Menu
/ realmadrid.com

Florentino: Chcemy być jeszcze lepsi

Obszerne fragmenty przemówienia prezesa

Florentino Pérez otworzył Walne Zgromadzenie Realu Madryt przemówieniem do ponad 1000 delegatów wybranych z ponad 92 tysięcy socios. Przedstawiamy najważniejsze fragmenty tekstu, jaki odczytał dzisiaj prezes.

Dzień dobry,
Drodzy socios, drodzy delegaci,

Po pierwsze, bardzo dziękuję wam za udział w tym zgromadzeniu, za wasze zaangażowanie i waszą udowodnioną wierność wobec naszego Realu Madryt. To jest najważniejsza uroczystość, jaką mamy w każdym roku. Tutaj prezentowana jest wola wszystkich socios naszego klubu, jedynych właścicieli naszego losu. Bycie częścią tego zgromadzenia to powód do dumy, ale także odpowiedzialność. A dla mnie, o czym zawsze mówiłem, to wielki zaszczyt być prezesem instytucji sportowej cieszącej się największym prestiżem na świecie.

Wykorzystam tę chwilę, by wyrazić moją ogromną wdzięczność za wasze zaufanie. Do kolejnego mandatu podchodzę z maksymalną radością i przekonaniem, że razem będziemy dalej sprawiać, że Real Madryt będzie magiczny.

Tą wdzięczność poszerzam także wobec członków zarządu, którzy mi towarzyszą. Większość z nich była tu ze mną od pierwszego dnia i pokazała swoje zdolności oraz wierność tej instytucji. Nowe nabytki pomogą nam w tym, by Real Madryt pozostawał modelem pod względem zarządzania i organizacji. Wszystkim dziękuję za ich poświęcenie i usługi dla klubu.

Drodzy delegaci, tradycyjnie to spotkanie rozpoczynamy od wspomnienia wszystkich socios i delegatów, którzy nas opuścili, a szczególnie tych, którzy tworzyli część historii Realu Madryt. Odszedł od nas Raymond Kopa, członek legendarnej ofensywy, która była początkiem dzisiejszej legendy, w postaci Di Stéfano, Riala, Puskasa i Gento. Opuścili nas także inni zawodnicy jak Juan Carlos Tourińo, Janko Daucik czy José Luis Martínez.

Dla nas emocjonalne są wspomnienia związane z Luisem Gómezem-Montejano, który był członkiek wszystkich naszych zarządów, a odszedł w lutym tego roku. W 2006 roku pełnił funkcje prezesa Realu Madryt. Pamiętamy dzisiaj także o innym działaczu, Gregorio Paunero, który był częścią zarządów za czasów Santiago Bernabéu i Luisa de Carlosa.

Na koniec wspominamy legendę sportu w Hiszpanii i na świecie. Kilka dni temu jego rodzina otrzymała insygnia ze złota i brylantów od Realu Madryt jako pośmiertne odznaczenie. Dla Ángela Nieto Real Madryt był jedną z wielkich pasji. W tym momencie proszę o minutę ciszy dla nich i wszystkich madridistas, jacy pozostaną w naszej pamięci.

[minuta ciszy]

Drodzy przyjaciele,

Mamy tu z nami nowym symbol naszej legendy. Tutaj stoi La Duodécima. Drugi Puchar Europy wygrany z rzędu, trzeci w ostatnich czterech sezonach. To najnowszy hit w historii tego klubu, który znowu został pionierem, osiągając to, co było nieosiągalne. Ten dwunasty Puchar Europy zdobyty w Cardiff po starciu z Juventusem pokazuje to, do czego jesteśmy zdolni, gdy jesteśmy zjednoczeni.

Dzisiaj mamy ogromną satysfakcję z tego, że wykonujemy swoje zadanie. Santiago Bernabéu, Alfredo Di Stéfano czy nasze honorowy prezes Paco Gento pokazywali nam, jak powinien wyglądać nasz los. Te postaci były wielkimi wzorami w naszej historii, pokazując nam, że zawsze należy szukać zwycięstwa do samego końca, że zawsze trzeba przedkładać pracę drużyny ponad wszystko inne, że trzeba szanować rywali, grać czysto i nigdy się nie poddawać.

