Menu
/ laureus.com, marca.com

Figo: Cristiano powinien skończyć karierę w Realu

Portugalczyk o sprawach bieżących

Luís Figo udzielił wywiadu, który został opublikowany na oficjalnym portalu nagród Laureus, które uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień. Portugalczyk poruszał wiele tematów. Mówił między innymi o swoim rodaku, Cristiano Ronaldo, a spytano go także o byłego kolegę z Realu Madryt, który przez dwa i pół roku notował sukcesy w roli trenera, Zinédine'a Zidane'a.

– Wiele razy nie wszystko, czego chcesz i co planujesz, zależy tylko od ciebie, ale też od innych czynników, któych jest tak wiele, że nawet sobie tego nie możesz wyobrazić. Ronaldo jest w najlepszym klubie na świecie i sądzę, że to tutaj powinien zakończyć karierę. Sądzę, że to, co tu pokazał i zrobił, nie byłoby możliwe gdzieś indziej. Real również wiele mu dał pod względem prestiżu i nagród indywidualnych – powiedział Figo o swoim rodaku.

Co sądzisz o dzisiejszej reprezentacji Portugalii, gdy porównasz ją do zespołów z 2002 i 2006 roku?
Cóż, Portugalia zawsze miała świetnych zawodników, zarówno przed i po moim pokoleniu. Zawsze trudno jest porównywać piłkarzy z różnych epok, ponieważ charakterystyka tych czasów jest całkowicie inna. Ale teraz, po zdobyciu mistrzostwa Europy, mamy zespół, który nie straci wielu bramek i jest mieszanką młodych i doświadczonych zawodników, którzy grają w najlepszych klubach na świecie. I mamy jednego z najlepszych graczy świata, Cristiano Ronaldo, który jest bardzo ważny w klubie i reprezentacji.

Według ciebie Cristiano jest najlepszy na świecie?
Sądzę, że to rywalizacja pomiędzy nim a Messim. Od dekady są uważani za najlepszych, więc to zależy od konkretnego sezonu i ich występów pod względem indywidualnym i drużynowym. Zależy, co wygrywają ich zespoły. Zatem tak, w tym roku to był Ronaldo. W następnym? Zobaczymy. Zależy też, co pokażą na Mistrzostwach Świata.

Sądzisz, że Ronaldo potrzebuje dobrego mundialu, by zostać zapamiętanym jako wielki piłkarz?
Nie, nie patrzę na to w tych kategoriach. Myślę, że tworzy historię, ponieważ to, co osiągnął jest bardzo, bardzo trudne. Myślę, że będzie zapamiętany za wszystkie te rzeczy, których dotychczas dokonał i mam nadzieję, że dalej będzie to robił.

Myślisz, że zostanie w Realu Madryt? W ostatnim czasie pojawiło się sporo dyskusji…
Cóż… Nie wiem. Takie sytuacje zależą od osobistych decyzji. Nie ma znaczenia to, co myślę. Jeśli jesteś tam długo, Real Madryt jest najlepszym możliwym klubem do grania. Jeśli czuje się dobrze czy źle, doceniony czy nie, zadowolony… To jest pytanie, na które musi udzielić odpowiedzi on sam.

Jaka była twoja reakcja na decyzję Zidane'a o odejściu?
To była dla mnie niespodzianka, jak dla każdego. Sądził, że to było dobre dla niego i dla klubu. Nie wiem dlaczego tak postąpił, nie rozmawiałem z nim, ale myślę, że uznał, że tak będzie najlepiej dla Realu Madryt. Po wygraniu Ligi Mistrzów nie spodziewasz się takiej decyzji, ale Zizou to mój przyjaciel i cokolwiek robi, dla mnie jest to w porządku. To, co zrobił, jest niemożliwe do poprawienia.

Real Madryt to wielki klub. Co musi mieć trener takiego zespołu?
Ważne jest to, jak zarządzać szatnią, nie tylko w Realu Madryt. Musisz wiedzieć, że klub jest wyjątkowy. Jakie jest jego otoczenie, jeśli chodzi o presję. Oczywiście musisz też znać piłkarzy i ligę. Najważniejsze, by być spokojnym i wrażliwym. Myślę, że to są atuty.

Kto powinien być kolejnym trenerem Realu?
Nie mam pojęcia. Normalnie w takiej sytuacji przychodzisz z listą trenerów, ale większość tych najlepszych jest zajęta. To prezes będzie musiał podjąć decyzję. Weźmie jednego z dostępnych trenerów z wielkim nazwiskiem albo weźmie kogoś, kto niedawno zaczął albo znajdzie nowego Zidane'a, jak trzy lata temu. Nie wiem.

Czy Luís Figo chce być trenerem?
Nie, nie. W ogóle mnie to nie pociąga. Możesz być bardzo dobrym trenerem, ale nie osiągać sukcesów, ponieważ ostatecznie na wiele rzeczy nie masz wpływu. A ja lubię, gdy to ode mnie coś zależy.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!