Zmień

19 Álvaro Odriozola

Prawy obrońca, 24 lat

Informacje

  • Pełne nazwisko: Álvaro Odriozola Arzallus
  • Urodzony: 14.12.1995 (San Sebastián)
  • Obywatelstwo: Hiszpania
  • Wzrost: 176 cm
  • Waga: 66 kg
  • Mocniejsza noga: prawa
  • Stan cywilny: kawaler
  • Agent: agencja Best of You

Biografia

Álvaro Odriozola Arzallus przyszedł na świat 14 grudnia 1995 roku. Kiedy miał 10 lat, przeszedł do Realu Sociedad, gdzie spędził ponad dekadę. Jego rozwój wyglądał wręcz modelowo – tuż przed 18. urodzinami zanotował seniorski debiut w barwach drużyny rezerw, a w międzyczasie występował w UEFA Youth League. Po dwóch kolejnych sezonach w drugim zespole cierpliwie czekał. Jeszcze w 2016 roku mało kto słyszał o młodym prawym obrońcy, ale on sam nie zwątpił. Był podstawowym graczem Realu Sociedad B, kiedy nagle – 16 stycznia 2017 roku – Eusebio Sacristán wystawił go w pierwszej jedenastce w starciu z Málagą, ponieważ kontuzjowani byli Carlos Martínez i Joseba Zaldúa.

Od spotkania w Andaluzji wszystko się zaczęło. Młody obrońca opuścił boisko w 76. minucie, ale już kilka tygodni później wreszcie zaliczył pełne spotkanie. Miejsca w jedenastce nie oddał do końca sezonu, choć po drodze przytrafiła mu się kontuzja. W kilka tygodni z kapitana trzecioligowych rezerw stał się podstawowym zawodnikiem siódmej drużyny Primera División. W kolejnym sezonie potwierdził swoją regularność i dobrze radził sobie w meczach ligowych i w Lidze Europy. Zakończył sezon z niemal 3000 minut i czterema asystami, choć z rezultatu drużyny nie mógł być zadowolony – zajęła zaledwie dwunastą lokatę.

Modelowo wygląda też kariera reprezentacyjna Odriozoli. Zanotował kilka występów w młodzieżowej drużynie, ale jego talent szybko dostrzegł Julen Lopetegui, który jeszcze w 2017 roku pozwolił mu na debiut. Wypadł on bardzo okazale. Hiszpania wygrała 3:0 z Albanią, a Álvaro zaliczył asystę przy trafieniu Thiago Alcântary. Selekcjoner ufał obrońcy, dlatego postanowił zabrać go ze sobą na Mistrzostwa Świata w Rosji. Tuż przed nimi, na stadionie Villarrealu w potyczce ze Szwajcarią Odriozola zdobył swoją pierwszą bramkę w reprezentacji. Na mundialu ostatecznie nie wystąpił, ponieważ Hierro wolał stawiać na Nacho czy Daniego Carvajala.

Transfer do Realu Madryt był dla Odriozoli definitywnym krokiem w przód w jego karierze. Młody Hiszpan ma być następcą i spadkobiercą Daniego Carvajala, a jednocześnie bardzo solidnym uzupełnieniem obsady prawej flanki. Jest również młodszy o 4 lata od wychowanka Królewskich, więc można się spodziewać, że za niedługo będzie powoli przejmował pałeczkę od starszego kolegi. Na razie imponuje przyspieszeniem i chęcią do udziału w akcjach ofensywnych i choć często w defensywie widać jego braki, to Álvaro wciąż ma ogromne pole do rozwoju i z pewnością wielką przyszłość przed sobą.