Zawsze stosowaliśmy ten sam model i zawsze gdy utrzymywaliśmy jedność madridismo, osiągaliśmy cele niezależnie od stopnia, w jakim wydawały się niemożliwe. Szczerze sądzę, że wszyscy razem doprowadziliśmy do tego, że Real Madryt znajduje się dzisiaj w miejscu, jakiego wymaga od nas jego historia. Historia, która mówi, że Real Madryt wygrał 11 ostatnich finałów w rozgrywkach międzynarodowych.

Pod względem tytułów przeżyliśmy najlepszy sezon w naszej 115-letniej historii. Real Madryt po raz pierwszy wygrał w jednym sezonie Ligę Mistrzów, La Ligę, klubowym mundial i Superpuchar Europy. To cztery trofea w jednym roku. Od 1958 roku nie zdobyliśmy dubletu składającego się z Pucharu Europy i mistrzostwa kraju. Minęło 59 lat. Ta drużyna była zdolna do zdobycia trzeciego takiego dubletu w naszej historii.

W tych czasach rywalizacja jest coraz ostrzejsza, a rywale sportowi mają ogromny potencjał ekonomiczny. Dlatego musimy odpowiednio docenić wszystkie te osiągnięcia, które są spektakularne. Jak mówiłem, jesteśmy pierwszym klubem, który wygrał Ligę Mistrzów dwa razy z rzędu. Także pierwszym klubem, który wygrał 3 Ligi Mistrzów w 4 sezony. Do tego dalej prowadzimy w rankingu UEFA.

Jednak głód tytułów tej drużyny jest nienasycony i tak powinno być zawsze w tym klubie. Zaczęliśmy właśnie kolejny sezon i ostatnie wygrane stały się punktem startu w kierunku nowych wyzwań. Dzięki temu 8 sierpnia w Macedonii wygraliśmy nasz czwarty Superpuchar Europy po starciu z Manchesterem United. Jesteśmy pierwszym klubem, który zdobył dwa Superpuchary Europy w erze Ligi Mistrzów. Zdobyliśmy także Superpuchar Hiszpanii po dwóch spektakularnych spotkaniach przeciwko Barcelonie.

To wszystko osiągnęliśmy talentem i wartościami, jakie wyznaje ta drużyna złożona z wyjątkowych graczy, najlepszych na świecie, najlepszych w Hiszpanii i najlepszych w naszej szkółce. To kadra, którą praca, zjednoczenie i duch drużyny doprowadziły do zostania częścią naszej legendy. To wszystko z najlepszym trenerem na świecie, który do tego jest symbolem madridismo, Zinédine'em Zidane'em.

Dla nas wszystkich Zinédine Zidane reprezentuje to, czym jest Real Madryt. On był kluczowy w najnowszej historii naszego klubu, gdy przyszedł jako zawodnik i teraz jako trener także był kluczowy dla ostatnich sukcesów przez swoje umiejętności zarządzania grupą, zdolności, pracę i profesjonalizm.

Prowadzi on grupę wyjątkowych zawodników, których przeznaczenie jest naznaczenie niezapomnianej epoki i którzy już dają wiele radości milionom fanów rozsianych na całym świecie, spełniając ich marzenia.

To kadra, z której jesteśmy dumni także dlatego, że posiada najlepszego gracza na świecie, Cristiano Ronaldo. Cztery Złote Piłki i na drodze po piątą. Cztery Złote Buty. Pierwsza nagroda The Best od FIFA i także na drodze po drugą. W sierpniu w Monaco otrzymała nagrodę na gali w Monako dla Najlepszego Piłkarza w Europie po raz trzeci w karierze. Jest też najlepszym strzelcem w historii Realu Madryt. Rozegrał dla nas 400 meczów, w których strzelił 412 goli. Cristiano bije wszystkie rekordy, bo jest najlepszym przykładem naszego DNA. Ma talent i ambicję, by osiągać niemożliwe. Taki jest Cristiano Ronaldo, taki jest Real Madryt.

