Menu
/ COPE, SER, Chiringuito

Jeśli piłkarze La Ligi wrócą do gry, to oczekują... podwyżek?

Foto: Jeśli piłkarze La Ligi wrócą do gry, to oczekują... podwyżek?
Fot. Getty Images

La Liga spotkała się wczoraj ze Związkiem Hiszpańskich Piłkarzy. Pojawiły się informacje, że zawodnicy w jednym ze scenariuszy zażądali... podwyżek.

Prezes La Ligi Javier Tebas spotkał się wczoraj z prezesem AFE Davidem Aganzo, by przedstawić mu sytuację i nastawienie klubów do trwającej przerwy w rozgrywkach. Przedstawiciel zawodników miał usłyszeć, że na ten moment o zastosowaniu ERTE (Expediente de Regulación Temporal de Empleo – postępowanie czasowej regulacji zatrudnienia), czyli wysłaniu zawodników na tymczasowe bezrobocie, myśli mniej niż 10 ekip z 42 zespołów tworzących La Ligę w Primerze i Segundzie. Wiele klubów tego nie wyklucza, ale na dzisiaj chciałoby czy musi to zrobić mniej niż 10 z nich.

W radiu COPE podano jednak, że Aganzo wstępnie zgodził się w rozmowie z Tebasem na rozwiązania dotyczące dwóch scenariuszy: jeśli La Liga nie wznowiłaby już tego sezonu, piłkarze odgórnie zgodziliby się na 10% obniżki pensji za ten rok; jeśli La Liga wróciłaby ze skróconym formatem i graniem nawet co 48 godzin, by dokończyć rozgrywki przed 30 czerwca, to piłkarze są na to gotowi, ale chcieliby otrzymać za to... 20% podwyżki swoich zarobków netto. Kluby musiałyby zatwierdzić to w specjalnym głosowaniu.

W trakcie nocnej audycji do programu El Partidazo zadzwonił prezes Aganzo i wszystkiemu zaprzeczył. Dziennikarz, który przedstawił informację, ujawnił jedno ze swoich trzech źródeł, które połączyło się z programem. Okazało się, że jest to członek zarządu Związku Hiszpańskich Piłkarzy, Queco Piña. Przekazał on, że otrzymał skargi od klubów w tej sprawie, chociaż o niczym nie miał pojęcia, bo porozumienie miał dopiąć sam Aganzo. Otrzymał jednak wczoraj telefony od klubowych działaczy, którzy mieli być zszokowani, że La Liga dopięła takie porozumienie z AFE. Aganzo odpowiedział, że Piña nie jest już pracownikiem operacyjnym AFE, bo został zwolniony i nie mówi prawdy. Prezes Związku podkreślił, że w żadnym scenariuszu gracze nie otrzymają żadnych podwyżek.

Warto dodać, że nie podaje się konkretnych nazw klubów, które muszą już teraz dokonać cięć płacowych w formie obniżek pensji ustalonych z zawodnikami lub stosując formalny zabieg wysłania ich na bezrobocie. Wszystkie media podkreślają, że na pewno jest jednak wśród nich Barcelona. W programie telewizyjnym Chiringuito podano, że klub przekazał wszystkim sportowcom ze swoich profesjonalnych sekcji, że nie ma obecnie gotówki do wypłacania pensji i musi je obniżyć wszystkim o 70%. Jeśli ktoś się na to nie zgodzi, najpewniej zostanie wysłany na „bezrobocie”. W radiu SER przekazano, że Katalończycy są w tak trudnej sytuacji, że ostatecznie mogą skorzystać z ERTE odgórnie dla wszystkich sportowców.

Związek Hiszpańskich Piłkarzy na dzisiaj ma nie godzić się jednak na wysyłanie zawodników na bezrobocie z następujących powodów: aktywność zawodników nie ustała; La Liga nie została odwołana, na dzisiaj jest jedynie zawieszona; gracze nie akceptują przyjmowania środków od państwa w obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj. W radiu SER podano, że piłkarze chcą być solidarni, ale uważają, że wiele klubów chce wykorzystać sytuację do poprawienia swojej sytuacji finansowej, chociaż ma przy tym pieniądze na utrzymanie normalnej działalności.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!