IFAB informuje, że na podstawie propozycji FIFA zgodziła się dokonać tymczasowych poprawek w Przepisach Gry. Dowiadujemy się, że dla rozgrywek, które już wystartowały lub wystartują z zamiarem dokończenia sezonu do 31 grudnia 2020 roku, Rada zatwierdza po 5 zmian w jednym meczu w jednej drużynie. Dodano jednak, że aby uniknąć zbyt wielu przerw w spotkaniu, każda ekipa będzie miała 3 okienka na dokonanie zmian oraz będzie mogła skorzystać z tego prawa także w przerwie.
Zmiana wchodzi w życie z efektem natychmiastowym. Podkreśla się, że dokonano jej ze względu na dobro zawodników, którzy będą rozgrywali wiele meczów w krótkim okresie przy różnych warunkach pogodowych. Ostateczne decyzje co do zastosowania tej poprawki w rozgrywkach podejmą na końcu jej organizatorzy w każdym kraju. Na razie zmiana dotyczy tylko dogrania obecnego sezonu, a IFAB i FIFA w późniejszym czasie zdecydują, czy przedłużą ją także na 2021 rok.
Co ciekawe, Międzynarodowa Rada Piłkarska zezwoliła także na wstrzymanie korzystania z systemu VAR we wszystkich rozgrywkach, w których był on dotychczas używany. Jeśli ktoś po powrocie do gry pozostawi wideosędziowanie, ma jednak korzystać z niego zgodnie z protokołem stworzonym przez IFAB.
Podsumowanie zmian wprowadzonych przez IFAB w Przepisach Gry:
- każda ekipa może dokonać maksymalnie 5 zmian w jednym meczu
- każda drużyna ma w meczu trzy okienka na dokonanie zmian oraz może zmienić piłkarzy w przerwie
- jeśli obie ekipy zmienią graczy w tym samym okienku, zostanie to policzone jako jedno wykorzystane okienko w przypadku obu zespołów
- niewykorzystane zmiany i okienka przechodzą do dogrywki
- jeśli przepisy danych rozgrywek pozwalają na dodatkową zmianę w dogrywce, zostanie ona przyznana, a drużyny dostaną dodatkowe okienko na jej wykorzystanie.
Komentarze (8)
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Zaloguj się