Advertisement
Menu
/ COPE

UEFA grozi nieprzyjęciem do pucharów w przypadku anulowania sezonu

UEFA i Europejskie Stowarzyszenie Klubów wysłało list do krajowych związków, lig i klubów, w których nalega, by żadne rozgrywki w tym momencie nie anulowały bezpowrotnie sezonu, jak mają zrobić to Belgowie.

Foto: UEFA grozi nieprzyjęciem do pucharów w przypadku anulowania sezonu
Fot. własne

„Wspólnym wnioskiem, jaki osiągnięły 17 marca UEFA, ECA i Europejskie Ligi, była konieczność wykonania każdego wysiłku, by pozwolić wszystkim krajowym i europejskim rozgrywkom na zostanie dokończonymi zgodnie z ich formatami. Nadrzędne znaczenie ma to, żeby nawet tak niszczące wydarzenie jak epidemia nie przeszkodziło naszym rozgrywkom w rozstrzygnięciu się na boisku zgodnie ze swoimi przepisami i zasadą, że wszystkie sportowe tytuły przyznawane są na podstawie wyników. Jako odpowiedzialni liderzy w naszym sporcie, to jest tym, co musimy zapewnić, dopóki będą istniały ostatnie możliwości oraz dopóki będą istniały rozwiązania terminarzowe, operacyjne i przepisowe”, przekazują organizacje.

Podkreśla się, że powstały grupy robocze, które mają pozwolić na potencjalne przekroczenie gry poza 30 czerwca. „Ich praca skupia się teraz na scenariuszach zawierających miesiące lipiec i sierpień oraz zakładających możliwość wznowienia rozgrywek UEFA po ukończeniu lig krajowych. Wspólne terminarze są wymagane po dojściu do wniosku, że obecny sezon musi być skoordynowany ze startem nowego, który może być częściowo naruszony przez te przeciągnięcia obecnych rozgrywek. Grupa robocza pracująca nad terminarzem niedługo, idealnie do połowy maja, wskaże, które z tych planów mogą być zrealizowane, by zapewnić dokończenie sezonu bez zostawiania nikogo za plecami. Zastopowanie rozgrywek powinno być naprawdę ostatnim wyjściem po przyznaniu, że żadna z dostępnych opcji nie pozwala na ich dokończenie”.

Pojawiła się nawet pewna groźba, że ligi, które nie dokończą rozgrywek, nie dostaną miejsc w rozgrywkach pucharowych w następnym sezonie. „Jesteśmy pewni, że futbol może wrócić w następnych miesiącach - przy warunkach, jakie określą krajowe władze - i uważamy, że decyzje o porzucaniu gry na tym etapie są przedwczesne i nieuzasadnione. Jako że uczestnictwo w klubowych rozgrywkach UEFA określane jest na podstawie wyników sportowych na koniec pełnych krajowych rozgrywek, przedwczesne zakończenie gry mogłoby stworzyć wątpliwości co do wypełnienia tego warunku. UEFA rezerwuje sobie prawo do oceny uprawnień klubów do bycia przyjętym do rozgrywek UEFA 2020/21”, przekazała Federacja.

Na koniec UEFA, ECA i Europejskie Ligi wezwały wszystkich do lojalnego wsparcia ich wspólnych wysiłków związanych z kolektywnym dobrem europejskiego futbolu. Na dzisiaj więc wszyscy skupiają się na dokończeniu sezonu, wstępnie w miesiącach letnich, a ligi, które odejdą od tego planu i anulują czy zakończą sezon jak zrobią to Belgowie – którzy po rekomendacji dyrekcji ligi czekają w tej kwestii na decyzje swojego Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na 15 kwietnia – mogą nie dostać miejsc w następnym sezonie europejskich pucharów.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!