Advertisement
Menu
/ mscbs.gob.es, elpais.com, elmundo.es

Hiszpanie z superzakaźnym szczepem koronawirusa

Z badań hiszpańskich biologów wynika, że nikt nie mógł zarazić się koronawirusem wcześniej niż w listopadzie, a w całej Europie tylko w Hiszpanii występuje superzakaźny szczep, który charakteryzuje się większą łatwością w przekazywaniu infekcji.

Foto: Hiszpanie z superzakaźnym szczepem koronawirusa
Fot. Getty Images

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało późnym popołudniem kolejny raport na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Od początku pandemii odnotowano, że koronawirusem zaraziło się dotychczas 237 906 osób. Z powodu COVID-19 zmarło już natomiast 27 119 osób. W całej Hiszpanii wyzdrowiało z kolei 150 376 osób, choć od ponad tygodnia rząd nie aktualizuje tej statystyki.

W Hiszpanii bez zmian. Resort zdrowia kolejny raz koryguje własne dane, a media znów wyrażają swoje oburzenie. El Mundo zwraca uwagę na to, że liczba zgonów jest teraz podawana w ujęciu tygodniowym, przez co jeszcze trudniej jest sprecyzować, na jakim etapie epidemii faktycznie znajduje się kraj. Z wczorajszego raportu wynikało na przykład, że w ciągu doby liczba zmarłych wzrosła tylko o… jeden, a dzisiaj sytuacja była identyczna.

Zespół hiszpańskich biologów przeprowadził badania, w których podważył naukową tezę mówiącą o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się wśród ludzi już w październiku ubiegłego roku. Naukowcy oszacowali, że do pierwszego zakażenia mogło dojść około 12 listopada w Chinach. Z ich analiz wynika również, że w Hiszpanii zanotowano znacząca liczbę osób zakażonych koronawirusem z odmiennym jego szczepem, nazywanym B3a, który nie występuje w pozostałych krajach Europy. Charakteryzuje się on większą łatwością w przekazywaniu infekcji. Z kolejnych badań wynika natomiast, że 80% osób może nie zarazić nikogo, ale jedna osoba może zarazić nawet dziesięć innych, przez co średnio jeden człowiek może przyczynić się do infekcji trzech innych.

Większa skala zakażenia koronawirusem w poszczególnych krajach może mieć związek właśnie z tak zwanym szczepem „superzakaźnym”. Naukowcy przebadali genomy koronawirusa u 5000 zakażonych pacjentów z całego świata i wskazali, że superzakaźny szczep odnotowano też między innymi w kilku krajach z Ameryki Południowej czy Australii. Federico Martinon z Akademickiego Zespołu Szpitalnego w Santiago de Compostela powiedział dziennikowi El Mundo, że koronawirus, jakim zarażają się Hiszpanie, jest w 96% zbliżony do koronawirusa występującego w organizmach nietoperzy, co wyklucza też spiskowe teorie o jego sztucznym wytworzeniu.

Koronawirus w Hiszpanii
Zarażeni 237 906 (+1137)*
Zmarli 27 118 (+1)
Wyzdrowiali 150 376

* Przypadki potwierdzone tylko badaniem PCR.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!