (7), Yabusele (17), Randolph (6), Abalde (5), Deck (3), Poirier (16), Llull (10).

89 – Joventut (23+23+23+20): Busquets (0), Vives (4), Feliz (11), Willis (12), Tomić (25), Paul (2), Ribas (15), Bassas (5), Birgander (6), Parra (9), Maronka (0).