Bolesna porażka Austrii, 90 minut Alaby

W Wiedniu Austria przegrała 0:1 ze Szkocją i oddaliła się od drugiego miejsca w grupie. Alaba nie zdołał pomóc drużynie w zdobyciu bramki.

Runda rewanżowa rozpoczęła się źle dla Austrii, która przed własną publicznością przegrała 0:1 ze Szkocją, czyli bezpośrednim rywalem w walce o udział na mistrzostwach świata. Sytuacja Alaby i spółki w grupie robi się coraz trudniejsza, chociaż ciągle szansa na drugie miejsce istnieje. Zawodnik Królewskich wyszedł oczywiście w podstawowym składzie i pozostał na murawie do końca. Zaliczył bardzo dobry początek, lecz później jemu i całej drużynie czegoś brakowało, by móc doprowadzić do remisu.

Pierwsze minuty spotkania należały do Austriaków, którzy od razu ruszyli do ataku. Wyróżniał się Alaba, a dobrą okazję zmarnował Arnautović. Szkocja jednak zdołała się otrząsnąć i też oddała ostrzegawczy strzał w kierunku bramki Bachmanna. Gospodarze dalej spisywali się bardzo dobrze, ale w 30. minucie przytrafił im się błąd. Hinteregger w zapaśniczym stylu próbował zatrzymać Adamsa. Po zerknięciu na powtórkę arbiter odgwizdał rzut karny. Dykes strzelił w sam środek i Bachmann był bliski obrony, jednak piłka wpadła do siatki. Austria, mimo wielu akcji, w pierwszej połowie nie oddała nawet celnego uderzenia.

W drugiej części Szkoci cofnęli się do głębokiej defensywy. Austriacy naciskali, ale Szkocja też miała swoje okazje. Robertson był bliski podwyższenia prowadzenia, lecz przeniósł piłkę minimalnie nad poprzeczką. Chwilę później próbował O’Donnell, ponieważ goście mieli dużo miejsca na połowie rywali. Ataki Austrii w ogóle nie kreowały zagrożenia w polu karnym Gordona. Dopiero w 79. minucie Baumgartner zmusił tego golkipera do większego wysiłku. W odpowiedzi błyskawiczny atak Szkocji próbował wykończyć Adams. Wreszcie w doliczonym czasie Baumgarner trafił do siatki, lecz powtórki pokazały, że znajdował się na spalonym. Wyspiarze utrzymali prowadzenie do końca i awansowali na drugą pozycję w grupie.

Austria – Szkocja 0:1 (0:1)
0:1 Dykes 30’ (rzut karny)

Austria: Bachmann, Alaba, Hinteregger, Dragović, Trimmel, Ilsanker (Gregoritsch 56’), Grillitsch (Ulmer 77’), Laimer (Kara 88’), Baumgartner, Schaub (Demir 85’), Arnautović.

Szkocja: Gordon, O’Donnell (McGinn 78’), Hendry, Hanley, Tierney, Robertson, Gilmour (Ferguson 88’), McGregor, McGinn, Adams (Nisbet 88’), Dykes (Christie 71’).