Menu
El Jarek / MARCA

Koke i Isco z maksymalnym wpływem na grę

Pierwsza taktyczna zapowiedź derbów

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Enrique Ortego w swojej analizie przed derbami ocenił powrót do gry Koke oraz przejęcie obowiązków Modricia i Kroosa przez Isco. Dołączono do tego powyższe obrazki taktyczne.

Kluczowe punkty gry w derbach powinny opierać się na dwóch zawodnikach: Koke i Isco. W czystej teorii pozycyjnej żaden z nich nie zajmuje miejsca typowego dla organizatora, ale ich zachowanie i dynamika w czasie meczów sprawia, że przejmują strefy wpływów typowe dla kierowania akcjami, spychając na bok graczy, którzy zazwyczaj mają taką odpowiedzialność.

W przypadku Atleti te obowiązki powinny spadać na mediocentros Gabiego i Saúla, ale w praktyce prawdziwym katalizatorem gry jest właśnie Koke. Nie trzeba wielu analiz, by stwierdzić, że niska płynność rozgrywania i odruch cofania się oraz zamykania na swojej połowie, jakie widać było w ostatnich meczach, wynikały przede wszystkim z nieobecności Hiszpana.

Koke ze skrzydła przejmuje środek
Po występach na środkowych pozycjach w poprzednim sezonie obok Gabiego, teraz Simeone i sam zawodnik doszli do wniosku, że ma on większy wpływ na upłynnianie gry i większą rolę w rozgrywaniu, gdy startuje z flanki, lewej czy prawej.

Na boku Koke ma większą zdolność do zaskakiwania. Ma więcej miejsca. Łączy się jednakowo ze swoim bocznym obrońcą i środkowymi pomocnika, a także napastnikami. Potrafi też przebiegać na drugą stronę, gdzie próbuje tworzyć słynne dla Atleti trójkąty z najlepszych okresów z ostatnich lat. W pięciu meczach w La Lidze i Lidze Mistrzów, gdy go brakowało, drużyna mocno za nim tęskniła, szczególnie w kwestii posiadania piłki i rządzenia rozgrywaniem, chociaż nie przegrała żadnego z nich.

Isco rządzi boiskiem z pozycji mediapunty
Każdy ma swój ulubiony kolor, jak to mawia Sergio Ramos. Nigdy do końca nie dowiemy się czy główna rola Isco w grze drużynowej Realu Madryt to zasługa poprawienia jego formy fizycznej i zdolności do pokrywania całego boiska, czy raczej spadek dyspozycji fizycznej i piłkarskiej kolegów, którzy go otaczają.

Rzeczywistość jest jednak taka, że Hiszpan, startując z pozycji mediapunty, porusza się po obu połowach. Szuka w takim samym stopniu gry w strefie pomocników jak i napastników. Pokrywanie dotyczy też całej szerokości boiska. Momentami schodzi do stoperów, by zaraz pojawić się w polu karnym rywala z myślą o poszukaniu ostatniego podania lub nawet wykończenia akcji.

Istnieją analizy gry Realu, które mówią, że ta dominacja Isco w organizacji taktycznej może mieć dyskusyjny wpływ na zespół. Postać Hiszpana wyrasta ponad Modricia i Kroosa, a drużyna traci uniwersalność oraz szczególnie płynność w wyjściach do kontr.

Prawdą na pewno jest, że Isco lubi pauzę. Kontrolę. Prowadzenie piłki. To wszystko w pewnych sytuacjach może prowadzić do zatrzymania piłki na dłużej niż jest to zalecane i hamować szybkie przejście do ataku. To bezpośrednie konsekwencje jest sposobu rozumienia futbolu.

W praktyce Hiszpanowi lepiej idzie granie piłką na połowie rywala, a zespołowi najbardziej pasuje to, gdy znajduje się z futbolówką najbliżej pola karnego przeciwnika. Jego bezdyskusyjna wizja gry i akcje z pierwszej piłki tworzą większe zagrożenie u boku Cristiano niż Ramosa.

Mimo wszystko jego powroty do strefy kreacji i angażowanie się w odbiór są związane z jego poczuciem kolektywu, który mocno wzrósł od momentu, w którym poczuł się ważnym piłkarzem pierwszego składu, który jest mniej lub bardziej niepodważalny.

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!