Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ marca.com

Varane zmienił się nie do poznania

Francuz przeszedł długą drogę od 2013 roku, gdy nabawił się poważnej kontuzji kolana i nie mógł regularnie pojawiać się na boisku. Dziś mało kto gra więcej od niego.

Foto: Varane zmienił się nie do poznania
Fot. Getty Images

W tym sezonie tylko Thibaut Courtois gra więcej niż Raphaël Varane. Pierwszy raz dochodzi do sytuacji, w której Francuz spędza na murawie najwięcej minut spośród wszystkich piłkarzy z pola, ponieważ uzbierał ich już 2205. W 2013 roku stoper przeszedł operację prawego kolana, gdy usunięto mu część łąkotki. Wówczas zaczął realizować dobrze opracowany plan, który w każdym sezonie pozwala mu rozgrywać coraz więcej spotkań i utrzymywać dobrą formę fizyczną.

Teraz 27-latek miał passę 15 meczów z rzędu w wyjściowej jedenastce, ale przerwał ją niewielki uraz, którego nabawił się w półfinale Superpucharu Hiszpanii, gdy musiał opuścić murawę i nie wystąpił w kolejnym spotkaniu. Była to jego najdłuższa seria, odkąd trafił do Madrytu. Spośród 26 dotychczasowych meczów przegapił tylko drugą połowę wspomnianego meczu z Athletikiem, 90 minut z Huescą i pucharowe starcie z Alcoyano. W pozostałych spotkaniach zawsze grał od początku do końca.

W ostatnich sezonach Varane zawsze znajdował się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę występów i z reguły zaliczał 43 lub 44 mecze. Najgorzej było w sezonie 2013/14, gdy rozegrał 1597 minut. Po wyleczeniu kontuzji zaczął się dla niego najtrudniejszy etap. W ciągu dwóch lat zaczął realizować plan, który pozwolił mu odzyskać regularność, ponieważ wcześniej był zmuszony do odpoczynku z powodu przeciążeń w kolanie i mógł rozgrywać maksymalnie cztery czy pięć spotkań z rzędu. Piłkarz po takiej kontuzji musi niemal uczyć się na nowo biegać i poruszać, by zmodyfikować to, jak stawia kroki.

„Wiele powiedziano o moim kolanie”, mówił samemu w 2018 roku. „Usunęli mniej więcej 70% mojej łąkotki, a powrót do pełnej sprawności zajął mi co najmniej rok, a chcieli, żebym był gotowy za trzy miesiące. Tak, latem muszę codziennie pracować nad siłą, ale nie jest to już słaby punkt, który może sprawić, że poczuję się kruchy. Dziś w pełni wyzdrowiałem”, kontynuował Francuz.

Varane musiał wiele zmienić w swoim życiu, także nawyki żywieniowe. „Zawsze jadłem to samo śniadanie przez 23 lata, ale zobaczyłem, że nie czuję się dobrze, gdy jestem kontuzjowany. I zmieniłem to. Staram się też przewidzieć, gdzie mogę odczuwać większe napięcie, a kiedy mięśnie mogą cierpieć”, mówił w tym samym wywiadzie. Ci, którzy dobrze go znają, zauważają, że istnieje wiele czynników, wpływających na zmiany, jakich dokonał. Z jednej strony doświadczenie, które pozwala lepiej radzić sobie ze zmęczeniem i poświęcić więcej czasu na regenerację. A z drugiej indywidualna praca fizyczna, którą obrońca wykonuje w domu.

W 2020 roku Varane spędził najwięcej czasu na boisku spośród wszystkich zawodników Realu, bo było ich aż 4123. Najlepszym wynikiem w Europie mógł za to pochwalić się Harry Maguire, który wykręcił 4745 minut. W La Lidze najwięcej grał za to Leo Messi, który na murawie przebywał przez 4293 minuty.

Przyjście Davida Alaby na pewno wywiera na nim dodatkową presję, ale Francuz chce nadal pisać swoją historię w Realu Madryt, chociaż jest dziś wyceniany na 70 milionów euro. Na ten moment nie ma go wśród tych piłkarzy, z którymi trzeba pilnie przedłużyć kontrakt, jak z Ramosem czy Modriciem, ale znajdzie się wśród nich za rok, ponieważ jego umowa wygasa w 2022. Za kilka miesięcy trzeba więc będzie zdecydować, czy zaoferować mu nową umowę czy sprzedać do Anglii.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!