Ta kadra ma 8 zawodników, którzy znaleźli się w idealnej 11 Ligi Mistrzów wybranej przez UEFA i którym przewodzi nasz już legendarny kapitan, Sergio Ramos. Został on wybrany najlepszym obrońcą w Europie i przekroczył granicę 500 meczów w Realu Madryt. Obok Ramosa w idealnym składzie UEFA znalazł się nasz drugi kapitan Marcelo, Carvajal, Isco, Casemiro, Kroos, Modrić, który został też najlepszym pomocnikiem, oraz Cristiano, który został także wybrany najlepszym napastnikiem.

Mamy obecnie również pięciu zawodników w Światowej Jedenastce FIFA: Cristiano, Ramosa, Marcelo, Kroosa i Modricia. Ten zespół wyrównał rekord Santosu Pelégo, zdobywając przynajmniej bramkę w 73 kolejnych meczach. Udało mu się zdobyć przynajmniej gola w każdym ze spotkań w poprzednim sezonie.

Chcemy jednak więcej. Taka jest nasza kultura. Tak rozumiemy ten sport. Dlatego dalej pracujemy, by powiększać tę legendę i tę historię. Wzmocniliśmy kadrę na ten sezon bardzo młodymi zawodnikami, którzy już pokazali swoje umiejętności w tak ważnych ligach, jak te w Niemczech czy Hiszpanii. Są to przypadki Theo, Ceballosa i Vallejo. Do tego odzyskaliśmy wychowanków, którzy byli wypożyczeni do innych ekip, jak Marcosa Llorente czy Borję Mayorala, którzy wracają z nadziejami na triumfowanie w pierwszym zespole. Podobne odczucia mają bramkarz Luca i obrońca Achraf, którzy przyszli z Castilli.

Drodzy socios, Real Madryt zbudował model, który pozwolił nam zostać docenionym przez Związek Klubów Europejskich (ECA) jako najlepszy klub w Europie w ostatnich dwóch latach. To model, który pod względem sportowym pozwolił nam utrzymać najlepszych zawodników na świecie i najlepszych Hiszpanów oraz wprowadzić młodych graczy z potencjałem i przyszłością, które pozwolą im triumfować w Realu Madryt. To drużyna z maksymalnymi wymaganiami i wieloma zawodnikami ze szkółki, którzy pokazują tożsamość naszego klubu.

W tym sezonie mamy 9 graczy w pierwszej drużynie, którzy wywodzą się ze szkółki. To wypełnia nas dumą i pozwala wierzyć w przyszłość wypełnioną radością. Są to Lucas, Casemiro, Carvajal, Nacho, Casilla, Llorente, Mayoral, Luca i Achraf. To oni są najlepszym przykładem dla wszystkich młodych, którzy są kształtowani wśród wartości w ośrodku Realu Madryt i którzy marzą, że pewnego dnia dojdą do pierwszej drużyny.

Nasza szkółka to przede wszystkim wielki ośrodek pokazujący życie i wartości, który w każdym roku udowadnia, że jest najlepszy. W tym momencie 45 zawodników z naszej szkółki gra w La lidze, 63 w najwyższych ligach międzynarodowych, a 38 w Segundzie w Hiszpanii. W sumie 146 graczy z cantery Realu Madryt jest rozsianych po profesjonalnych ligach na całym świecie.

Real Madryt cały czas stawia na wypożyczanie zawodników, by mogli kształtować się w wielkich ekipach z myślą, że kiedyś mogą być też częścią naszego pierwszego zespołu. To zawodnicy z ogromnym potencjałem, w których klub pokłada swoje całe nadzieje. Przykładem są Ødegaard, który gra w holenderskim Heerenveen, Valverde w Deportivo, Sergio Díaz w Lugo, Febas w Saragossie czy niedawno pozyskany Vinícius, który pozostaje we Flamengo.

Obecnie w miasteczku Realu Madryt kształtuje się 264 graczy w 13 drużynach, które razem tworzą naszą szkółkę. Z tych 13 zespołów w ostatnim sezonie 7 zdobywało mistrzostwa, a 4 wicemistrzostwa. Przy tym chciałbym podkreślić historyczny sezon Juvenilu A, który prowadzi Guti. Po raz pierwszy w tej kategorii wiekowej zdobyto mistrzostwo, Puchar Mistrzów i Puchar Króla. Po raz trzeci na cztery edycje ekipa dotarła również do UEFA Youth League.

