Menu
/ mscbs.gob.es, elmundo.es, elpais.com, abc.es, PAP

Ponad 177 tysięcy zarażonych koronawirusem w Hiszpanii

Foto: Ponad 177 tysięcy zarażonych koronawirusem w Hiszpanii
Fot. Getty Images

Premier zamierza wydłużyć stan wyjątkowy o kolejnych 15 dni i zgłosi się niebawem z taką prośbą do Kongresu Deputowanych. Najpierw chce jednak porozmawiać z opozycją, aby poprosić ją o współpracę.

Dziś po południu Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejny szczegółowy raport na temat aktualnej sytuacji. Na ten moment zarażonych koronawirusem są w kraju 177 633 osoby, co oznacza wzrost o 5092 względem ostatniej doby. Z powodu COVID-19 zmarło natomiast 18 579 osób. Najgorzej wciąż jest w Madrycie, gdzie koronawirusem zarażonych jest 49 526 mieszkańców, a 6724 z nich zmarło. Liczba zakażonych wzrosła również w Katalonii, gdzie jest ich już 36 505, a 3756 nie żyje. W całej Hiszpanii wyzdrowiały do tej pory 70 853 osoby. 

Pedro Sánchez potwierdził dzisiaj, że 22 kwietnia po raz trzeci zgłosi się do Kongresu Deputowanych z prośbą o kolejne przedłużenie stanu alarmowego, który ma skończyć się 26 kwietnia. Krytykowany ze wszystkich stron rząd zaczął zaś otwarcie przyznawać, że popełnił błędy podczas zarządzania kryzysem i mógł zrobić niektóre rzeczy lepiej, dlatego poprosił opozycję o współpracę. Premier ma w tym celu odbywać indywidualne rozmowy z liderami poszczególnych partii, aby zdobyć ich poparcie.

Głównymi zarzutami opozycji wobec gabinetu Sáncheza dotyczącymi epidemii były dotychczas chaos i opóźnienia w działaniu krajowych służb sanitarnych, brak koordynacji w dystrybucji sprzętu medyczno-ochronnego dla szpitali, a także błędy w liczeniu ofiar epidemii koronawirusa.

Rząd zgodził się także na to, aby obywatel z niektórych sektorów mogli powoli wracać do pracy. Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało natomiast, jakie grupy mogą ubiegać się o zwolnienie, by móc nadal pozostać w domach. Chodzi przede wszystkim o ludzi powyżej 60 roku życia, a także kobiety w ciąży i chronicznie chorzy, czyli tacy, którzy mają nadciśnienie, cukrzycę czy osłabiony układ odpornościowy. To nie znaczy jednak, że wszyscy należący do wymienionych kategorii mogą nie chodzić do pracy. 

Każda firma będzie musiała przeanalizować ryzyko zarażenia w danej placówce, a następnie opracować specjalny raport, który będzie zakładał stopień podatności danej osoby na chorobę i możliwość lub ich brak w adaptowaniu miejsca pracy, aby było ono bezpieczne. Jeżeli zostanie wykazane, że dany pracownik jest podatny na zakażenie, powinien zwrócić się do swojego lekarza, aby ten wystawił mu zwolnienie. Wtedy taka osoba znajdzie się w sytuacji podobnej do wypadku przy pracy i będzie miała prawo do świadczeń ze względu na czasową niezdolność do pracy.

Koronawirus w Hiszpanii
Zarażeni 177 633 (+5092)
Zmarli 18 579 (+523)
Wyzdrowiali 70 853 (+3349)

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!