Advertisement
Menu
/ YouTube, RFEF

Zmiany w regułach i przepisach na nowy sezon La Ligi

Komitet Techniczny Arbitrów zorganizował konferencję prasową przed startem nowego sezonu futbolu profesjonalnego w Hiszpanii.

Foto: Zmiany w regułach i przepisach na nowy sezon La Ligi
Fot. własne

Komitet Techniczny Arbitrów na początku pochwalił się sukcesami hiszpańskich arbitrów w Europie (między innymi obsada VAR w obu finałach Ligi Mistrzów) oraz kontraktem sponsorskim z firmą odzieżową Macron. Trzy komplety strojów, jakie będą stosowane w La Lidze, można zobaczyć na powyższym zdjęciu. Podkreślono, że celami na ten sezon są: ochrona zawodników i wizerunku futbolu; jednolitość w podejmowaniu decyzji i stałe kryteria; zmniejszenie liczby błędów. Wśród wniosków ze strony arbitrów są: czysta gra; szacunek do ich pracy; akceptowanie ich decyzji.

Potwierdzono, że będzie można przeprowadzić 5 zmian w meczu, ale za to maksymalnie 3-minutowe przerwy na nawodnienie nie będą już stałym obrazkiem spotkań La Ligi, a wystąpią jedynie w meczach, w których zaistnieją warunki, o jakich mówią przepisy, czyli gdy w sierpniu, wrześniu, maju, czerwcu lub lipcu temperatura na boisku przekroczy 30 stopni Celsjusza.

W związku z pandemią koronawirusa i ryzykiem zarażenia się także przez sędziów wprowadzono następujące zasady: 2 sędziów głównych i 2 asystentów pozostanie w rezerwie w każdej kolejce Primery i Segundy na wypadek niedyspozycji któregoś z wcześniej wyznaczonych arbitrów; w wyjątkowych sytuacjach arbiter z Primery może sędziować w meczu Segundy i na odwrót (dotyczy to boiska i sali VAR), by nie doprowadzić do odwołania danego meczu; w wyjątkowych sytuacjach arbiter może sędziować na boisku lub w sali VAR mecz zespołu ze Wspólnoty Autonomicznej, z której pochodzi.

Jeśli chodzi o główne zmiany w przepisach czy wytycznych, przede wszystkim podkreślono, że przy kartkach należy rozróżnić trzy stopnie ataku: nieostrożność (bez kartki), nierozważność (żółta kartka), użycie nadmiernej siły (czerwona kartka). Przy ocenie zdarzenia sędzia powinien wziąć pod uwagę: strefę, którą zawodnik fauluje (korki, podbicie, noga); strefę, która jest atakowana (stopa, pięta, ścięgno Achillesa, łydka, kolano, głowa, ciało); intensywność akcji; szybkość akcji; siła zastosowana w akcji; narażenie rywala na kontuzję.

Jeśli chodzi o użycie ramion w walce o górną piłkę, szczegółowo opisano karanie atakującego zawodnika. Żółta kartka będzie pokazana faulującemu wtedy, gdy zaatakuje ramieniem: w walce o piłkę; bez wyraźnego ruchu do przodu/tyłu; bez nadmiernej siły. Czerwona kartka zostanie pokazana wtedy, gdy piłkarz zaatakuje ramieniem: w walce o piłkę, ale z nadmierną siłą; wykona ruch ramieniem do przodu/tyłu; bez walki o piłkę lub przy piłce znajdującej się poza zasięgiem zawodników.

Jeśli chodzi o protesty, sędziowie będą zwracać na nie większą uwagę i będą karać je odpowiednimi kartkami. Jeśli zawodnicy jednej ekipy będą otaczać arbitra, ten będzie zobowiązany do ukarania kartką przynajmniej jednego z protestujących piłkarzy.

Jeśli chodzi o zagrania ręką, największą zmianą w tegorocznych przepisach jest dodanie poniższej grafiki do rozróżnienia tego, czym jest ręka i zagranie którą częścią ręki będzie karane:
Article photo

Dla przypomnienia za zagranie ręką doprowadzające do przewinienia uznaje się:

  • celowe dotknięcie piłki ręką, włączając w to ruch ręki w kierunku piłki
  • nienaturalne powiększenie obrysu ciała
  • dotknięcie piłki ręką podniesioną ponad bark (poza sytuacją, gdy zawodnik zagrywa piłkę inną częścią ciała, a ta następnie trafia go w rękę)
  • powyższe przewinienia są odgwizdywane także wtedy, gdy piłka odbije się od rywala, który stoi blisko danego gracza.

Za zagranie ręką niedoprowadzające do przewinienia uznaje się:

  • wcześniejsze odbicie się piłki od ciała gracza, którego dotyczy sytuacja
  • wcześniejsze odbicie się piłki od głowy lub ciała innego zawodnika, który jest blisko
  • pozycja ręki jest bliska ciału i nie powiększa go w nienaturalny sposób
  • podparcie się przy upadku, gdy ręka znajduje się między podłożem i ciałem, ale nie powiększa obrysu wertykalnie ani horyzontalnie.

Co najważniejsze poza wspomnianym obrazkiem, zmieniono przepis dotyczący anulowania gola po zagraniu ręką. W poprzednim roku wprowadzono zapis, który anulował wszystkie bramki, jakie padły po akcjach, w których doszło do jakiegokolwiek zagrania ręką. W tym roku zapisano, że gol po przypadkowym zagraniu ręką będzie anulowany tylko wtedy, gdy do zagrania ręką doszło bezpośrednio przed golem. IFAB za bezpośredniość uznaje zagranie ręką i jedno podanie – tu bramka będzie anulowana. Jeśli zawodnik przypadkowo dotknął piłkę ręką w akcji bramkowej, ale futbolówka przemierzyła określony dystans i przeszła przez kilku zawodników, bramka będzie uznana. Podkreślmy, że dotyczy to jedynie przypadkowych zagrań ręką, bo celowe zagranie na jakimkolwiek etapie akcji dalej będzie karane anulowaniem trafienia

Jeśli chodzi o faule taktyczne, przyznanie przywileju korzyści przy takim przewinieniu oznacza brak kartki dla faulującego, chyba że ten wykona nierozważny atak lub jego zachowanie będzie okazaniem braku szacunku uczestnikom spotkania czy przepisom.

Jeśli chodzi o rzuty karne, podkreślono, że jeśli bramkarz przed strzałem wyjdzie przed linię, ale strzelający uderzy poza bramką i golkiper nie dotknie futbolówki, to jedenastka nie zostanie powtórzona. Zmianą w tym roku jest to, że bramkarz przy pierwszym wyjściu przed linię i obronie karnego nie zostanie ukarany żółtą kartką, a jedynie ostrzeżeniem. Dopiero od drugiego takiego przewinienia arbiter pokaże mu żółty kartonik.

Tradycyjnie przypomniano, że VAR interweniuje jedynie przy klarownych i oczywistych błędach. Sędziowie VAR nigdy nie mogą zaprosić arbitra boiskowego do obejrzenia akcji „szarych” ani dyskusyjnych. Jeśli istnieją wątpliwości co do konieczności interwencji, wytyczne mówią, że VAR nie powinien interweniować. VAR ma obowiązek rozpoczynania interwencji tylko wtedy, gdy ma jasny dowód na to, że zaistniał klarowny i oczywisty błąd.

Co do podziału na interwencje przy monitorze i interwencje jedynie z ośrodka VAR, podkreślono, że arbiter powinien podbiec do monitora, gdy mamy do czynienia ze zdarzeniami subiektywnymi takimi jak przyznanie karnego czy czerwonej kartki oraz odgwizdanie spalonego dotyczącego wpływania na rywala swoją nieprzepisową pozycją. Sędzia nie powinien podbiegać do monitora w przypadkach, które dotyczą spalonych, autów czy przekroczenia linii bramkowej przez piłkę.

Pokazano dwa filmiki instruktażowe z głosem z sali VAR. Tutaj [od 46:49] można obejrzeć i usłyszeć jak sędziowie wyznaczają linię spalonego. W drugim przypadku [od 50:01] widzimy skomplikowaną akcję z Segundy, w której w jednej sytuacji zaistniała potrzeba sprawdzenia spalonego, zdobycia gola ręką i karnego.

***

Warto dodać, że w serii pytań Carlos Velasco Carballo, szef Komitetu Technicznego Arbitrów, odpowiedział na pytanie dlaczego system VAR nie sprawdził ręki Luki Jovicia w meczu z Leganés w ostatniej kolejce Primery, która potencjalnie oznaczała rzut karny dający Ogórkom szansę na utrzymanie. Hiszpan odpowiedział, że po pierwsze, VAR sprawdza wszystkie sytuacje, jakie zachodzą w meczu, a po drugie, dodał, że na letnim szkoleniu Komitetów Arbitrów z pięciu największych lig z UEFA pokazano tę sytuację i „jej ocena nie trwała dłużej niż 5 sekund”. Velasco nie powiedział wprost, że sytuacja w trakcie meczu została oceniona dobrze przez sędziego boiskowego i VAR, a jedynie stwierdził, że na spotkaniu z ligami i UEFA „jej ocena nie trwała dłużej niż 5 sekund”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!