Z kolei Real Madryt Castilla dalej pracuje nad kształtowaniem zawodników, którzy, co widzimy dzisiaj, mogą dojść do gry w pierwszym zespole. Jak mówiłem, to wielki sukces, że 9 piłkarzy z naszej szkółki tworzy dzisiaj część pierwszej drużyny.

Dumą dla nas wszystkich jest także to, że wśród trenerów tych zespołów mamy byłych zawodników: Solariego, Gutiego czy Benito. Szkółka tworzy część naszej esencji i także naszej przyszłości.

Siła ekonomiczna
Podstawą naszej niezależności jest nasza ekonomia. By klub mógł pozostawać własnością socios, podstawą jest to, że jesteśmy także liderem finansowym.

W każdym roku bijemy nowy rekord przychodów. Te z działalności operacyjnej w sezonie 2016/17 sięgnęły 675 milionów euro, co oznacza wzrost o 8,8% względem poprzednich rozgrywek. W okresie 2000-2017 przychody wzrastały średnio co sezon o 11%.

Wkład socios, który zawsze chcę podkreślać, zarówno w postaci opłat za członkostwo jak i karnetów, wyniósł 7,4% wszystkich przychodów. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 21 milionów euro, a kapitał własny wzrósł do 463 milionów euro, co jest 15-krotnością wyniku z roku 2000. Ten kapitał to gwarancja stabilności klubu w przyszłości.

Na 30 czerwca 2017 roku dług netto klubu wyniósł -10 milionów euro, czyli nie mamy długu netto, a pozycję z płynnością netto.

Wpłaty Realu Madryt w poprzednim sezonie na konta państwowe i władz lokalnych z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych wzrosły do 245 milionów euro, czyli wyniosły 36,3% wszystkich przychodów z działalności operacyjnej. Więcej opowie państwu na ten temat w późniejszej części nasz wiceprezes Pedro López Jiménez.

Majątek i infrastruktura
Nasza odpowiedzialność składa się także z utrzymywania pozycji lidera finansowego, bo to pozwala być nam liderem sportowym oraz szukać innowacji i nowoczesnych rozwiązań w naszej infrastrukturze. Konserwacja, rozwój i poprawa naszego majątku to klucz do naszej teraźniejszości i przyszłości.

Budujemy podstawy, by przeprowadzić jeden z najbardziej ambitnych projektów tego klubu, czyli całkowitą przebudowę naszego stadionu Santiago Bernabéu. Ten obiekt stanie wielkim motorem w dynamizacji Realu Madryt. Wykonano już najważniejszy krok po trudnościach, jakie wszyscy znamy, czyli uchwalono Specjalny Plan Zagospodarowania Przestrzennego w tej części miasta. Władze Madrytu zatwierdziły go 31 maja bez jakiegokolwiek sprzeciwu politycznego.

Po zatwierdzeniu Specjalnego Planu rozpoczęliśmy razem z władzami Madrytu prace nad Projektami Dzielenia Działek, Urbanizacyjnym oraz Planem Zrównoważonego Rozwoju, bo te dokumenty są wymagane, by zamknąć ten etap projektu. Jednocześnie podstawowy projekt dostosowano do nowych wymagań.

Nasz ośrodek cały czas się rozwija i chcę dzisiaj ogłosić, że niedługo zacznie tam działać nasz budynek korporacyjny i biura klubu. Te prace są praktycznie zakończone. Valdebeas rośnie i to rzeczywistość, która przyprawia o wielkie emocje, ale też uczucie przynależności. Jesteśmy dumni, gdy patrzymy na rezydencje pierwszej ekipy i szkółki, halę koszykarzy, stadion Alfredo Di Stéfano, różne budynku dla szkółki, 12 boisk piłkarskich, centrum medyczne… To wszystko znajduje się na 30 hektarach ze 120, jakie tam do nas należą.

Stworzyliśmy najlepszy ośrodek sportowy na świecie i musicie wiedzieć, że każdy socio jest zawsze mile widziany, by go obejrzeć czy poznać. To powód do dumy dla wszystkich, którzy tworzą tę instytucję.

