Złota Piłka dla Messiego

Argentyńczyk wygrał po raz szósty w karierze, drugie miejsce zajął Virgil van Dijk, a trzecie Cristiano Ronaldo. Nagrodę piłkarzowi Barcelony wręczył ubiegłoroczny zwycięzca – Luka Modrić.

Zgodnie z przewidywaniami. Leo Messi odebrał dziś w Paryżu Złotą Piłkę za 2019 rok. To szósta taka nagroda w karierze Argentyńczyka, który w ubiegłym sezonie wygrał z Barceloną mistrzostwo Hiszpanii i był najlepszym strzelcem La Ligi, a także zdobywcą Złotego Buta, przegrał finał Pucharu Króla i odpadł w półfinale Ligi Mistrzów, a razem z reprezentacją zajął trzecie miejsce na Copa América, gdzie zdobył jedną bramkę. Zawodnik Blaugrany ponownie wrócił więc na szczyt, ponieważ po raz ostatni najlepszym piłkarzem uznano go w 2015 roku.

Messi strącą więc z tronu Lukę Modrcia, który triumfował w ubiegłym roku, a tym razem nie znalazł się nawet w najlepszej trzydziestce. Argentyńczyk wyprzedza także Cristiano Ronaldo, ponieważ dotychczas obaj mieli na swoim koncie po pięć Złotych Piłek. Po raz pierwszy od 2011 roku w pierwszej trójce nie ma też ani jednego zawodnika Realu Madryt. W tym roku nominowani byli jedynie Karim Benzema i Eden Hazard. Francuz zajął 26. miejsce, a Belg uplasował się na 13. pozycji.

Dla niektórych zaskoczeniem może być za to drugie i trzecie miejsce w tegorocznym plebiscycie. Tuż za Messim znalazł się Virgil van Dijk, który zdobył w ubiegłym sezonie Ligę Mistrzów, został wybrany najlepszym piłkarzem Premier League, a także piłkarzem roku według UEFA. Ostatnie miejsce na podium zajął zaś Cristiano Ronaldo, który nie pojawił się na gali. Wyboru najlepszych zawodników dokonywało 180 korespondentów France Football z całego świata.

Podczas paryskiej gali przyznano także inne nagrody. Trofeum Kopy dla najlepszego zawodnika poniżej 21. roku życia trafiło w ręce środkowego obrońcy Matthijsa de Ligta, który latem przeniósł się do Juventusu, a w ubiegłym sezonie dotarł do półfinału Ligi Mistrzów razem z Ajaxem, którego był najmłodszym kapitanem w historii. Nowoutworzone trofeum Jaszyna dla najlepszego bramkarza zostało wręczone Alissonowi. Z kolei najlepszą piłkarką tego roku uznano Megan Rapinoe, która w tym roku zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata.