Menu
/ YouTube

Jakie zagrania ręką będą karane odgwizdaniem przewinienia?

Foto: Jakie zagrania ręką będą karane odgwizdaniem przewinienia?
Fot. Getty Images

Komitet Techniczny Arbitrów przy Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej zorganizował konferencję prasową przed startem nowego sezonu La Ligi. Przedstawiamy najnowsze wytyczne i informacje z tego telespotkania z dziennikarzami.

Jedyną realną zmianą w aspekcie zagrań ręką są tak zwane ręce przypadkowe w temacie goli. Utrzymano zapis, że jeśli piłkarz bezpośrednio po przypadkowym zagraniu ręką strzeli gola, ta bramka zostanie nieuznana. Jednak jeśli po przypadkowym zagraniu ręką piłka trafi do innego kolegi, a dopiero ten trafi do siatki, gol zostanie uznany. Jeśli do przypadkowej ręki dojdzie zaraz przed stworzeniem okazji bramkowej czy doprowadzeniem do rzutu karnego, nie będzie ona odgwizdana, a efekt akcji będzie legalny.

Zapisy w przepisach modyfikowano w ostatnich latach, ale w praktyce w zastosowaniu przepisów i interpretacji zagrań nienaturalnych nic się nie zmieniło. Sama Międzynarodowa Rada Piłkarska, która zatwierdza przepisy, dodała, że zmieniła tekst w regułach gry, ale ogólnie pozostały one takie same. Teraz brzmi on następująco [jest to tłumaczenie z Przepisów Gry 2021/22]:

„PRZEWINIENIEM JEST:

 • celowe zagranie piłki ręką/ramieniem, na przykład poprzez ruch ręki/ramienia do piłki
 • dotknięcie piłki ręką/ramieniem, poprzez który nienaturalnie powiększona zostaje powierzchnia zajmowana przez ciało. Uznaje się, że piłkarz nienaturalnie powiększył zajmowaną powierzchnię, gdy pozycja jego ręki/ramienia nie jest konsekwencją lub nie jest usprawiedliwiona przez ruch ciała w tej konkretnej sytuacji. Przez zajęcie określonej pozycji przez rękę/ramię to piłkarz ponosi ryzyko, że jego ręka/ramię zostanie trafiona piłką, za co zostanie ukarany.
 • trafienie do bramki przeciwnika:
 1. bezpośrednio po zagraniu swoją ręką/ramieniem, nawet jeśli było ono przypadkowe i nawet jeśli dotyczyło bramkarza
 2. natychmiastowo po zagraniu ręką/ramieniem, nawet jeśli było ono przypadkowe. 
 • Przypadkowe zagranie ręką, które doprowadza go gola kolegi lub stworzenia okazji bramkowej, nie będzie już uznawane za przewinienie”.

Wciąż obowiązuje także poniższy obrazek względem rozróżnienia ręki od barku:

Article photo

Do tego dochodzą wytyczne dla hiszpańskich arbitrów. W Hiszpanii w temacie rąk KARANE będą zagrania:

 1. Celowe zagranie, gest lub ruch w kierunku piłki.
 2. W pozycji nienaturalnej
 • czyli kiedy zawodnik poprzez ramię/rękę powiększa zajmowaną przestrzeń, biorąc na siebie ryzyko, a konsekwencją zagrania jest przecięcie podania czy strzału rywala. Przykłady to
 • a) ręka odklejona i oddalona od ciała
  b) ręka znajdująca się wyraźnie ponad barkiem lub na jego wysokości

      3. Każda ręka, nawet przypadkowa, tuż przed zdobyciem bramki przez piłkarza, który zagrał ręką.

Sędziowie NIE BĘDĄ KARAĆ następujących zagrań ręką:

 1. W pozycji naturalnej
 2. Reka przy ciele/przyklejona do ciała
 3. Ręka podpierająca ciało lub dążąca do jego podparcia [nie może być jednak poza obrysem upadającego ciała, wtedy jest to przewinienie]
 4. Ręka zaraz po zagraniu piłki przez tego samego piłkarza
 5. Ręka zaraz po wybiciu [użyto słowa wybicie w sensie silnego wystrzelenia piłki, a nie zagrania czy podania] piłki przez kolegę
 6. Przypadkowa ręka doprowadzająca do gola kolegi bądź rzutu karnego
 7. Przypadkowa ręka doprowadzająca do gola po pewnym czasie.

***

 W temacie kartek wyróżnia się nieostrożność (bez kartki), nierozważność (żółta kartka) lub użyciu nieproporcjonalnej siły (czerwona kartka). Sędzia przy ocenie zdarzenia bierze pod uwagę:

 • czym zaatakował zawodnik rywala (korkami, podbicie, piszczelem)
 • gdzie został zaatakowany rywal (pięta, kostka, ścięgno Achillesa, ciało, głowa)
 • intensywność akcji
 • szybkość akcji
 • siłę włożoną w atak
 • ryzyko doprowadzenia do kontuzji.

W temacie gry łokciami, żółte kartki pokazywane są w przypadkach walki o piłkę, bez gestu wykonywania ruchu łukciem i bez przesadnej siły. Czerwone kartki pokazuje się przy użyciu nadmiernej siły, geście wykonywania ruchu łokciem i gdy atakujący wykonuje zagranie łokciem bez piłki w swoim zasięgu.

***

Sędziowie kolejny raz poprosili o szacunek dla ich boiskowych decyzji oraz szacunek w pomeczowych debatach. Podkreślono, że wiele zagrań w futbolu jest subiektywnych i każdy człowiek może oceniać różne rzeczy na różny sposób, także sędziowie.

***

Utrzymano wytyczne z poprzedniego sezonu, by nie gwizdać fauli i szczególnie rzutów karnych za lekkie kontakty. Komitet podkreślił, że przy technologii telewizyjnej wiele lekkich przewinień jest wyłapywanych i uznawanych za faule, gdy wcześniej piłkarze w ogóle nie reagowali na takie starcia. Po wprowadzeniu VAR-u zaczęto wykorzystywać sędziowanie na podstawie powtórek, by wymuszać karne. Dlatego Międzynarodowa Rada Piłkarska, a za nią także Komitet Techniczny Arbitrów w Hiszpanii wprowadził wytyczne, by nie gwizdać fauli za małe kontakty i lekkie starcia. Jako podstawę w aspekcie jedenastek wyznaczono sędziom ocenianie, czy waga kontaktu powinna zostać ukarana rzutem karnym.

***

Nie zmienia się nic w temacie systemu VAR: będzie on wchodzić do gry tylko w przypadkach klarownych i oczywistych błędów. Przy jakiejkolwiek wątpliwości wideoarbiter nie rozpocznie interwencji.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!