Menu
/ francefootball.fr

Oficjalnie: Powstała Złota Piłka dla bramkarzy

Foto: Oficjalnie: Powstała Złota Piłka dla bramkarzy
Fot. twitter.com

France Football poinformowało dzisiaj o zasadach i nowościach w tegorocznym plebiscycie Złotej Piłki. Francuzi do tradycyjnej nagrody dla najlepszego piłkarza roku dołożą statuetki dla najlepszego gracza U-21, najlepszej piłkarki oraz po raz pierwszy dla najlepszego bramkarza.

Gala Złotej Piłki 2019 odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia w Paryżu w Théâtre du Châtelet. Ambasadorem tej edycji plebiscytu został Didier Drogba, który w 2007 roku zajął w tym plebiscycie czwarte miejsce. Już w poniedziałek 21 października poznamy nominowanych do wszystkich 4 nagród: 30 graczy do Złotej Piłki, 20 piłkarek do Złotej Piłki Kobiet, 10 zawodników poniżej 21. roku życia do Trofeum Kopy i 10 golkiperów do Trofeum Jaszyna, czyli Złotej Piłki dla bramkarzy. Listy stworzą dziennikarze France Football, a następnie głosy w poszczególnych kategoriach oddadzą: 180 dziennikarzy związanych z France Football w plebiscytach Złotej Piłki i Trofeum Jaszyna; 50 dziennikarzy związanych z France Football i kobiecym futbolem w plebiscycie Złotej Piłki Kobiet; historyczni zdobywcy Złotej Piłki w Trofeum Kopy.

Od 2016 roku, gdy France Football rozdzieliło się z FIFA w kwestii rozdawania nagród indywidualnych, Złotą Piłkę kolejno zdobywali: dwa razy z rzędu Cristiano Ronaldo oraz rok temu Luka Modrić. W poprzednim roku zadebiutowały także Złota Piłka Kobiet, którą zdobyła Ada Hegerberg z Lyonu, oraz Trofeum Kopy dla najlepszego zawodnika U-21, które otrzymał Kylian Mbappé z Paris Saint-Germain. Jeśli chodzi o bramkarzy, którzy w tym roku po raz pierwszy zostaną wyróżnieni własną statuetką, ale jednocześnie będą brani pod uwagę także w kontekście Złotej Piłki, w ostatnich trzech latach najwyżej sklasyfikowanymi golkiperami byli: dwa razy z rzędu Gianluigi Buffon oraz rok temu Thibaut Courtois.

Przypomnijmy, że Złota Piłka to obecnie jeden z trzech najważniejszych plebiscytów indywidualnych w europejskim futbolu. Poza tym swoje nagrody rozdają UEFA i FIFA. Europejska federacja nagrodziła najlepszych zawodników ostatniego sezonu na początku września, a światowy związek wręczy statuetki w plebiscycie The Best w najbliższy poniedziałek.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zgadzam się.