Menu
/ COPE

„Także w futbolu będziemy musieli po prostu żyć z wirusem”

Foto: „Także w futbolu będziemy musieli po prostu żyć z wirusem”
Fot. Getty Images

Rafael Ramos udzielił wywiadu nocnemu El Partidazo w radiu COPE. Przedstawiamy najważniejsze wypowiedzi prezesa Hiszpańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Ekip Piłkarskich z tej rozmowy.

– Wzrost zarażeń w futbolu? Nie jestem przerażony sytuacją. My od dawna zdawaliśmy sobie sprawę, że sytuacja mogła rozwinąć się w taki sposób. Futbol to część społeczeństwa, w którym wciąż istnieje wiele zarażeń. Dzięki Bogu kontrolujemy już lepiej wirusa i jego skutki, ale jego istnienie sprawia, że możliwe są dalsze zarażenia.

– Uważam, że liczba zarażonych w futbolu będzie rosnąć. Więcej, myślę, że będziemy musieli po prostu żyć z wirusem. Korzystamy z maseczek i żeli czy zachowujemy dystans społeczny, bo żyjemy z wirusem, który ma wysoki czynnik zakażenia. Życie z wirusem staje się normalnością, także w futbolu.

– Wiemy dużo więcej o wirusie, ale cały czas poznajemy nowe rzeczy i uczymy się nowych rzeczy czy zachowań. Nasze stowarzyszenie uważa, że dzisiaj w lipcu władze i liderzy rozgrywek powinni zatrzymać się i dopracować protokoły czy zasady na nowo, bo ustalenia z kwietnia już nie wystarczają. Widzimy, że pojawiają się pozytywne wyniki w futbolu i szczęśliwie praktycznie wszystkie przypadki są asymptomatyczne. Rozgrywki muszą jednak iść dalej i trzeba być na to przygotowanym. Wiemy, że ogólnie cały sport w Hiszpanii ma być wznawiany z kolejnymi sezonami już za kilka tygodni i wszyscy potrzebują nowych protokółów. Stare zasady są przeterminowane i potrzebujemy rozmów w tej sprawie.

– Wstrzymanie rozgrywek czy współżycie z wirusem? Mamy dwie drogi i to trudny wybór. Praktycznie wszyscy powoli wróciliśmy do naszych rzeczywistości i żyjemy z wirusem. Albo schowamy się z powrotem w bańce, albo zaakceptujemy pozytywne wyniki i będziemy z nimi żyć przez kolejne miesiące. Wirus istnieje i na razie pozostanie z nami. Jak długo? Nie wiemy. Trwają prace nad szczepionką, ale nie widzę jej wejścia w najbliższych miesiącach. Dlatego trzeba podjąć decyzje dotyczące tej rzeczywistości i żyć z wirusem.

– Ile testów potrzeba do określenia, że ktoś jest zarażony? W medycynie nigdy nie mamy 100% pewności, ale przy obecnych testach PCR czy badaniach krwi mamy raczej dużą pewność co do stanu pacjenta. W futbolu definitywnie określamy sytuację po wykonaniu 3 testów PCR.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!