Marketing
Co do marketingu, chcę powiedzieć, że tu także Real Madryt jest światowym odnośnikiem w kwestii tworzenia nowych aktywów komercyjnych. Przychody ze sponsoringu, licencji i wykorzystania naszej infrastruktury w ostatnim sezonie przekroczyły 287 milionów euro. To wzrost o 10% względem poprzedniego sezonu. Nasi sponsorzy to główna podstawa naszych przychodów.

Koszulka Realu Madryt to odzież sportowa, która sprzedaje się najlepiej na świecie. W ostatnim roku po raz kolejno pobito własny rekord sprzedaży. Nasz klub wydał licencje na ponad 7100 produktów z herbem Realu Madryt, które są sprzedawane w ponad 100 krajach na świecie.

Tu jako wzór chcę przedstawić także sukces Tour del Bernabéu, który stał się największą atrakcją turystyczną Madrytu. Rocznie odwiedza go 1,2 miliona ludzi, a w ostatnim okresie wśród nich było 150 tysięcy uczniów.

Media
Na koniec chcę porozmawiać o mediach, jakie posiada klub.

Real Madryt to dzisiaj instytucja, marka i organizacja sportowa, które skupia największą widownię na świecie. Portale społecznościowe klubu zrzeszają ponad 275 milionów użytkowników i oferują zawartości w 8 językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim, indonezyjskim, chińskim, japońskim i arabskim.

Osiągnęliśmy wielki historyczny cel, jaki było zostanie pierwszą marką i organizacją sportową, która zdobyła na Facebooku 100 milionów śledzących. Nasze filmiki na portalach społecznościowych odtworzono przez ostatni rok ponad 2 miliardy razy. Nasza Real Madrid App to aplikacja z największą liczbą pobrań na świecie ze wszystkich klubów sportowych.

RealMadrid.com to strona klubu piłkarskiego, którą odwiedza najwięcej osób. W sumie otwierano u nas różne strony ponad 300 milionów razy w poprzednim sezonie, co oznacza wzrost rok do roku o 21%. Za pomocą naszej strony ponad 3,5 milionów łączyło się też z RealMadrid TV.

Nasz kanał jest strategiczną częścią ekspansji naszych mediów, bo stał się wielką fabryką materiałów, które zasilają wszystkie oficjalne kanały klubu. RealMadrid TV to telewizja z jakością, to telewizja HD, to telewizja dostępna w paśmie otwartym w Hiszpanii. Dzięki temu stała się odnośnikiem dla wszystkich madridistas.

Od kiedy rozpoczęto emisję programu w Hiszpanii, oglądało ją ponad 26 milionów osób. Dziennie średnio nasz kanał ogląda 1,32 miliona niezależnych widzów. Po raz pierwszy kanał z otwartego pasma był liderem w prime time, kiedy mecz między Realem Madryt a Fiorentiną skupił 12,2% udziału w całej oglądalności.

Na koniec, drodzy delegaci, to jest klub 21 Pucharów Europy. 12 piłkarskich i 9 koszykarskich. To Real Madryt należący do nas wszystkich.

Przynależność do Realu Madryt oznacza bycie częścią światowego uczucia, w którym znaczenia nie ma miejsce pochodzenia, język, kultura, religia czy status społeczny. Real Madryt jest dostępny dla każdego. Real Madryt to instytucja sportowa o największym prestiżu na świecie, ciesząca się wielkim podziwem. Mamy obowiązek to utrzymać.

Nasze wartości sprawiają, że jesteśmy wzorem w sportowym świecie. Żyjemy w historycznym okresie, w którym jesteśmy liderem sportowym, finansowym i społecznym. Ta instytucjonalna stabilizacja jest możliwa dzięki jedności wszystkich socios.

Jednak jak zawsze, chcemy być jeszcze lepsi. Poziom naszych wymagań doprowadził nas do tego punktu, w którym dalej pragniemy powiększać naszą legendę, nigdy się nie poddając i nie uznając niczego za niemożliwe.

Real Madryt pozostanie solidarny i wzorcowy. Będziemy pracować z wielką wiarą w drogę, jaką wyznaczyli nam Santiago Bernabéu, Alfredo Di Stéfano czy Paco Gento. Ta droga prowadzi do bycia uznanym najlepszym klubem także XXI wieku.

Bardzo dziękuję.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!